MESés hétvége a várban

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

„Az alkotás gyönyörét mindenkibe beleoltotta, belekódolta a Teremtő” – írja Bálint Rózsika a MESter, a Míves Emberek Sokadalma fesztiválújság címoldalán. A nemes egyszerűséggel megfogalmazott mondat akár a MES, így közvetve az Artera Alapítvány ars poeticája is lehetne: szítani, táplálni az alkotás örömét, mely az egyéneket alkalomadtán közösségé forrasztja.

Kovács Eszter

2013. július 21., 18:312013. július 21., 18:31

2013. július 21., 18:422013. július 21., 18:42

Egyedi hangulatával és nyugodt színességével a Míves Emberek Sokadalma kiemelkedik a nyári fesztiválok sorozatából: bár a program évről évre bővül, újdonságokkal kiegészül, a Sokadalmat rendező Artera Alapítvány alapkoncepciója közel másfél évtized után is a népi művészek, a népi művészetek felkarolása. Mint az már megszokott, a Székely Támadt-várban tartott XIV. MES pénteken délután rajtolt. Az ünnepélyes megnyitóval egybekötve az Artera Alapítvány Kuratóriumának nevében Lőrincz Zsuzsánna elnök adta át az idei Artera-díjakat. A Polgár-Társ Alapítvány képviseletében Potozky László vezetőségi tag vehette át az elismerést, egyúttal az alapítvány Transylvania Authentica védjegyével tüntetve ki a MES-t. A díjazás nem kis meglepetést okozott Molnár Ibolyának és Takács Gizellának: a népi kézművesség kiemelkedő alkotói 2006-ban az Artera Alapítvány rendezte szövő- és hímzőtanfolyamon mélyítették el tudásukat, a Kaláka Hímzőkör vezetői tavaly a magyarországi Országos Textiles Konferencián kalotaszegi hímzéseikkel második helyezést értek el.

A Mesterségek Sétányán ezúttal több mint hatvan kézműves sátor várta a látogatókat, a három nap során pedig mintegy 35 mesterségbemutató volt, de a sajtkészítés, illetve a kenyérsütés műhelytitkait, valamint a híres máréfalvi lepény receptjét is elleshették az érdeklődők. A szervezők idén számtalan gyerekprogrammal várták a kicsiket, népszerű is volt a Kis Mívesek Háza, valamint a Székelyföldi Legendárium játékai. A borkóstolót és borbemutatót tartó szekszárdi Tringa Pincészet mellett a MES meghívottja volt a bukovinai Petre Țuțea Kulturális Központ is: az egyesület Panama óriásbábuja a várudvar sétányán riogatta a látogatókat. A bukovinai partnerek több tevékenységgel is készültek: volt bábozás és bábkészítés gyerekeknek, illetve a székelyudvarhelyi Marin Preda Elméleti Líceum diákjainak közreműködésével két nyelven vitték színre a Miorița balladáját.

Az Artera Alapítvány és a Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztési osztálya Átalvető programjának partnersége több éve alakult ki: az évente megtartott Ízek és tájak főzőversenynek új lendületett adtak a szervezők, hisz idén zakuszkát készítettek a részt vevő csapatok. A zsűri szájíze szerint az Átalvető csapata főzte a legfinomabbat. A II. Budvár íjászversenyen is akadt kalandos kedvű versenyző bőven: a gyerekek korcsoportjában Kulcsár-Székely Gábor, a felnőtteknél Bódi Zoltán lőtt a legegyenesebben.

A sokadalom zárónapján, vasárnap volt a szervezők hirdette fotópályázat értékelése is: a csíkszeredai Vitos Hajnal Szénégető című pályamunkáját értékelte legjobbnak a zsűri, második díjat pedig a szlovákiai Toldi Zoránnak osztottak Korondi fazekas című fényképéért. A közönség díját Barcsa István vitte haza A kovács című alkotásáért, és az Artera különdíjat is Toldi Zorán kapta. Egyébként idén a legnépszerűbb kézműves a székelyudvarhelyi Bedő Attila fa gyermekjáték-készítő volt.

Érdeklődés hiányában idén elmaradt a Hencidától Boncidáig elnevezésű felnőtt mesemondó verseny, illetve a szervezők hirdette néptáncvetélkedő. A néptáncversenyre jelentkező egyetlen bátor páros, Oláh Csilla és Hajdó Gábor, illetve Biró István, a 2012-es mesemondó verseny győztese mégis bemutatkoztak a nagyérdemű előtt. Mesemondás és néptánc lesz jövőre is – ígérték a szervezők –, verseny helyett azonban inkább találkozó jellegel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei