Fotó: Veres Nándor
Két héttel raktározás előtt ki kell fertőtleníteni és legalább 4 Celsius-fokra kell lehűteni a pincét, a páratartalmat pedig minimálisan 80%-on kell tartani ahhoz, hogy a betakarított gyümölcs és zöldség tavaszig elálljon. Az almát és krumplit nem szabad ugyanabban a helyiségben tárolni, a hagyma pedig a szellős helyet kedveli – tudtuk meg Gergely Levente farkaslaki gyümölcstermesztő gazdától a télire való raktározásról érdeklődve.
2012. október 10., 18:372012. október 10., 18:37
2012. október 10., 19:482012. október 10., 19:48
Bár még nem esett fagypont alá a hőmérséklet, idén ősszel a szárazság és a nagy hőség miatt hamarabb nekiláthattak a gazdák a termények betakarításához. Ahhoz, hogy a kertbéli gyümölcsfánkról szedett alma és körte kitartson a tél folyamán és a véres-májas mellé a kertbéli lila hagymát ropogtassuk, valamint a húsvéti zöldséglevesbe is magunk termesztette murok és petrezselyem kerülhessen, néhány alapvető begyűjtési és tárolási szabályt szigorúan be kell tartanunk.
A pince előkészítése
A gyümölcsök és zöldségek házi tárolására a legalkalmasabb helyiség még mindig a pince, melyet minden ősszel még a betakarítás megkezdése előtt két héttel fertőtlenítsünk és meszeljünk ki. „Fontos, hogy az előző évből megmaradt penészgombákat elpusztítsuk, tehát szüret előtt az ászkokat le kell mosni, a ládákat pedig ki kell fertőtleníteni, és a padlót is be kell permetezni” – mondta el kérdésünkre Gergely Levente. Tárolás előtt a pincét is le kell hűteni, hiszen egy jó pincében a hőmérséklet a legnagyobb hidegben sem esik egy Celsius-fok alá, tavasszal sem melegszik fel, és a páratartalom 80–90 százalék körüli. Ha túl száraz a pincénk, akkor elfonnyadnak, ha magas a hőmérséklet, akkor meg túlérnek, majd elrohadnak a zöldségek és gyümölcsök.
Begyűjtési szabályok
Legjobb szeptember végén, október elején kézzel leszedni az almát és körtét a kertből. „A gyümölcs akkor áll készen a leszedésre, ha beszíneződik, vagyis megjelenik rajta a fedőréteg vagy piros pír, majd elkezd hullni vagy alulról emelve könnyedén leválik szárastól a fáról” – figyelmeztetett Gergely. Ha az almát kettévágva barnás magokat találunk a magházban, már szedhető. A legfontosabb szabályok közé tartozik az is, hogy nem szabad megmosni a télire elraktározandó gyümölcsöt és zöldséget. A terményt le kell hűteni, vagyis szedés után kint kell hagyni egy éjszakára, és csak reggel behordani a pincébe. Kiszedés után a murkot, zellert, petrezselymet, céklát és retket jobb, ha néhány napig szellős helyen száradni hagyjuk. Ha minden bekerült a pincébe, akkor ajánlatos egy kénrudat is elégetni, majd 24 óráig csukva tartani az ajtót, így elpusztulnak a terményen lévő baktériumok is.
Tárolási tanácsok
Gyümölcseinket legjobb polcokra helyezve tárolni, de külön ládákban is lehet, fontos viszont, hogy ne tegyünk túl sok réteget egymásra. „Szerintem a fából készült ászoknál a gyümölcsöket előnyösebb raklapra helyezett ládákban tárolni. Könnyebben szellőzik, nem sérül meg, hiszen nem kell önteni, és válogatáskor sem ütődik meg, ha a páratartalmat akarom emelni, akkor a raklapok alá permetezek” – avatott be a részletekbe a szakember. Raktározás után két héttel kell jól átnézni és megválogatni a gyümölcsöket, ugyanis ennyi idő szükséges a sérülések megjelenéséhez.
Utóérő gyümölcsökről lévén szó, ajánlatos ezeket külön helyiségben raktározni. „Az alma és körte nagyon könnyen átveheti a krumpli ízét, valamint érés során az almában lebomlanak a savak, a keményítő cukorrá alakul, és olyan gázt bocsát ki, ami a krumplit csírázásra serkenti” – tudtuk meg. A gyökérzöldségeket nedves, tiszta homokban, egy ládában rétegesen tárolhatjuk a gyümölcsökkel ugyanazon helyiségben. A káposztát és a karalábét gyökerével együtt, fejével lefelé akasszuk fel a pincében. Gergely szerint a borospince átlaghőmérséklete 16 Celsius-fok kell legyen, itt azonban semmiféleképpen nem ajánlatos terményt tárolni. A hagyma és fokhagyma a többi zöldségtől eltérően száraz, szellős helyen áll el a legjobban. Régen a padláson tárolták.
Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.
Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”.
A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.
Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.
A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.
Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.
Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.
Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.
A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás.
Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.
szóljon hozzá!