Fotó: Barabás Ákos
Nagy veszélyt jelentenek az otthonokra az elhanyagolt füstelvezetők, tavaly harminc esetben okoztak tüzet Hargita megyében. Hamarosan kezdődik a fűtésszezon, és a szakemberek szerint fontos, hogy a begyújtás előtt ellenőriztessék a kéményeket a háztulajdonosok. Egy általunk megkérdezett kéményseprő elmesélte a munkája során tapasztalt legabszurdabb eseteket: olyannal is találkozott, hogy a kéményben vezették el a vízcsövet az ingatlan tulajdonosai.
2016. szeptember 28., 15:232016. szeptember 28., 15:23
Évente egyszer, a fűtésszezon előtt szükséges szakemberrel kisepertetni a kéményeket – hívja fel a figyelmet Kencse Lurcza Albert kéményseprő, aki úgy véli, az otthon saját felelősségre végzett, nem szakszerű tisztításnál előfordulhat, hogy nem vesszük észre a hibákat. A szakcéggel végeztetett munka a biztonság mellett azzal az előnnyel is jár, hogy ellenőrzés alkalmával, illetve lakásbiztosítás kötésekor igazolni tudjuk a korábbi óvintézkedést. A szakemberek felmérik a kémény állapotát, magasságát, formáját, és ennek függvényében a megfelelő eszközök használatával szakszerűen járnak el, ugyanakkor tisztaságot is hagynak maguk után.
A kémény belső fala megsérülhet, madarak költözhetnek bele, megtelhet pókhálóval, falevéllel, tégladarabokkal, lerakódással, melyek elzárják a füstjáratot. Sok esetben a lakástulajdonosok nem is veszik észre, hogy a kémény teteje megrongálódott, ajtaja megrozsdásodott vagy kiesett, ezeket is rendbe kell hozni ahhoz, hogy biztonságosan begyújthassunk. Ha a nyár folyamán tetőfelújítás, illetve gerendacsere történt és az túl közel került a kéményhez, egy karbantartási munkával még helyrehozható, hogy elkerülhető legyen egy esetleges baleset.
Zárt rendszerű kazánoknál gyakran előfordul, hogy elfogy az oxigén, így a tűz nem ég rendesen: ezért fontos a friss levegő utánpótlása. Ezt a szakemberek úgy oldják meg, hogy a padlóhoz minél közelebb, az ajtóba vagy a falba lyukat vágnak.
Kockázatos az is, ha régi kéményt kezdenek el újra használni az épület lakói – tudtuk meg a kéményseprőtől. Elmondta, Székelyudvarhelyen van olyan tömbház, amit régen fáskazánnal fűtöttek, majd áttértek a földgáz használatára. Időközben gazdasági okokból újra a fát kezdték használni, azonban a kémény megöregedett, rehabilitálni kellene, ellenkező esetben veszélyt jelent az ott lakók biztonságára – magyarázta a szakember.
Munkája során Kencse Lurcza Albert sok furcsasággal találkozott. Előfordult, hogy a kéményen keresztül vízcsövet vezettek a lakásba, így akarták elkerülni a fal átfúrását. Olyan eset is volt, hogy a kémény építője munkaeszközét rádrótozta a kéményre – elzárva a nyílást –, majd ott felejtette: a tulajdonos napokig úgy használta a tűzhelyet, hogy a falból szivárgott a füst. Egyszer tél közepén azért hívták egy meghibásodáshoz, mert a lakók bármivel próbálkoztak, nem akart égni a tűz a kályhában. Nem vették észre, hogy a kémény teteje három cseréppel annyira be van fedve, hogy rés sem maradt rajta – mesélt el néhány rendkívüli esetet a szakember.
Aki nem ellenőrizteti, javíttatja, illetve tisztítja lakása kéményét évente legalább egyszer, ugyanakkor nem hőszigeteli azt, egy 2007-ben érvénybe lépett kormányhatározat értelmében 500-tól 1000 lejig terjedő pénzbírsággal sújtható. A kormányhatározat a polgármesterek hatáskörébe helyezi a szabálytalanságok megállapításának és a bírságok kiszabásának feladatát – közölte a hivatal sajtófelelőse. Az erre vonatkozó ütemtervet már elkészítették, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal munkatársai októberben kezdik el a kémények ellenőrzését.
Elhanyagolt kémények miatt tavaly harminc alkalommal keletkezett tűz Hargita megyében, közülük öt esetben udvarhelyszéki településre riasztották a tűzoltókat – tudtuk meg Alina Maria Ciubotariutól, a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség sajtófelelősétől. A megyében nyolc szakcég rendelkezik kéménypucolási engedéllyel, négyük udvarhelyszéki. A hideg beállta előtt megelőzésképpen kötelező a fűtésrendszerek, kandallók, valamint kémények szakemberek által elvégeztetett ellenőrzése mind a magánlakások, mind a kereskedelmi egységek, közintézmények esetében – tájékoztatott a városháza sajtóosztálya.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
szóljon hozzá!