Fotó: Simon Eszter
Hetedik alkalommal tartottak szalmakalap fesztivált Kőrispatakon. Az eseményre a helyieken kívül a szomszédos településekről, illetve külföldről is érkeztek. Annak ellenére, hogy Kőrispatak Hargita megye egyik legfélreesőbb települése, a tizenegy éve Szőcs Lajos alapította szalmakalap múzeumnak köszönhetően sok külföldi számára kedvenc kirándulóhellyé vált a falu.
2012. július 22., 13:592012. július 22., 13:59
2012. július 23., 09:332012. július 23., 09:33
A VII. Szalmakalap Fesztivált szombaton közös istentisztelettel kezdték, majd a keresztúri Polgári Fúvószenekar menettánckísérettel nyitotta meg a fesztivált. Szőcs László kőrispataki polgármester köszöntőbeszéde után Benyovszki Lajos Hargita megyei tanácstag itthonmaradásra buzdította a falu lakosságát, kiemelve: azé a föld, aki belakja. Tari András, a Szolnok megyei Jászivány polgármestere elmondta: ő egy négyszáz fős faluért felel Magyarországon, és mindig lelkesen érkeznek Erdélybe, Siklód testvértelepülésre. Ezt követően a kultúrotthonban Amíg a búzából kalap lesz címmel Mihálydeák Antal fimjét mutatták be, mely a szalmakalap-készítés fortélyaiba engedett bepillantani. Két órától tányérra kerültek a bográcsokban főtt fimonságok is: babgulyás, krumplis tokány vagy csülkös káposzta között válogathatott a korgó gyomrú közönség.
Délutánra már mindenkinek kalap került a fejére, amikor a fúvósok koncertjét követően a kőrispataki iskolásokat a keresztúri Kispipacsok követték a színpadon néptáncokat adva elő. Jobbára férfiak neveztek be az erő-, kalapdobó-, sörkóstoló- és kötélhúzó versenyekbe, melyek nyerteseit sörrel ajándékozták meg. Vass Gyula 54,43 másodperccel az első, Nagy Mózes 46,13-mal a második, Török Bálint pedig 44,30-cal a harmadik helyen végzett, ugyanis ennyi ideig tartották kinyújtott karral a kétszer tízliteres vízzel teli vedreket. Kalapdobásból senki nem remekelt, a négyféle sör nevét sem sikerült senkinek helyes sorrendbe kitalálnia. A kötélhúzó versenyen négy öttagú csapat vett részt, a sorrend fél órán belül kialakult.
Az esemény alatt bárki ingyen látogathatta a Szalmakalap Múzeumot, melynek udvarán Demes Jolán élőben is bemutatta, hogyan lesz a szalmából szalmakalap. Sajátságos és egyedi stílusú előadásából kiderült, hogy a hagyományos hét centiméteres karimájú szalmakalaphoz 40 méternyi hétszálas fonatot kell összevarrni. A 71 éves Jolán néni azt sem titkolta el, hogy ha kerülne egy valamirevaló férfiember, a múzeum udvarán való ücsörgés helyett bizony szívesebben eljárna egy csárdást a pörgős muzsikára. A színpadon este a Székelylend humoristái léptek fel, melyet reggelig tartó bál követett a kőrispataki kultúrotthonban.
Kőrispatakon nyár derekán ez egy igazi kalapos ünnep, legyen az helyi gazda vagy elszármazott kőrispataki esetleg külföldről érkező turista. „2006-tól a múzeum fennállásának ötödik évfordulóján gondoltunk arra, hogy meg kellene szervezni Kőrispatakon a falunapokat, melyet 2008-tól Szalmakalap-fesztivállá kereszteltünk. Ez a helyiek számára egy piros betűs ünnep, az elszármazottak is évről évre visszajárnak, úgy veszik ki a szabadnapjaikat, hogy haza tudjanak jönni” – mondta el kérdésünkre Szőcs László polgármester, majd hozzátette: régen az egész falu szalmakalap-készítésből élt, mára csak 15–20 család foglalkozik ezzel. Egyre több fiatal költözik vissza, gazdálkodnak, itt építkeznek, remélem ez azt jelenti, hogy hosszú távon a falusi életnek újra lesz becsülete.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
szóljon hozzá!