Fotó: Thomas Câmpean
Városon stagnál, vidéken pedig növekvő tendenciát mutat a gazdasági élet Hargita megyében. A megyei önkormányzat megbízásából készített felmérésből kiderül, hogy a vidéki kis- és közepes vállalkozások jelentős növekedést értek el az elmúlt években, míg az urbánus zónában működő cégek csökkenéssel számolnak. Helyi szakértők szerint a képlet nem ilyen egyszerű, hisz sok vállalkozó a kedvezőbb adóviszonyok miatt vonult ki vidékre.
2015. január 06., 10:422015. január 06., 10:42
Tavaly decemberre készült el a Hargita Megyéért Egyesületnek a megyei önkormányzattal partnerségben készített felmérése, amely a megyei pénzügyi hivatalhoz benyújtott éves mérlegek alapján a 2011–2013 közti időszakban vizsgálja a megyebeli kis- és középvállalkozások gazdasági eredményeit.
A felmérésből kitűnik, az urbánus térségek csehül állnak a vidékkel szemben, ahol a vizsgált időszakban jelentős gazdasági fejlődést értek el a kis- és közepes vállalkozások. Megyei szinten például a vidéki székhelyű vállalkozások 13 százalékos növekedést értek el, míg a városi vállalkozások 4 százalékos teljesítménycsökkenéssel számoltak. A városok között mégis éllovasként szerepel Szentegyháza – az említett periódusban 30 százalékos növekedést értek el a kisvárosban lévő vállalkozások, összesen 99 új munkahelyet teremtve. A bevételnövekedés tekintetében Borszék állt a második helyen 10 százalékkal, továbbá Maroshévíz, Székelykeresztúr és Székelyudvarhely esetében jegyeztek kisebb mértékű bevételnövekedést.
Gazdasági növekedésükből kifolyólag a munkahelyteremtés tekintetében a vidéki kis- és közepes vállalkozások járnak elöl: az említett időszakban vidéken összesen 896 munkahely teremtődött, ezzel szemben viszont a városi vállalkozásoknál 1998 munkahely szűnt meg. Udvarhelyszéken a munkahelyteremtés tekintetében is elöl jár Szentegyháza, a megye további régióiban Tusnádfürdőn, Balánbányán és Borszéken gyarapodott az új munkahelyek száma.
Udvarhelyen 2013-ra az összes vállalkozás közül a legnagyobb gazdasági növekedést a gépjármű-kereskedéssel és -szervizeléssel foglalkozó kis- és közepes vállalkozások érték el, jelentős növekedést jegyeztek ugyanakkor a feldolgozóiparban tevékenykedő cégek, mérsékeltebb növekedést értek el az építkezési, a szórakoztatóipari és kulturális tevékenységet folytató, valamint a számítástechnikai cégek. A legkisebb növekedést a köztisztasági vállalatok és közüzemek érték el, de alacsony volt a szállásadók teljesítménynövekedése is. A vizsgált időszakban a legtöbb új munkahely a feldolgozóiparban teremtődött, ugyancsak élen jártak a gépjármű-kereskedéssel és -szervizeléssel foglalkozó, valamint az építkezési és vendéglátóipari egységek. Szembetűnő, hogy a legkevesebb munkahelyet a köz-, azaz a szociális szférában, a tanügyben, illetve a pénzügyi szektorban hozták létre. Az udvarhelyi kis- és közepes vállalkozások 2013-ban például 78 127 433 lejes nyereséget termeltek, illetve 22 344 216 lejes veszteséggel számoltak.
A felmérés másik olvasata lehet az is, hogy a városi székhelyű cégek jelentős része kivonult vidékre, mondta el portálunknak Kelemen Dénes, az Udvarhelyszéki Kis- és Közepes Vállalkozások elnöke. „Sok kis cég kivonult az urbánus zónákból, hiszen kisebb településeken sokkal jobbak az adóviszonyok” – magyarázta. „Nem téveszthetjük szem elől azt sem, hogy Udvarhelyen nagyon beszűkültek a vállalkozási lehetőségek, gyakorlatilag elsorvadt az ipari zóna, nincs kialakított ipari park. A városvezetőségnek fel kellene karolnia a kisvállalkozókat, hiszen ezek a cégek a helyi gazdasági húzóerői” – hangsúlyozta.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.
A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.
Hamarosan elkezdődhetnek a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben tervezett felújítások és korszerűsíthetik a korábbi járóbeteg-rendelőintézetet. Az önrészek előteremtése a legfontosabb feladat Székelykeresztúron.
szóljon hozzá!