Jók és jobbak énekeltek

•  Fotó: Farkas Antal

Fotó: Farkas Antal

Szombaton a székelyudvarhelyi Művelődési Ház koncerttermében, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont szervezésében tartották meg a Székelyföldi Népdalvetélkedők II. döntőjét, melyen Csík és Gyergyó vidéke, Udvarhelyszék, Háromszék, Marosszék és Aranyosszék területi versenyeinek nyertesei vettek volna részt, ha a marosiak is eljöttek volna.

2012. április 01., 20:152012. április 01., 20:15

2012. április 01., 21:142012. április 01., 21:14

 „Sajnos idén senki nem jött onnan, mivel nincs egy olyan versenyük, amely felvállalná a nyertesek további előmenetelét. Reméljük, jövőre ez változik, hisz Marosszék nélkül hiányos a Székelyföld” – mondta el lapunknak László Judit programfelelős zenetanár. A zsűriben viszont valamennyi régió képviselve volt, Szalai Zoltán népzenekutató Csíkszeredából, Demeter Panna Katalin népdalénekes és Török Viola rendező Marosvásárhelyről, Sipos Zoltán karvezető Sepsiszentgyörgyről érkezett, Haáz Sándor zenetanár pedig Udvarhelyszéket képviselte. A három aranyosszéki versenyző egyébként Hargita Megye Tanácsának „Összetartozunk” elnevezésű szórványprogramja által jöhetett el a döntőre.

Végül tehát az említett öt régió 17 településéről 37 diák versenyző érkezett a székely anyavárosba. Sokan már ismerősökként találkoztak a tavalyi verseny után, ideértve a fellkészítő oktatókat is. A gyerekek között egészséges versenyszellem alakult ki, ami néhány év múlva barátságokká szublimálódhat. Örömmel énekelték újra a tavalyi versenyen tanult népdalokat, és másik kettőt tanultak melléjük. Szépen szólaltak meg a közösen énekelt népdalok a sok jó énekes hangján. Élményszámba ment ennek a nagy kórusnak tagjává válni – vallotta meg László Judit. Minden részvevő emléklapot kapott, és mellé egy bögrét, amit a versenyzőkről reggel készült csoportkép díszített.

A versenyzőket két kategóriában értékelte az igényességről tanúságot tevő, hasznos útmutatásokat és biztató kritikákat megfogalmazó zsűri: mind az V–VII. osztályosok, mind a VIII–XII. osztályosok két-két dalt adtak elő délelőtt egy magukkal hozott húszas listáról, amelyen legalább öt dalnak a versenyző saját tájegységét kellett képviselnie. Ebből a listából egyet az előadó, egyet a zsűri választott ki.

A délutáni második fordulóban a nyolc fősre csökkent mezőny tagjai egy szabadon választott népdalt adtak elő. Komoly, felelős tanakodás után a bírálók úgy döntöttek, hogy a kisebbek közül a vargyasi Borbáth Szilveszternek első, a sepsiszentgyörgyi Erős Rékának második, a lövétei András Róbertnek és a gyimesfelsőloki Antal Andrásnak pedig megosztva  harmadik díjat adnak.

A nagyobbak csoportjában a pusztinai Tama Júlia Roxána győzött, a máréfalvi Pálfi Lajos második lett, míg a harmadik díjat szintén megosztva kapta a szentegyházi Dániel Kinga és a kézdiszentkereszti Szalló Erzsébet. A közönségszavazás alapján Pálfi Lajos egy különdíjat kapott, míg a tordai Szabó Júliának a megyei tanács szórványdíját nyújtották át.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei