Fotó: Barabás Ákos
A világszerte népszerű Pokémon Go okostelefonos játéknak, elég sok rajongója akad Székelyföldön, fiatalok és felnőttek egyaránt vadásznak a városokban rejtőzködő szörnyekre. Székelyudvarhelyen néztünk utána a jelenségnek.
2016. július 25., 12:412016. július 25., 12:41
2016. július 25., 12:462016. július 25., 12:46
Rövid idő alatt világszerte valódi őrületet gerjesztett a Pokémon Go nevű ingyenes okostelefonos játék, gyerekek és felnőttek egyaránt rákattantak a divatos alkalmazásra. A játékot, melynek elődje a kilencvenes években megjelent japán rajzfilmsorozat, a Pokémon, július hatodikán dobták piacra, Romániában hétfőtől lehet hivatalosan letölteni. A rajzfilm egy Ash nevű fiúról és szörny barátjáról, Pikachuról szól.
A Pokémon Go a felhasználó életterét, valóságos utcákat játékpályájává alakít át, a városban sétálva kell összegyűjteni a szabadon mászkáló pokémonokat, amelyek rendszerint állatokra hasonlító szörnyek. A virtuális figurákat egy pokélabda eldobásával lehet csapdába ejteni és ezáltal kiegészíteni a gyűjteményt. A különböző szörnyek a kiterjesztett valóság segítségével valós udvarhelyi szobrok, épületek közelében, a Küküllő partján, parkokban is megjelennek, találtunk ilyeneket az Udvarhelyi Híradó szerkesztőségében, a könyvtár mellett, a Palló Imre-iskola előtt, de a Bethlen-negyedi parkban is hemzsegnek. A városi kórházban nincsenek még, de az út másik oldalán, a bevásárlóközpontban lárvaszerű lényre bukkantunk. A Haáz Rezső Múzeum új épületénél és a városházánál sem jelentek meg a Pokémonok, a központban csak Márton Áron püspök szobránál találtunk szörnyekre. Két edzőaréna is van már Udvarhelyen: egy a Millenniumi emlékműnél, egy másik pedig a Vassszékely szobornál. Ezeken a küzdőtereken a játékosok pokémonjai harcolhatnak egymással; hasonló aréna egyébként a Pentagonnál és a Fehér Háznál is van. A játékpályán PokéStopokhoz is eljuthat a felhasználó, ezek rendszerint helyi nevezetességek mellett jelennek meg, például Szent Imre szobránál, a Kis Szent Teréz-plébániánál, az Emlékezés Parkjában, de a városi parkban is.
„Nyüzsögnek a játékosok Udvarhelyen, az arénák közelében rengeteg telefonnal közlekedőt lehet látni” – mondta el az egyik udvarhelyi játékos. A tizenhét éves középiskolás több mint egy hete töltötte le az alkalmazást, azóta már száz pokémont gyűjtött össze, a Szabók utcája környékén találkozott a legtöbb virtuális szörnnyel, körülbelül huszonöttel egyszerre. Csak akkor kapcsolja be a játékot, amikor a városban sétál, viszont van olyan ismerőse is, aki napi tíz órát is játszik. Szerinte főként a tizen- és huszonévesek kedvelik a játékot, de úgy véli, hogy a felnőtteket is érdekli.
„Azért játsszák ilyen sokan, mert kimozdít a négy fal közül, nem lehet otthonról is játszani, fel kell fedezni a várost” – magyarázta. Balesetveszélyes helyzetbe is került vadászatkor, mert elmerült telefonjába, annak ellenére, hogy a játék folyamatosan figyelmeztette, figyelni kell a külvilágra. Kecskés Tamás a játék hivatalos megjelenésekor Gyergyószárhegyen volt, ott csak néhány pokémonnal találkozott, ám most Kolozsváron van az egyetemista, ahol hemzsegnek a virtuális szörnyek, főleg a bevásárlóközpontokban. Számára nosztalgiát idéz a játék, hiszen gyermekkorában ismerkedett meg a mesefigurákkal, nem hiszi, hogy ekkora hatása lett volna rá, ha hasonló, de más szereplőkkel futna az alkalmazás.
A román rendőrség múlt héten egy Facebook-bejegyzésben felhívta a felhasználók figyelmét az esetleges veszélyekre, hogy játék közben azért tartsák be a közlekedési szabályokat. A szarajevói magyar nagykövetség pedig arra hívta fel a Bosznia-Hercegovinába látogató magyar állampolgárok figyelmét, hogy a játék nem veszi figyelembe az aknamezőket, így legyenek tekintettel az ilyen területeket jelző táblákra.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!