A székelyudvarhelyi városvezetésnek módjában áll kisajátítani a Székely Támadt-vár körüli magánterületeket, de a megegyezés útján szeretnék rendezni a kérdést. A múzeum igazgatója szerint elsődleges teendő a vár jövőbeni rendeltetésének a meghatározása.
2013. november 04., 16:522013. november 04., 16:52
2013. november 04., 16:592013. november 04., 16:59
A Székely Támadt-vár esetében az első és legfontosabb lépés a jövőbeni rendeltetésével kapcsolatos közösségi igények és ötletek csoportosítása, rendezni kell majd a vár környezetének kérdését is, a teljes felújítás érdekében pedig elengedhetetlen, hogy előbb-utóbb a várfalakon belüli tevékenységről is hosszú távú döntést hozzon a városvezetés.
Tanácshatározatban döntött az elmúlt héten a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő-testület a Székely Támadt-vár falainak a Haáz Rezső Múzeum ügykezelésébe történő átadásáról. Az intézkedéssel könnyebbé válik az egyre csak romló állapotú várfalak felújítása, ugyanakkor a pályázási lehetőségek is kedvezőbbé válnak az átadással. Miklós Zoltán múzeumigazgató három lépésben képzeli el a vár teljes felújításának folyamatát és az A-kategóriás műemlék élettel történő megtöltését. Az első és legfontosabb teendő a vár jövőbeni rendeltetésével kapcsolatos közösségi igények, ötletek, javaslatok felmérése.
„Mi ebben nem csupán egyéni szereplőkként szeretnénk részt venni, hanem egy koordinátori szerepet töltünk be, a megfogalmazott közösségi igényeket mind egy helyre próbáljuk csoportosítani, hogy a különféle realistább, vagy akár merészebb álmokat egymás mellé téve egy egységes cselekvési tervet dolgozzunk ki” – fogalmazott a tervekkel kapcsolatban, hozzáfűzve: természetesen legalább ilyen fontos az is, hogy megkezdődjön a vár falainak restaurálása. Az igazgató szerint az említett ötletbörzére és az első egyeztetésre már az elkövetkező másfél, két héten belül sor kerül.
Két lépésre a harangpark kialakításától
Számottevő igény az is, hogy kulturális-turisztikai szolgáltatások is legyenek az életre kelő várban, ezért második lépésben ezeket a tevékenységeket szerveznék meg. Erre már konkrét ötleteik, sőt terveik is vannak, így valósítanák meg pünkösdre az ország első harangkiállítását a várban. A harangpark kialakításához Lázár Imre harangöntő több évszázadot átfogó gyűjteményét használnák fel, a vállalkozó ezt a hagyatékot felajánlotta a városnak – tudtuk meg Miklós Zoltántól.
Harmadik lépésben a vár környezetével kapcsolatos kérdéseket, problémákat rendezné – a múzeumigazgató elképzelése szerint – az a szakmai, civil, önkormányzati és vállalkozói csoportosulás, amely ennek érdekében megalakulna. Ez utóbbi egyébként a hosszabb távú, egyben legköltségesebb és legtöbb nehézséggel járó teendő is, hiszen a várfalhoz tapadó, úgynevezett parazitaépületek lebontásával jár, valamint esetleges telekcseréket vagy felvásárlásokat feltételez, ami az érintettek körében egy állandó kedélyborzoló témát jelent.
A várfalra tapadó pajták, csűrök, műhelyek és más építmények teljesen jogtalanul épültek, azokat el kell tüntetni, de a szakember szerint a vizesárok visszaállítása és a műemlék tövében található lakóházak lebontása nem megalapozott javaslat. A megoldás az lehetne, ha lehetőség szerint a város fokozatosan felvásárolná ezeket az ingatlanokat és a civil szervezetek rendelkezésére bocsátaná, amelyek ott folyamatosan aktív tevékenységet végezhetnének, hiszen ha turistacélponttá akarjuk tenni a várat, akkor élet, nyüzsgés kell legyen körülötte – mondta Miklós Zoltán. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy fel kell szabadítani a várfal körüli területeket, hiszen elsődleges fontosságú, hogy körbejárhatóvá váljon a Székely Támadt-vár.
Megkerülhetetlen döntés
Hasznosítani kell a Guttmann Szabolcs építész által elkészített és a kulturális minisztérium által elfogadott várrestaurálási terveket, a rövid távú célok között szerepel a Telegdy bástya alapos megtakarítása, a középtávú tervek között pedig annak teljes külső és belső restaurálása, befedése, hogy azt ingatlanként lehessen hasznosítani – fejtette ki a tervekkel kapcsolatban a múzeumigazgató, elmondva, hogy a bástyafelújítás költségeire a Norvég Alapnál pályáznának.
A jelenlegi helyzetben azonban csak kisebb, néhány száz ezer euró értékű kiírásokon lehet pályázni, a Székely Támadt-vár teljes, mindenre kiterjedő restaurálására viszont – a Guttmann Szabolcs által elkészített felújítási tervek szerint – négy-öt millió euróra lenne szükség. Ilyen nagy összegekre csak az európai uniós turisztikai fejlesztési programokban lehetne pályázni, ez viszont nem lehetséges addig, amíg a várban található épületet oktatási tevékenységre használják.
Miklós Zoltán szerint a cél mindenki számára világos: teljesen új rendeltetést adni a várnak, és megtölteni azt élettel. Elengedhetetlen tehát, hogy előbb vagy utóbb hosszú távú döntést hozzon a város a várfalakon belüli teljes tevékenység megszervezéséről – zárta mondandóját az igazgató.
Hivatali álláspont a kisajátításokról, térnyitásról
A Haáz Rezső Múzeum ügykezelésébe átadott Székely Támadt-várral kapcsolatos kérdésekben kikértük a polgármester, illetve a városvezetés álláspontját. A kérdéseinkre kapott válaszokból kiderül, hogy az önkormányzat is támogatja a várfalak előtti tér megnyitását és a kerítések lebontását, a várfalakkal határos magánterületeket azonban nem kívánják kisajátítani, ezeket inkább megvásárolnák.
„Elsősorban az a cél, hogy a várfal szakszerű felújításra kerüljön. Ahhoz, hogy valós eredményeket érjünk el, szükség van egy olyan »gazdára«, aki prioritásként kezeli a vár sorsát, és katalizátorként tud működni a segítő szándékok egyazon irányba való terelése érdekében. A műtárgyvédelem mellett a múzeum hivatásaként a műemlékek iránti felelősség is említhető, ezért teljesen jogos a Városháza irányába megfogalmazott kérésük” – írják a műemléknek a múzeum gondozásába történő átadásával kapcsolatban.
Megkérdeztük azt is, hogy a felújítás érdekében szükség lesz-e a jövőben a vár teljes területének a múzeum ügykezelésébe történő átadására, de erre a kérdésre nem kaptunk egyértelmű választ. „A csütörtöki határozat egészen pontosan a jelenleg álló teljes kőfalara vonatkozik – beleértve a négy bástyát is –, továbbá az északi bástya 206 négyzetméteres belterületét. A tényleges cselekvés során természetesen a közvetlen környezetet is érinteni fogják a munkálatok, de addig is nagyon fontos a szükséges előmunkálatok megtétele, tervek és engedélyezések pontos lekövetése. Ez pár éven belül valósítható meg a jelen anyagi keretek között. Természetesen nem mondtunk le a teljes felújításról, folytatni kívánjuk, amit elkezdtünk, a tervezést, a pályázati lehetőségek felkutatását, és bízunk benne, hogy a Kulturális Minisztérium által 2010-ben elindított, műemlékek restaurálását támogató kezdeményezés is folytatódik. Természetesen tanintézményről lévén szó ezeket úgy kell megvalósítani, hogy az oktatást semmilyen szempontból ne akadályozzák.”
Nem kaptunk világos választ arra a kérdésre sem, hogy a vár körüli parazitaépületek lebontásával kapcsolatban milyen állásponton van a városvezetés. „Tanulmányozzuk, hogy miként lehetne kialakítani egy sétányt a vár körül, ami növelné a vár használati értékét” – írták az említett kérdésre. A vár körüli magánterületek esetleges kisajátításával kapcsolatban viszont határozottan fogalmaznak: „Az önkormányzatnak módjában áll kisajátítani a területeket, de mi a megegyezés útján szeretnénk a terveinket megvalósítani. A kérdés az, hogy ehhez elő tudjuk-e teremteni a szükséges anyagiakat, a lehetőséget erre is a pályázatokban látjuk.”
Civil kezdeményezésként felmerült az ötlete annak, hogy kisebb átalakításokkal – az iskola bejáratának hátraköltöztetésével – meg lehetne nyitni a tanintézet előtti területet. Mint a hivataltól kapott levélből kiderül, ezt a javaslatot a városvezetés is támogatja. „Tanulmányozzuk a lehetőségeket és azok ésszerűségét. A városrendezéssel kapcsolatos véleményünk egyértelműen az, hogy a tereket ki kell nyitni, a kerítéseket le kell bontani. (…) Ugyanakkor nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy az épületben tanintézmény működik, ezért a Tanügyminisztérium is véleményt fejthet ki a kérdéskör kapcsán. (…) Egyszóval a nyitás a cél, hogy ezt hogyan valósíthatjuk meg a legésszerűbben, az alapos elemzés következtében határozható meg” – tájékoztat a kérdéseinkre írt hivatali levél.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!