Fotó: Veres Nándor
Városon láttuk, mi is megkívántuk! – ez volt a címe annak a pályázatnak, amelyet a Bethlen Gábor Alap írt ki vidéki iskolák számára óvodai eszközfejlesztésre. A Kányádi Általános Iskola sikeresen pályázott, a pénzből mozgáskottát vásároltak, amely komplex mozgás- és személyiségfejlesztő eszközökből áll.
2013. február 01., 10:012013. február 01., 10:01
2013. február 01., 10:562013. február 01., 10:56
Benedek Enikő iskolaigazgató örömmel számolt be a vidékünkön még nem túl ismert módszerről, pedig – tudomásunk szerint – már négy éve átlépte az országhatárokat. A Magyar Mozgáskottát és magát a módszert is Magyar Gábor pszichológus, gyógypedagógus és csapata fejlesztette ki, amely egy tervszerű hatékony eszköz, a kisgyermekkor testi és lelki sajátosságaihoz alkalmazkodó mozgásfejlesztő, amely játékos módon erősíti a testi és értelmi képességeket. Az egymás után elhelyezett talajszőnyegeken különböző formák, számok és színek találhatóak, mindeniknek külön rendeltetése van.
„Még egyelőre itt tartjuk az iskolában, de miután leteszteltük, kipróbáltuk, levisszük majd az óvodába. Amikor a Bethlen Gábor Alap meghirdette a pályázatot, azonnal ráharaptunk erre, hiszen köztudott, hogy a vidéki óvodák a didaktikai eszközök terén kissé le vannak maradva. Pályázat útján 300 ezer forintot kaptunk, és éppen ennyibe került ez a készlet. Mivel nincs fejlesztőpedagógusunk, kénytelen minden tanító és tornatanár bekapcsolódjon, sőt, az óvónő is, de örömmel teszik.
Mivel ezek a tornaszerek könnyen mozgathatóak, egy kisebb szobában is lehet használni, algoritmikusan építik fel a mozgást, összekapcsolja a színeket, számokat, a formákat. Állatokkal jelöli a mozgásformákat, pl. a sasnál kinyújtott karral kell állni, a békánál viszont le kell guggolni. A gyermekek érdeklődését felkeltve játékosan telnek a tornaórák. Egymásra épülnek az egyre nehezebb mozgásformák. Ugyanakkor a színekre is kell figyelni, folyamatosan vezeti be a láb- és kézmozgást” – magyarázza a módszer lényegét az igazgatónő.
Bár Magyarországon tartanak képzéseket, hogy miként kell használni a mozgáskottát, a pályázatból erre a célra nem futotta, viszont a mellékelt DVD segít a módszer elsajátításában. „A készletet éppen a feltaláló, Magyar Gábor szállította ki. Így tőle is megtudtunk sok mindent. Úgy érzem, nagyon hatékony lesz, hiszen immár egy hete próbálgatjuk, és a gyerekeket máris nagyobb az önfegyelem. Sorban kell állniuk, hiszen mindenkinek egyenként végig kell mennie a feladatsoron.
Fontos a sikerélmény is, hiszen nálunk nagyon sok ingerszegény környezetben lévő gyerek van. Meg vagyunk győződve, hogy a mozgáskotta segíteni fogja a munkánkat. Azáltal, hogy a mozgásfeladatok egymásra épülne, játékos módon fejlődik a gyerek figyelme, tér és időfogalma, önfegyelme, szem-kéz-láb koordinációja és fizikai állóképessége, s ezáltal a foglalkozások igazi élményt jelentenek úgy a gyereknek, mint a pedagógusoknak. A beszéd, az íráskészség mind összefügg a mozgással, hosszú távon biztosan hasznunkra válik” – vallja a pedagógus.
„Először meglepődtem, hogy mit is kell csinálnunk, de miután elkezdtük használni, élvezetes volt, sokat kacagtunk. Van olyan feladat, amikor egyszerre kell tapsolni, számolni és ugrálni is. Első alkalommal nehéznek tűnt, de másodszorra már könnyedén ment” – mondta Bálint Brigitta kisiskolás.
A készletet 62 gyerek és három pedagógus használja, 3-7 éves korig ajánlják, de a kisiskolások is nagy örömmel alkalmazzák.
szóljon hozzá!