Fotó: Pál Árpád
Már erdeink legeldugottabb részein is lehet találni kidobott háztartási hulladékot, elhasznált gumiabroncsokat, illetve működésképtelen elektronikai készülékeket, ivóvizeink pedig a legkülönfélébb hulladékkal szennyezettek. Erre figyelmeztettek szerdai sajtótájékoztatójukon az Udvarhelyszéken lezajlott szemétgyűjtési akció szervezői.
2016. szeptember 28., 17:422016. szeptember 28., 17:42
Az udvarhelyszéki települések többsége csatlakozott szombaton az országos „Let\'s do it, Romania!” szemétgyűjtési akcióhoz. A lakóterületek, folyó- és patakmedrek, erdők takarításakor több mint ezren közel kétezer zsákot töltöttek meg, ugyanakkor negyven köbméter nem zsákozható szemetet gyűjtöttek össze. Hargita megyében kétezernél többen csatlakoztak a mozgalomhoz, és egy nap alatt 4700 zsákot töltöttek meg, a konténerekbe pedig 80 köbméter szemét került.
Az is kiderült: nincs mivel büszkélkedni, nem lettünk környezettudatosabbak. Csak Székelyudvarhelyen kétszer annyi szemetet szedtek össze, mint tavaly.
Az önkormányzatok mellett a Hargita megyei környezetvédelmi ügynökség, a környezetőrség, az erdészeti hivatal, civil szervezetek, lakástulajdonosi társulások, iskolák vettek részt az egynapos akcióban, a szemétszállító vállalatok pedig ingyen szállították el az összegyűjtött szemetet – ismertette Csergő Ottó, a Let\'s do it, Romania! Hargita megyei koordinátora a szerdai sajtótájékoztatón.
A székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal egész évben szervez szemétgyűjtést, elsősorban a helyi iskolák pedagógusai és tanulói részvételével. Két éve a Nagy-Küküllő és a helyi patakok medrét tisztították meg, a takarítást kiterjesztették a Kerekerdőre is – közölte Dénes András környezetvédelmi felelős. A múlt szombati akcióban száz szociális munkás és civil önkéntes mellett tizenöt lakástulajdonosi társulás tagjai negyvenhárom köbméter szemetet szedtek össze. „Nem biztos, hogy büszkék lehetünk arra, hogy sok szemetet szedtünk, mert ez alkalommal a tavalyi mennyiség kétszerese gyűlt össze” – vonta le a következtetést Dénes András. „Jók ezek az akciók, azonban a lakosság szemléletének kellene megváltoznia: ha évente csökkenne a szemétmennyiség, azt mondhatnánk, hogy igényesebbek és környezettudatosabbak vagyunk” – összegezte Kósa Ildikó, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség munkatársa.
„Fontos, hogy az erdőben tisztaság legyen, ha a turizmusból szeretnénk megélni, hiszen rossz fényt vet ránk, ha a szemét az első dolog, amit a turista lát” – jelentette ki Kádár Tibor Sándor, a zetelaki erdőrendészeti hivatal munkatársa. Hozzátette, hogy ezeket a megmozdulásokat erdei iskola jelleggel is szervezik, ahol népszerűsítik a hivatal munkáját és környezettudatosságra nevelnek. Tapasztalatai szerint a legtöbb szemét az erdei utak mentén gyűl össze. Bár a háztartási hulladékot a szemétszállítók minden településről rendszeresen elviszik, mégis vannak olyanok, akik földjeik felé menve útközben megszabadulnak fölöslegessé vált tárgyaiktól. Az erdőkben főleg pillepalackokat, műanyag csomagolóeszközöket hagynak maguk után, de nem ritka a használt gumiabroncsok és meghibásodott háztartási gépek látványa sem. Érthetetlennek tartja, hogy a folyók, patakok medre tele van szeméttel, hiszen elvileg mindenki tudatában van annak, hogy ezek adják az ivóvizet.
A nemzetközi mozgalomról
A „Let\'s do it!” nemzetközi szemétgyűjtési akció 2008-ban Észtországból indult, időközben több ország, így Románia is csatlakozott a mozgalomhoz. A lakóterületek tisztán tartása mellett a környezettudatosságra való nevelés a célja. Megnevezését Magyarországon „TeSzedd”-re cserélték, nálunk a „Let\'s do it, Romania!” terjedt el.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
szóljon hozzá!