Lassan adagolt mindennapi méreg

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

Száz évvel ezelőtti, de ma is aktuális társadalmi problémát dolgoz fel a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház legújabb előadása, amelyet Füst Milán Boldogtalanok című drámája ihletett. Az időhiány ellenére Csurulya Csongor művészeti vezető és Tóth Árpád, a produkció rendezője elégedettek a végeredménnyel.

Veres Réka

2015. április 22., 14:152015. április 22., 14:15

2015. április 22., 14:162015. április 22., 14:16

A szerelmi gyilkosságról beszámoló újsághír alapján megírt drámát Csurulya Csongor korábban a három legjobb magyar dráma közé sorolta. A száz évvel ezelőtt íródott darabot mai környezetbe helyezve gondolta újra Tóth Árpád színész-rendező, rávilágítva a ma is feloldozás nélküli, boldogtalan, céltalan életre. Az előadás létrejöttét a Nemzeti Kulturális Alap támogatta. A Nélkül című tragédiát április 23-án, csütörtökön este hét órától mutatják be a székelyudvarhelyi Művelődési Házban.

Már régóta foglalkoztatta Füst Milán Boldogtalanok című drámája Tóth Árpád rendezőt, ezért választotta ihleteként. A szerelmi háromszög történetén túl szerinte az emberi tragédiáról, a magányról, az önpusztításról és az élet céltalanságáról szól a dráma. Mint kifejtette, olyan problematikát talált benne, ami a mát is érinti, ennek ellenére nem tükröt akar tartani az előadással, hanem inkább felhívni a figyelmet a jelenségre. Puskás Gyopár, a produkció díszlet- és jelmeztervezője aktualizálni próbálta a társadalmi problémát, ami a darabban is megjelenik.

„A színház elsősorban művészet, nem múzeum, ilyen értelemben pedig az alkotásnak kell teret adni, mintsem a dokumentációnak” – magyarázta a művészeti vezető a kedden tartott sajtótájékoztatón. Csurulya szerint Tóth Árpád színész-rendező második, nagyszínpadra álmodott előadása olyan témát dolgoz fel, amivel a színháznak foglalkoznia kell, ezért úgy érzi, jogos volt teret adni elképzeléseinek.

Szűk próbaperiódusa volt a produkciónak, a rendszerint hat-hét hetes próbaidő helyett eddig csak három hetet próbáltak, ennek ellenére a rendező úgy érzi, szép előadás van születőben. A művészeti vezető szerint a bejelentett tagcsere az előadás hosszabb kifutását fogja érinteni.

„Egy özvegyasszony meglátogatja régen látott fiát, hogy anyagi segítséget és támaszt kérjen tőle. Azonban kiderül, hogy fia és élettársa, Róza sem dúskál a jólétben, a hentes, akinek a házában laknak a bér fejében követelőzik, sőt, beteg gyereküket is nevelőszülőkhöz kellett adniuk. Az öregasszony hajthatatlan, minden követ megmozgat, hiszen „a fiúnak kötelessége”, és züllött lánya sem hajlandó már gondját viselni. »Nem tartom tovább« – hangzik el többször is minden villámlátogatás alkalmával. Róza türelme már fogytán, ekkor belép a képbe a férfi szeretője is. Már nyoma sincs erkölcsnek vagy társadalmi normáknak, a ház egyre zsúfolódik a problémáktól és adósságoktól. A négy nő a férfit várja haza, a feloldozást, a megoldást minden problémára. A megoldás azonban várat magára, közben meg egyre sebesebben zuhanunk a lejtőn” – áll az előadás szinopszisában.

Szereplők: Jakab Orsolya, Hajdu Imelda, P. Fincziski Andrea, Dunkler Róbert, Antal D. Csaba, Mezei Gabriella, Barabás Árpád, Joó Renáta. Koreográfus: Györfi Csaba. Zene: Ila Gábor. Díszlet és jelmez: Puskás Gyopár. Projekciók: Schmidt Krisztina, Gergely Szilárd. A rendező munkatársa: Demeter Kata. Rendező: Tóth Árpád.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei