Fotó: Pál Árpád
Az elmúlt harminc évben arányaiban megnőtt a különböző zajártalmak miatti megbetegedések száma Udvarhelyszéken, noha összességében kevesebb a halláskárosodás miatt kezelt páciens, mint évtizedekkel ezelőtt. Komoly probléma, hogy az itt élők jellemzően nem veszik komolyan a krónikus zajártalmak – a munkahelyi zaj vagy a hangos zenehallgatás – veszélyét, ami részben azzal magyarázható, hogy a halláskárosodás tünetei csak később jelentkeznek.
2017. március 06., 12:532017. március 06., 12:53
2017. március 06., 12:542017. március 06., 12:54
A föld népességének öt százaléka, azaz mintegy 328 millió felnőtt és 32 millió gyerek hallássérüléssel küzd. Az Egészségügyi Világszervezet szerint Európában 71 millió felnőttet érint ez a betegség. Székelyudvarhelyen tavaly 970-en fordultak a városi kórház szakembereihez. Március harmadika a hallás világnapja, ebből az alkalomból dr. Szentannai Dénest kértük meg, hogy beszéljen a halláskárosodás formáiról, a hallásvédelemről, a fül egészségről.
Ahogyan dr. Szentannai Dénes fogalmaz, „mire a diszkós megsüketül, már kinő a diszkós korból”. Az orvos szerint Udvarhelyszéken összességében csökkent a betegek száma, de az utóbbi harminc év alatt fokozódott a zajártalom miatti betegségek és halláskieséses panaszok száma. Szerinte ez egyszerűen azért van, mert zajos környezetben élünk, de az is hozzájárul, hogy mellőzik a munkavédelmi eszközök használatát. „A korral járó nagyothallások száma is nőtt, ami azért van, mert növekedett az átlagéletkor” – tette hozzá.
A fiatalabbak esetében a zajártalom miatti hallásproblémákhoz hozzájárul a fülhallgató használata, de a hangos koncert- és bulikörnyezet is. „Nem úgy vesszük észre, hogy egy diszkós megsüketül, mert mire megsüketül, már kinő a diszkós korból. A folyamatos hangos zene hallgatása, vagy ha éppenséggel valaki a dobos mellett áll, előbb vagy utóbb fülzúgást okoz, ami a zajártalom miatt megsérült fül egyik jele” – magyarázta a doktor.
Veszélyes a zajártalom
A felnőttkori nagyothallásoknak sok oka lehet, például előidézheti egy súlyos baleset, de akár egy fertőzés is. „Egy influenza miatt nem, de egy súlyos virózis miatt már károsodhat a hallás, felnőtt korban azonban legveszélyesebb a zajártalom” – magyarázta dr. Szentannai. Az orvos szerint a legveszélyesebb a munkakörnyezet által okozott zajártalom, ami Udvarhelyszéken azért veszélyes, mert sokan nem veszik komolyan a védőfelszerelések viselésének a szükségességét. „A krónikus zajártalom, azaz heti legalább ötször napi nyolcórás hangos környezetben tartózkodás biztosan károsodást okoz ötven-hatvan éves korra. Főleg az érintett környezetében élők veszik észre, hogy túl hangosan hallgatja a tévét vagy rádiót” – példázott. Hozzátette, hogy ezeken a gondokon hallásprotetikával lehet javítani.
Fontos szerepük van a védőoltásoknak
„Udvarhelyszéken ritka a veleszületett súlyos halláskárosodás, a siketnémaság, ami tulajdonképpen egy öröklött betegség. A súlyos kétoldali nagyothallás némasággal jár, ez pedig nem az érintettek gégéje miatt van, hanem mert nem hallanak semmit, így nem tudnak megtanulni beszélni” – magyarázta. Ezenkívül szerzett nagyothallás is van, magzati korban akkor károsodhat a hallás, ha a terhes anya nem védett a fertőző betegségek ellen. Dr. Szentannai szerint a kötelező oltásokkal védett gyerekek felnőttkorukra immunisakká válnak ezekkel szemben, így a magzatkorban fertőző betegségek miatt kialakuló halláskárosodást legjobban a vakcinákkal lehet kiküszöbölni. Rizikófaktort jelent a rózsahimlő, a kanyaró, de a mumpsz extrém formája is okozhat féloldali vagy teljes hallássérülést. Több mint három évtizedes praxisa alatt dr. Szentannai hat ilyen esettel találkozott. Elmondása szerint szakszerű terhességgondozással ki lehet zárni egyebek között a méhen belüli halláskieséseket és a szülés közbeni negatív történéseket is. „Csecsemőkorban középfülgyulladás léphet fel. Ha ezt szakszerűen kezelik, nem okoz nagyothallást, még akkor sem, ha ismétlődik a gennyes gyulladás” – folytatta a doktor.
Nem kell tisztítani a fület
Az orvos ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy számos, tévében is reklámozott eszköz van, ami akár káros is lehet. A halláskészülék helyett reklámozott hangszintnövelő kütyük kimondottan károsak a folyamatos hangingerek miatt, gyakorlatilag zajgenerátorok. Az orvos szerint a fültisztító pálcikákkal sem teszünk jót a fülnek, hiszen ezekkel csak megtömjük fülsárral a hallójáratot. Ugyanakkor a fültisztítóként reklámozott szerek, sprayek is fölöslegesek. „A fülsár feltartóztatja a port, a szennyet, a baktériumokat. Ritka esetben nem tökéletes a fül öntisztulása, amikor S alakú a hallójárat, de ekkor évente vagy háromévente szakember által elvégzett fülmosásra kell jelentkezni. Az egészséges fül nem szorul ápolásra, mosásra, nem kell semmit sem tenni, csak vigyázni rá” – mondta az orvos. „Az autóban kihangosított telefon ártalmatlan, ahogyan a mobiltelefonok használatának sincs fülkárosító hatása” – tette hozzá dr. Szentannai.
Komplexus a hallókészülék miatt
Az orvos szerint ugyanakkor a hallássérüléseknek pszichés vonzatuk is van, amennyiben nem kezelik, a beteg és a környezetében élők között feszültségek alakulhatnak ki. Mivel a hallókészüléknek nincs hagyománya, komplexusokat okoz a betegeknél. „Szemüveget szívesen hordunk, választjuk a kereteket, de sokan túlzott fogyatékosságnak tekintik a süketséget, ezért leginkább elrejtenék a hallókészülékeket” – fogalmazott.
Audiológiai szakrendelő
Az udvarhelyi városi kórház fül-orr-gégészeti és szájsebészeti osztályán korszerű audiológiai szakrendelő is működik, ahol vizsgálható a külső és belső fül, egy fonoizolált szobában megmérhető a hallás, és ezzel egy időben a halláskiesés mértéke.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
szóljon hozzá!