Fotó: Farkas Antal
Szakmabeliek és vállalkozók fogtak össze, hogy visszaállítsák a lovas szakma népszerűségét Székelyföldön. Ennek érdekében lovasiskolát hoztak létre Csíkszentsimonban, és hamarosan Udvarhelyen is beindul a lovasoktatás.
2014. január 14., 10:292014. január 14., 10:29
2014. január 14., 10:552014. január 14., 10:55
A hasonló gondolkodásmód hozta össze a csíkszentsimoniakat a székelyudvarhelyiekkel, mindkét településen elindult egy folyamat, és úgy érzik, egymást segítve hatékonyabban tudnak működni.
Csíkszentsimonban Böjte Csaba egyik gyerekotthonában tavaly tavasszal indult be a próbafolyamata a lovasszakember-képzésnek, amely konkrétan ősztől működik, ott dolgozik szakoktatóként Kádár Barna, aki jelenleg huszonhárom – javarészt középiskolás – gyereket oktat. A Székelyudvarhelyen élő szakember felajánlotta segítségét a Boros Csaba által működtetett, egyelőre hobbiszinten működő lovardának, hiszen céljuk ugyanaz: népszerűsíteni a lovaglást, a lovassportot.
A csíkszentkirályi származású André Ábel három hónapja dolgozik lovászként a székelyudvarhelyi Csicser farmon, most készítik elő a terepet a lovasiskolának, amelyet tavaszra szeretnének beindítani. „Folyamatban van egy lovasklub alapítása, szeretnénk létrehozni egy hivatalosan működő lovardát, ahol fiatalok oktatása lenne a cél. Tíz éve foglalkozom lovakkal, Magyarországon dolgoztam ezen a területen, és mindenképp itthon szerettem volna ebben a szakmában elhelyezkedni, haza akartam jönni, de eddig nem volt hova. Most jött el az ideje, többször is idejártam, míg végül meghoztam ezt a döntést.”
Kelet-Európa egyetlen lovászképzője
Nagyon szép hagyománya volt Székelyföldön a lovas életnek, de a kommunizmus teljesen tönkretette, ezért újra kell élesztenünk – fogalmazott Barna. „A lovakhoz kapcsolódó tudás, ami valamikor megvolt a székely emberekben, teljesen elveszett, kihalt. Igazából nulláról indulunk, és megpróbálunk újraéleszteni egy igényesebb lovaskultúrát. Elsősorban a gyerekek oktatásával kell kezdenünk. Egy jó barátunk ötlete volt a lovasiskola beindítása, hiszen a lovász hiányszakma a munkaerőpiacon. Nagyon fontos Böjte Csaba „gyerekeinek”, hogy olyan szakmát tanuljanak, amiben el tudnak helyezkedni, hiszen amikor kikerülnek az életbe, a tudáson kívül egyebük nincs. A jelenleg működő lovasintézmények pedig képzett szakembert kapnak.”
A lovas szakma iránt nem csupán a fiúk, a lányok is érdeklődnek, belőlük is jó szakember válik. „Nem csupán az országban, de még Kelet-Európában sincs olyan jellegű lovászképzés, mint aminek mi nekifogtunk. Kötöttünk is egy szerződést a kaposvári lovasakadémiával, elfogadták a tantervünket, és nagy valószínűséggel végzős diákjaink kaposvári lovasakadémiás diplomát fognak kapni. Az iskolában kimondottan alapszintű lovászképzés zajlik, elméleti és gyakorlati oktatás szintjén, az iskolát elvégzett diákok akár egy versenyzőt, akár egy lovas idegenforgalmi egységet, akár egy hobbilovast ki tudnak szolgálni. Tehát nem versenyzőket képzünk, hanem munkásokat.”
Lovas turizmus beindítását tervezik
Kádár Barna elmondta, az udvarhelyi lovascsapatnak rokonszenves volt az, amit ők elkezdtek, ezért kezdeményezték az együttműködést. Céljuk, hogy a helybéli, lovak iránt érdeklődő gyerekekben elültessék a lovassport csíráit, és egy igényes lovaskultúrát terjesszenek el.
A Csicser farmon jelenleg huszonkét ló áll rendelkezésre, ezekből tízet-tizenkettőt szeretnének kiképezni mindennapi lovaglásra. „A képzés elsősorban itt bent, a farm területén kezdődne futószáron, majd amikor elsajátítják az alapokat, terepre is kivisszük a gyerekeket. A lovaglást télen-nyáron lehet gyakorolni, tízéves kortól ajánlott, és aki nyáron megszereti, bizonyára télen is igényli. A lovaknak szükségük van minden héten egy nap pihenésre, a többi napon pedig lehet velük dolgozni. Nagyon sok törődést igényelnek, a rendszeres etetés mellett folyamatosan tisztítani kell őket, mozgásigényük is nagy” – mondja a lovász.
A lovarda elindításában, de a lovak kiképzésében is segítünk, nyáron valószínűleg elhozzuk néhány tanítványunkat, hogy besegítsenek az itteni munkába – mondja Barna. „Nagyon tetszett a lovas turizmus, a tereplovaglás beindításának ötlete, ami jó reklám lenne egész Székelyföldnek. Megfelelő marketinggel népszerűsíthetnénk ezt a környéket. Ha már külföldről hazaköltöztünk, tudásunkat és jó szándékunkat érdemes összevetnünk s valami rendkívülit alkotnunk, másképp nem haladunk előre. Összefogással sikerülhet.”
Barna versenyszerűen űzi a fogathajtást, tagja a román válogatott csapatnak, nemzetközi versenyeken is részt vesz, viszi Székelyföld hírét a nagyvilágba. Szeretné, ha Európa is tudna rólunk. „Nagyon nehéz megteremteni az anyagi hátterét ennek a sportnak, a farm tulajdonosa, Boros Csaba segít nekünk eljutni egy-egy nagy versenyre, mi meg reklámozzuk hazai tenyésztésű lipicai lovainkat, és szeretnénk a kialakulóban lévő lovas turizmust is népszerűsíteni, emellett szakmai tudásunkkal viszonozzuk a segítséget” – fogalmazott Kádár Barna.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
szóljon hozzá!