Fotó: Barabás Ákos
Rövid kiesések adódtak, néha pedig lelassult a hálózat, de az előző időszakhoz képest nem nőtt a problémák száma az elektronikus egészségügyi kártyákat kezelő országos rendszerben az azonosítók kötelező használatára történő áttérés óta eltelt két hétben.
2015. szeptember 15., 12:382015. szeptember 15., 12:38
Az elektronikus egészségügyi rendszer az egészségügyi kártyák bevezetésekor, az azonosítók aktiválási időszakában volt nagyobb terhelés alatt, szeptember elsején, a kártyák kötelező használatára való áttéréskor nem történt olyan radikális változás, ami problémát okozott volna – mondta Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója, akinél az elmúlt két hét tapasztalatairól érdeklődtünk. Hozzáfűzte viszont, hogy rövidebb kiesések az elmúlt időszakban is voltak.
A pénztár igazgatójától azt is megtudtuk, hogy a meghiúsult kézbesítés nyomán az intézményhez visszakerült több mint 2300 egészségügyi kártya közül kevesebb, mint háromszázat vettek át tulajdonosaik az elmúlt két hétben, 2053 azonosító továbbra is az egészségbiztosítási pénztárnál van. Ezeknek a kártyáknak a címzettjei – hiába rendelkeznek egészségbiztosítással – szeptember elsejét követően már nem kaphatnak ingyenes egészségügyi szolgáltatásokat, amíg nem veszik át egészségügyi kártyáikat.
Az azonosítókat nemcsak személyesen kaphatják kézhez, bárkit megkérhetnek rá, hogy átvegye azt. Korábban egyébként több mint ezer kártya a háziorvosok közvetítésével jutott el a címzettekhez, hiszen az orvosok rendszeresen felkeresik a pénztárt, így megkímélték pácienseiket az úttól, aminek a megyeközponttól távol élő biztosítottak örülhettek leginkább. Amint azt Duda Tihamér elmondta, a 150-ből összesen 65 Hargita megyei háziorvos élt ezzel a lehetőséggel, de ez továbbra is adott.
A megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója kérdésünkre azt is elmondta, nem tud olyan esetekről, amikor a kártya hiányában fizetniük kellett a pácienseknek az egészségügyi szolgáltatásokért, de erről a szolgáltatók nem is kell értesítsék az intézményt és a pénztár adatokat sem kap ezekről.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
szóljon hozzá!