Erdélyi vártemplomokat, tizenhetedik századi viseleteket, térképeket, fegyvereket és a korabeli harcmodort mutatta be Hidán Csaba történész kedden, az Orbán Balázs Akadémia nyári vakáció előtti utolsó előadásán.
2016. június 09., 14:122016. június 09., 14:12
Székelyföldön nincs sok vár, de jócskán vannak vártemplomaink. Az Árpád-kor óta, amikor egy település létrejött, a templomát központi részére építették, ami általában egy erős kőépület volt, s még szakrális védelemmel is szolgált. Amikor a tizenötödik században először érte Erdélyt egy nagyobb török támadás, elkezdték megerősíteni, támfalakkal ellátni a templomokat. A hallgatók megnézhették az illyefalvi, az árkosi, a székelyderzsi és a csíkkarcfalvi vártemplomot is.
Az előadás délelőttjén Hidán és csapata a kísérleti régészet módszereivel a helyszínen is kipróbálták a székelyderzsi vártemplom védettségét: íjakkal felszerelkezve tesztelték a lőréseket. Végül az derült ki, hogy nagyon pontosan megvolt mindennek a szerepe, hiszen aki bármilyen szögből közelített a templomhoz, célponttá vált. Még ma is pontosan meghatározható, hogy mely lőrések készültek íjnak s melyek később, puskának.
Nagyon sajátos volt az erdélyi viselet, még az angolok is érdeklődtek felőle. Számos ruhadarab fennmaradt abból a korszakból, sok képi ábrázolás, napló és vásárlási árjegyzék is túlélte az évszázadokat. A szabott ruhát a szkíták, hunok, avarok, magyarok terjesztették el nyugaton, hiszen az ókori mediterrán világban lepelruhát viseltek. A fehérneműt Nyugat-Európában gyakran még a tizenhetedik században sem ismerték. Kornis György 1588-as levele is bizonyítja ezt, amelyben azt kéri egyik rokonától, hogy küldjön neki magyarországi vagy erdélyi szabású inget és alsóneműt, mert Németországban nem tud venni. A tizenhat éves Kemény János naplóbejegyzése is erről tanúskodik, leírja, hogy szennyes ingben kellett őrködnie, amikor utazóládáját ellopták, hiszen inget még csak-csak varrnak neki a morva parasztasszonyok, de a gatyát nem ismerik.
Az előadó beszélt még a hetven erdélyi viseletet számba vevő viseletkódexről, amely jelenleg a Brit Múzeum alapkészletét gazdagítja. 1782-ben Lord William Page, az angol király isztambuli nagykövete ellátogatott Erdélybe, csatlakozott hozzá Tobias Stradover, egy híres szebeni festő fia, s vele készíttette el az említett képsorozatot. Ebben a legtöbb társadalmi osztály hétköznapi, illetve alkalmi viselete szerepel.
Az előadást egy rövid filmvetítés zárta, amelyben az előadó és segédei korabeli ruhákban, fegyverekkel harcjeleneteket mutatott be.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
szóljon hozzá!