Fotó: Kristó Róbert
Elfogytak a tartalékok a tetanusz elleni védőoltásokból a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályán. Az oltóanyagok beszerzése országos probléma, szakemberek szerint a tetanusz fertőző betegség akár halállal is járhat.
2016. január 05., 12:142016. január 05., 12:14
Országos szinten probléma az utóbbi hónapokban a tetanusz elleni védőoltások beszerzése mind a kórházak, mind a háziorvosi rendelők számára. Elég, ha csak a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályát említjük, ahol jó ideje nem tudnak tetanusz elleni védőoltást adni az arra rászoruló pácienseknek.
Demeter Ferenc kórházmenedzser sem titkolta a problémát: már rég kifogytak a védőoltásokból, és egyelőre beszerezni sem tudják azokat. A kórház sürgősségi tartalékai is kimerültek már – fűzte hozzá –, így egyelőre a beszerzésükkel várni kell, amíg az egészségügyi minisztériumban elvégzik az oltások forgalmazásához szükséges intézkedéseket. Mint hangsúlyozta, a tetanusz elleni védőoltások roppant fontosak, mivel a tetanusz betegség elhanyagolása akár halált is okozhat. „Az egészségügyi rendszer ezzel az ellátási móddal befuccsolt. Felemelte kezeit, megadta magát, elismerte tehetetlenségét” – fogalmazott.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője megkeresésünkre közölte: az utóbbi hónapokban az egészségügyi minisztérium halasztása miatt az ország minden kórházában és egészségügyi intézményében probléma a tetanusz elleni védőoltások beszerzése. A jelenség az oltások forgalmazási engedélyének elkésett megújításával magyarázható, amely révén az egészségügyi szaktárca már jó ideje meg kellett volna határozza a védőoltások piaci árát. Amíg ez nem történik meg, a romániai patikák és a gyógyszerimportőrök nem tudják forgalomba hozni a védőoltásokat, lehetetlenné téve azok megvásárlását az egészségügyi intézmények számára.
„A forgalmazóknál ott a gyógyszer, a kórházaknál és háziorvosoknál ott az igény, de a tetanusz elleni védőoltást még mindig nem lehet megvásárolni, mert a minisztérium nem tette meg az erre vonatkozó adminisztratív lépést” – jelentette ki.
Tetanuszmegbetegedés egyébként Hargita megyében nagyon rég nem fordult elő, az utóbbi húsz évben nem találkoztak ezzel a betegséggel – mondta nemrég portálunknak Cornelia Miron járványtanász, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság szakembere.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!