Fotó: Thomas Campean
Naponta száz kiló gyümölcsöt adnak el azok a termelők, akik nyaranta Teleormanból hozzák évről évre az udvarhelyi piacra a sárga- és görögdinnyét. Megtudtuk, hogy a friss és érett gyümölcsöt annak kongásáról, valamint illatáról lehet felismerni.
2013. augusztus 06., 17:052013. augusztus 06., 17:05
2013. augusztus 06., 17:382013. augusztus 06., 17:38
Hat-hét asztalnál is lehetett kedden görög-, illetve sárgadinnyét vásárolni a székelyudvarhelyi városi piacon lévő viszonteladóktól, mi azonban termelőket kerestünk.
Mivel a piactér Nagy-Küküllő parti oldalán, közvetlenül a híd mellett parkolót alakítottak ki, ettől az évtől a termelők és árusaik „dinnyehegyei” hátrébb kerültek. Nem lehet tudni, hogy ez-e az oka, de idén itt kevesebben vásárolnak dinnyét – tudtuk meg Lorena Miklos dinnyeárustól. Hozzátette, édesapja Teleormanban dinnyetermesztéssel foglalkozik, és az az elmúlt években is rendszeresen hordták a dinnyét Székelyudvarhelyre, hogy azt a városi piacon értékesítsék.
Saját földjükön termesztik a gyümölcsöket, és azért hozzák el ilyen messze, mert itt könnyebben el lehet adni. Barátnőjével június óta árulják a dinnyét az udvarhelyi piacon. Kérdésünkre, hogy mennyi dinnyét sikerül eladni, elmondta, hogy száz kilogramm körül van a napi eladási átlag. A görögdinnye kilója 1 lej 50 bani, a sárgadinnyéé pedig 2 lej 50 bani.
Vásárláskor arról lehet megállapítani, hogy elég érett gyümölcsöt választottunk-e, hogy a görögdinnyét jól megkopogtatjuk, és ha mélyen szól, azt jelenti, teljesen meg van érve. Sárgadinnyét szimat alapján kell választani, az a legérettebb, amelyiknek erős illata van – avatott be a részletekbe a lány. Ha valaki nem biztos a választásában, kérheti, hogy vágják meg a gyümölcsöt. Lorena Miklos és társa októberig maradnak az udvarhelyi piacon, ha szükséges, új áruért telefonálnak haza.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
szóljon hozzá!