Vörös lett a Vargyas-patak egyik mellékágának a vize a szentegyházi Strand utca közelében vasárnap este. Szennyezés történt, de még nem tudni pontosan, hogy mitől, s pláne nem, hogy kitől. A hatóságok a helyszínen jártak, vízmintát vettek, elemeznek.
2016. április 25., 16:462016. április 25., 16:46
2016. április 25., 23:152016. április 25., 23:15
Vörös volt a patak vize vasárnap este fél héttől hét óráig a Strand utca közelében – jelezte Rusz Sándor szentegyházi polgármesternek aznap este egy helybéli lakos. A szemtanú szerint egy műanyag csőből folyt a szennylé a folyóvízbe, amely egy közelben épülő átereszbe van bevezetve. A patak mintegy fél óra alatt visszanyerte áttetsző színét, így mire a polgármester a helyszínre ért, már csak olajos foltokat látott a víz felszínén. Szerinte a legnagyobb probléma az, hogy a patak továbbvitte a szennyeződést, így nagy valószínűséggel máshol is gondot okozhat, például a lövétei halastónál. A szennyeződés mértéke miatt kizárták az a lehetőséget, hogy valaki állati vért engedett volna a patakba.
A polgármester azonnal értesítette az esetről a sürgősségi felügyelőséget, aztán hétfőn a környezetőrség és a vízügyi hatóság szakemberei megvizsgálták a helyszínt. Kezdetben arra gyanakodtak, hogy egy helybéli vállalkozó okozhatta a szennyezést, így felkeresték a lehetséges cégek székhelyét, ám sehol sem találtak erre bizonyítékot. Aztán arra a következtetésre jutottak, hogy valaki régi festéket önthetett a vízbe, pontosan nem tudni, melyik részen. „Az áteresz közelében kellett történjen a szennyezés, hiszen másképp eloszlott volna a vízben” – mondta Rusz. Az esetről jegyzőkönyv készült, de a tettes egyelőre ismeretlen.
Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője egyelőre nem tudott információkkal szolgálni lapunknak arról, hogy pontosan mit önthettek a patakba, illetve hogy mekkora kár keletkezhetett. Mint mondta, a helyszínen vett vízmintákat a vízügyi hatóság fogja elemezni.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!