Fotó: Thomas Campean
Tar Boróka zenepedagógus vezetésével szerdától Székelyudvarhelyen is Ringató-foglalkozásokra várják a babákat és mamákat, esetleg apukákat. A Magyarországon már 1991 óta működő zenei nevelési programban a részt vevő gyerekek és szüleik közösen élhetik át a közös játék és éneklés örömét.
2013. október 15., 08:282013. október 15., 08:28
2013. október 15., 09:232013. október 15., 09:23
A Ringató módszer kidolgozója Gállné Gróh Ilona énektanár, karvezető. A kodályi elvekre épülő foglalkozás célja rávezetni a szülőket az otthoni éneklés, játék fontosságára, kiemelten a hároméves vagy ennél fiatalabb gyerekek esetében. Tar Boróka anyaországi szakmai gyakorlatának idején találkozott a Ringatóval, melynek technikáit hat hónapon keresztül magától az alapítótól, Gállné Gróh Ilonától tanulhatta el. „Azt szerettem volna, hogy valami olyat keressek, amit majd hazahozva tudok hasznosítani. Fél évet tölthettem a program megálmodója mellett, úgymond első kézből tanulhattam meg a módszert” – mesélte mosolyogva Boróka.
A Ringatók harminc percesek, melyek énekléssel és „ölbeli játékokkal”, azaz az anya és gyerek kapcsolatát erősítő intim foglalkozásokkal telnek. „A Ringató hároméves vagy ennél kisebb babáknak szól, ebben a korban viszont nem beszélhetünk tanulásról, hisz az ilyen pici gyerekek figyelni sem tudnak hosszasan. A kicsiket tulajdonképpen zenei ingerekkel vesszük körül, melyeket mozgással egybekötött játékkal egészítünk ki” – sorolta a zenepedagógus.
A zenei tanítás azonban elsősorban a szülőknek szól: a foglalkozások az otthoni, korai zenei nevelés egyfajta mintájaként, példájaként szolgálnak. „Sajnos manapság megfakult a nagyanyáink korában még igenis élt hagyomány, hogy a szülők folyton énekeltek a gyerekeknek. Nem kell itt rendkívül képzett zenei tudásra gondolni, hisz az édesanya hangja, érintése sokkal értékesebb, mint bármilyen csúcsminőségű hangfelvétel” – hangsúlyozta Tar Boróka, hozzáfűzvén: sok esetben előfordul, hogy a szülők eleinte szégyenlősek, a közös éneklés során azonban megbátorodnak. „Az első foglalkozásokon olyan énekekkel kezdünk, amelyekre maguk a szülők is emlékezhetnek saját gyerekkorukból: kis hangterjedelmű, egyszerű dalokkal, melyeket tapasztalatlan éneklők számára sem nehéz megtanulni” – fejtette ki.
Fontos tudni, hogy a gyerekek semmiféle feladatot nem kapnak a foglalkozásokon, nem kell szerepelniük vagy teljesíteniük. „A gyerekektől nem várhatjuk, hogy figyeljenek. Az a lényeg, hogy a kicsiket körülvegyük ezekkel a zenei ingerekkel, stimuláljuk őket, hogy szüleikkel közösen éljék meg az éneklés élményét. Sokszor azt hiszik az anyukák, hogy a gyerek nem is figyel, aztán otthon a kicsi elkezdni énekelni a foglalkozáson tanult dalt” – mesélte a zenepedagógus.
A korai zenei nevelés fontossága tagadhatatlan: általa jelentősen fejlődik a kicsik személyisége, értelmi és érzelmi vonatkozásban is. A közös éneklés és játék közben fejlődik valamennyi zenei képesség, ezzel együtt a mozgás, a beszéd, a figyelem, a képzelet, az emlékezet, a kreativitás, bővül a szókincs. A közösség alakítja a szociális érzékenységet is, és nem utolsó sorban a magyar zenei anyanyelvvel találkoznak a szülők és a gyerekek hétről hétre. „A Ringató tulajdonképpen kétszemélyes játék az anya vagy apa és a kisgyermek között. Plusz varázsuk van a foglalkozásoknak azáltal, hogy csoportban történnek, hisz így a szülők is találkozhatnak egymással, megbeszélhetik közös dolgaikat, a problémákat, ugyanakkor kikapcsolódhatnak, kiléphetnek az otthoni közegből” – tette hozzá Tar Boróka.
A szerdánként 9 óra 30 perctől a Városi Könyvtár látvány- és hangzóanyagrészlegén tartandó foglalkozásokra az Udvarhelyi Ringató Facebook-oldalán lehet jelentkezni, illetve további információkért itt lehet keresni a foglalkozásvezetőt is.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!