Mélyen zsebbe kell nyúlni a húsvéti ebédhez

Székelyudvarhelyen közel 30 lejt kell kiadni a bárányhús kilójáért, mégis sokan ragaszkodnak a hagyományos húsvéti menühöz, melynek második fogása ebből a húsból készül. Húsvét előtt néhány nappal arra voltunk kíváncsiak, kinél mi kerül az asztalra, mennyire ragaszkodunk a hagyományos fogásokhoz, őrizzük-e még a tojásfestés hagyományát. Azt is megnéztük, mindezt mennyiért szerezhetjük be a helyi boltokban, mennyibe kerül egy hagyományos húsvéti ebéd, húslevessel, báránnyal, desszerttel és innivalóval.

Simon Eszter

2012. április 04., 20:242012. április 04., 20:24


Érdeklődésünk során kiderült, hogy a bárányhús borsos árával mit sem törődve a legtöbb család ünnepi asztaláról idén sem fog hiányozni: van, akinél tokány lesz, másoknál pedig töltött formában tálalják majd.

Szilágyi Irén Nagysolymosból kísérte el férjét Udvarhelyre felülvizsgálatra, egy helyi üzletben éppen kávé után kutakodott, amikor a húsvéti menüről érdeklődtünk. Házi tyúkból főz majd húslevest a nyugdíjas asszony, második fogásként a csirkesült mellett báránytokány is lesz, amely mellé nokedlit készít majd. A kemencébe a sült házikenyér után pedig a dióval, mákkal töltött kalács kerül, amellyel a betérő vendégeket kínálják majd. A süteményt helyben főzött pálinkával és házi borral öblítik le. A tojásfestésről érdeklődve a nyugdíjas asszony legyintve mondta: „mi már kevés tojást festünk, hiszen kevés a gyermek, aki összegyűjtse”.

Az udvarhelyi Beke Mónikáéknál is húslevessel kezdődik a húsvéti lakoma, majd töltött bárány következik. Vendégvárónak négerkockát és piskótatekercset is sütnek édesanyjával. „Mi különösebben nem szoktuk kidíszíteni a lakást, már felnőttünk, nincsenek kicsi testvéreim. Festünk néhány tojást, de azzal is inkább az asztalt díszítjük” – mondta el az egyetemista lány.

Borók Irma családjában is töltött bárány lesz a második fogás, ami mellett sonkával főzött töltött káposzta is lesz. „Mi legalább 30 tojást festünk minden évben, nem mindig fogy el, de ami megmarad, abból töltött tojást készítünk” – mesélte az asszony. A tojáshoz szükséges festéket az üzletből szerzik be.

Ünnepi ebéd

Egy helyi üzletben kilónként 2,49 lejért vásárolhatunk murkot, petrezselymet 6,99-ért, zellert 4,99-ért, karalábét pedig 2,49-ért a húsleveshez. A csirkehús kilónkénti ára 8–10 lej körül mozog.  A krumpli kilója 99 baniba, míg a hagyma 1,49 lejbe kerül. Legmélyebben a bárányhús vásárlásakor kell a zsebünkbe nyúlni, ugyanis 29 lejes kilónkénti áron alul üzletben egyelőre nem találtunk, a keddi állatpiacon pedig még nem lehetett élő bárányt vásárolni. A kalácshoz szükséges 200 grammos dióbél 20 lej, a mák pedig 5 lejbe kerül. Az előre csomagolt diós, illetve mákos kalács 6 lejbe, míg a sima 4 lej 50 baniba kerül, egy üveg bor pedig 12–15 lej körül van. Idén húsvétkor az alapanyagok minősége, a bárányhús mennyisége függvényében az ünnepi ebéd hozzávalóira legalább 150–200 lejt kell költenünk.

Az öntözőlegény jutalma

Udvarhelyszéki szokás szerint a konfirmálás előtt álló ifjúkat még tojással kínálják a lányok. Van, ahol az igazi mellett csokitojással is kedveskednek a kisebbeknek. Idén márciusban – a bárányhúshoz hasonlóan – az igazi tojás ára is igencsak megnőtt, de mostanra ismét csökkenni látszik. Darabjáért 80 banit vagy akár 1 lejt is elkérnek a városi piacon, míg a bevásárlóközpontokban 20 lejért vásárolhatunk 30 darabot. A 15 darabos, tömör, apró csokitojás 2 lej 49 baniba kerül, a 10 darabos, belül üreges pedig 5 lejbe. A közepes és színes csomagolásúnak darabja 2 lej, a nagy méretűé pedig 5 lej 69 bani. A csokitojás mellett a gyermekek nagy kedvence a csokoládéból készült nyuszi is. Ebből is legalább négyféle méretű kapható az udvarhelyi üzletekben: kicsi (1,39 lej), közepes (2,69), nagy (3,99), óriás (9,99).

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei