Fotó: Thomas Câmpean
Városon stagnál, vidéken pedig növekvő tendenciát mutat a gazdasági élet Hargita megyében. A megyei önkormányzat megbízásából készített felmérésből kiderül, hogy a vidéki kis- és közepes vállalkozások jelentős növekedést értek el az elmúlt években, míg az urbánus zónában működő cégek csökkenéssel számolnak. Helyi szakértők szerint a képlet nem ilyen egyszerű, hisz sok vállalkozó a kedvezőbb adóviszonyok miatt vonult ki vidékre.
2015. január 06., 10:422015. január 06., 10:42
Tavaly decemberre készült el a Hargita Megyéért Egyesületnek a megyei önkormányzattal partnerségben készített felmérése, amely a megyei pénzügyi hivatalhoz benyújtott éves mérlegek alapján a 2011–2013 közti időszakban vizsgálja a megyebeli kis- és középvállalkozások gazdasági eredményeit.
A felmérésből kitűnik, az urbánus térségek csehül állnak a vidékkel szemben, ahol a vizsgált időszakban jelentős gazdasági fejlődést értek el a kis- és közepes vállalkozások. Megyei szinten például a vidéki székhelyű vállalkozások 13 százalékos növekedést értek el, míg a városi vállalkozások 4 százalékos teljesítménycsökkenéssel számoltak. A városok között mégis éllovasként szerepel Szentegyháza – az említett periódusban 30 százalékos növekedést értek el a kisvárosban lévő vállalkozások, összesen 99 új munkahelyet teremtve. A bevételnövekedés tekintetében Borszék állt a második helyen 10 százalékkal, továbbá Maroshévíz, Székelykeresztúr és Székelyudvarhely esetében jegyeztek kisebb mértékű bevételnövekedést.
Gazdasági növekedésükből kifolyólag a munkahelyteremtés tekintetében a vidéki kis- és közepes vállalkozások járnak elöl: az említett időszakban vidéken összesen 896 munkahely teremtődött, ezzel szemben viszont a városi vállalkozásoknál 1998 munkahely szűnt meg. Udvarhelyszéken a munkahelyteremtés tekintetében is elöl jár Szentegyháza, a megye további régióiban Tusnádfürdőn, Balánbányán és Borszéken gyarapodott az új munkahelyek száma.
Udvarhelyen 2013-ra az összes vállalkozás közül a legnagyobb gazdasági növekedést a gépjármű-kereskedéssel és -szervizeléssel foglalkozó kis- és közepes vállalkozások érték el, jelentős növekedést jegyeztek ugyanakkor a feldolgozóiparban tevékenykedő cégek, mérsékeltebb növekedést értek el az építkezési, a szórakoztatóipari és kulturális tevékenységet folytató, valamint a számítástechnikai cégek. A legkisebb növekedést a köztisztasági vállalatok és közüzemek érték el, de alacsony volt a szállásadók teljesítménynövekedése is. A vizsgált időszakban a legtöbb új munkahely a feldolgozóiparban teremtődött, ugyancsak élen jártak a gépjármű-kereskedéssel és -szervizeléssel foglalkozó, valamint az építkezési és vendéglátóipari egységek. Szembetűnő, hogy a legkevesebb munkahelyet a köz-, azaz a szociális szférában, a tanügyben, illetve a pénzügyi szektorban hozták létre. Az udvarhelyi kis- és közepes vállalkozások 2013-ban például 78 127 433 lejes nyereséget termeltek, illetve 22 344 216 lejes veszteséggel számoltak.
A felmérés másik olvasata lehet az is, hogy a városi székhelyű cégek jelentős része kivonult vidékre, mondta el portálunknak Kelemen Dénes, az Udvarhelyszéki Kis- és Közepes Vállalkozások elnöke. „Sok kis cég kivonult az urbánus zónákból, hiszen kisebb településeken sokkal jobbak az adóviszonyok” – magyarázta. „Nem téveszthetjük szem elől azt sem, hogy Udvarhelyen nagyon beszűkültek a vállalkozási lehetőségek, gyakorlatilag elsorvadt az ipari zóna, nincs kialakított ipari park. A városvezetőségnek fel kellene karolnia a kisvállalkozókat, hiszen ezek a cégek a helyi gazdasági húzóerői” – hangsúlyozta.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
Hétfőn reggel 8 és délután 17.30 között teljes útlezárás lesz Székelyudvarhelyen a Tamási Áron utca Dózsa György és Varga Katalin utcák közötti szakaszán. A korlátozásra munkálatok miatt van szükség.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
szóljon hozzá!