Fotó: Barabás Ákos
Több mint harminc használaton kívüli, ám közterületen „felejtett” autóról készítettek jegyzőkönyvet a helyi rendőrség illetékesei az elmúlt két hónapban Székelyudvarhelyen. A témával kapcsolatban új probléma körvonalazódik: az eladásra szánt, huzamosabb ideig közterületet foglaló autók ellen egyre több udvarhelyi emel szót.
2015. november 26., 14:372015. november 26., 14:37
2015. november 26., 14:542015. november 26., 14:54
A közlekedési szabálysértők megbírságolása mellett a parkolással kapcsolatos törvénytelenségekkel is foglalkozik a helyi rendőrség Székelyudvarhelyen. Egyebek mellett a tönkrement, elhagyott, gazdátlan járművek problémájának megoldását is átvették mintegy két hónapja az állami hatóságoktól, és azóta számos esetben szólítottak fel tulajdonosokat a roncsok elszállítására.
Mostanáig 30–32 esetben ragasztottak felszólítást udvarhelyi, közterületen álló tönkrement autókra, egyúttal jegyzőkönyvet is készítve róluk – ismertette Bodrogi Előd, a helyi rendőrség illetékese. Mint vázolta, a feltérképezést, a felszólítás kiragasztását és a jegyzőkönyv elkészítését is egy városházi alkalmazottal együtt végzik, hogy minden mozzanatnál jelen legyen egy tanú. A használaton kívüli gépkocsik eltávolításának ez az első lépése – ez a felszólítás tíznapos határidőt biztosít arra, hogy a tulajdonos elszállíttassa járművét az addig foglalt helyről. A továbbiakról László Szabolcs, a helyi rendőrség vezetője tájékoztatott, kitérve a rendszámtáblás és rendszámhiányos gépkocsik esetére is.
Mint kiderült, a közterületeken az illetékesek időről időre feltérképezik a használaton kívüli járműveket. Amennyiben azoknak van rendszámtáblájuk, az első felszólításban megadott határidőn, azaz tíz napon belül azonosítják a nyilvántartás szerinti tulajdonosukat. Ha azok nem reagálnak a járműre kiragasztott felszólításra, postacímükre is elküldik, újabb öt nap haladékot adva a közterület felszabadítására. Amennyiben a használaton kívüli kocsiról a rendszám is hiányzik, annak leírását mellékelik ahhoz a felhíváshoz, amelyet nyilvánossá tesznek a városházán és megjelentetnek a sajtóban, bízva abban, hogy a tulajdonos ráismer a roncsra. Ebben az esetben is tizenöt nap az elszállíttatás határideje. A helyi rendőrségnek mindeddig nem kellett a folyamat további részét végrehajtatnia, hiszen a felszólítottak előbb-utóbb cselekedtek, bár Bodrogi elmondása szerint akad olyan, aki előbb eltávolítja kocsijáról a helyi rendőrség által felragasztott címkét, és igyekszik tudomást sem venni róla, amíg a hivatalos felszólítás meg nem érkezik.
Ha azonban mindezek nem lennének hatásosak, a jármű polgármesteri rendelettel átkerülne a város tulajdonába – eredeti gazdáját erről is értesítenék, ő pedig tizenöt napon belül megtámadhatná a bíróságon a rendeletet. Amennyiben a jármű továbbra sem tűnne el, a tulajdonos pedig nem jelentkezne, a hivatal által megbízott helyi autóbontó cég díjmentesen elszállítaná a kocsit a polgármesteri hivatallal kötött szerződés alapján – tudtuk meg László Szabolcstól. Hozzátette, a bontás után az autót a nyilvántartásokból is törlik.
A probléma másik vetülete, hogy egyre több lakossági panasz érkezik az eladásra szánt, hosszasan közterületen parkoltatott autókra is, ám – mint azt a helyi rendőrség vezetője elmondta – ezekkel kapcsolatban egyelőre semmit sem tehetnek. A cégek, bevásárlóközpontok parkolóiban felsorakoztatott eladó autók esetében csak a tulajdonos kérésére cselekedhetnek, a közterületet foglalók esetében azért tehetetlenek, mert még nincs erre vonatkozó tanácsi határozat. A sokasodó lakossági bejelentések következtében azonban hamarosan megszülethet egy olyan rendelkezés, amely előírná, hogyan járjon el a helyi rendőrség az eladó autókkal. Erre vonatkozóan Marosvásárhelyen például már született önkormányzati döntés – fejtette ki.
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
szóljon hozzá!