A székelyudvarhelyi Művelődési Házban idén nyáron hetedik alkalommal szerveznek nyári alkotótábort.
2013. július 04., 11:532013. július 04., 11:53
Ezeknek a foglalkozásoknak, amelyek több műfajban és több technikával zajlanak, mindig nagy a sikere. Elekes Gyula, az intézmény vezetője elmondta, hogy zajlanak a jelentkezések. Nem tartanak attól, hogy a túljelentkezés gondot fog okozni, hiszen különválogatják a csoportokat, kezdő és haladó foglalkozásokat tartanak majd, s naponta akár két-három turnusban is foglalkoznak, ha kell az idős és fiatal résztvevőkkel.
Van egy újfajta próbálkozásuk is. Köztudott, hogy a legendás Venyige együttes működése óta, amelynek oszlopos tagjai – Szép Gyula, Fodor Béla és a tragikusan korán elhunyt Tárkányi János – annak idején országos, sőt nemzetközi sikereket értek el a népzenében, a táncház-mozgalomban, Székelyudvarhelyen manapság nem működnek népzenei együttesek. A táncházakba, a profi és az amatőr tánccsoportok mellé minden egyes alkalommal idegenből szerződtetnek muzsikusokat. Ez elég nehéz és költséges módszer. Ezt a hiányt kívánják felszámolni azzal a szeptemberben induló tanfolyammal, amely – csíkszeredai oktatókkal – felvállalná a zenészképzést.
A város és a polgármesteri hivatal támogatja az elképzelést, a Kaszaj Egyesület, annak vezetője, Orendi István és maga a Művelődési Ház vezetője is minden követ megmozgat, hogy ez a terv magas színvonalon valósulhasson meg. Tiszta forrásból, nagy tudású zenészek vezetésével fogják tartani a foglalkozásokat. Az az elvárás, hogy augusztus 30-án, 12 órakor tartandó meghallgatáson hangszerismerettel rendelkezők vegyenek részt, de kezdőket is felvállalnak, amennyiben kiugró tehetségekkel találkoznak. Voltak próbálkozásaik korábban is, hogy a „szórakoztatóiparban\" dolgozó zenekarok vonósait is átképezzék – kevés sikerrel – a „tiszta forrásból\" való muzsikálásra, most sem zárkóznak el, ha közülük is jelentkeznek, bár mindenki tisztában van azzal, hogy a mai lakodalmakban, a bálokon, a céges ünnepségeken teljesen más az igény és a zenei ízlés. Elsősorban az a cél – tette hozzá az igazgató –, hogy a városi rendezvényeken, a hagyományőrző csoportok fellépésein, a táncházakban helyiek muzsikáljanak. Nem lesz egyszerű ez a munka, hosszas a folyamat, kell három-négy év is, hogy a valós eredmények megmutatkozzanak, de mindenképp megéri, hiszen vissza kell szoktatnunk magunkat a saját hagyományainkhoz.
szóljon hozzá!