Fotó: Barabás Ákos
A jórészt uniós pénzből felújított szentegyházi víztisztító állomás közel háromezer háztartásnak szolgáltat jó minőségű vizet. A 28 millió lejt meghaladó korszerűsítés a vízszolgáltató vállalat Hargita megyei óriásprojektjének része. A város polgármestere azonban nehezményezi, hogy a Harvíz Rt. a lakossággal fizetteti meg azt az önrészt, amely a beruházás összköltségéből a vállalatot terheli.
2016. április 20., 18:272016. április 20., 18:27
2016. április 20., 20:352016. április 20., 20:35
A nagyszabású projekt Szentegyháza ivóvízhálózatának és szennyvízgyűjtő rendszerének korszerűsítését, valamint az ivóvízellátó rendszer működésének javítását, a hálózatra csatlakozó háztartások számának növelését célozta. A Harvíz Rt. képviselője, Lányi Kinga projektfelelős elmondta, hogy a vízszolgáltató vállalat által megpályázott, Hargita megyére szóló összegből Szentegyházán történt az egyik legnagyobb beruházás, hiszen tavaly fejezték be a rendszerbővítést, valamint a víztisztító állomást, ugyanakkor májusban ér véget a szennyvíztisztító korszerűsítése. A három projekt költsége összesen 28 millió lej, áfa nélkül.
A vízmű óránkénti kapacitása 117 köbméter, de mivel ennyi vízre a településnek nincs szüksége, óránként 60–65 köbméter vizet termelnek. A napi 1400–1500 köbméteres vízmennyiségből 1200–1300 köbméter közötti mennyiség a város közel háromezer háztartását látja el, a különbséget pedig műszaki célra, például a szűrők tisztítására használják – közölte Márton Márta munkapontvezető, akitől azt is megtudtuk, hogy a fogyasztói víz köbméterenkénti ára 3,61 lej, a szennyvízé pedig 3,12. A víz ára 0,30 lej áfából, 1,42 lej fejlesztési és 1,88 lej működési költségből tevődik össze.
Kedden nyílt napot tartottak a víztisztító állomáson, amelyen megjelent Rusz Sándor szentegyházi polgármester is, aki tolmácsolta a lakosság és saját elégedetlenségét a szolgáltató áraival kapcsolatban. Véleménye szerint a szentegyháziak túl sokat fizetnek a hálózati vízért. Mint mondta, belátja, hogy a korszerűsítés sok pénzbe került, azonban azt rója fel a vállalatnak, hogy az őket terhelő önrészt a fogyasztókkal fizettetik ki. Ugyanakkor meggyőződése, hogy a vállalat befektetési költségének lejárta után sem fog csökkenni a fogyasztói ár. Elmondta azt is, hogy meglátása szerint a szentegyháziak így is jól jártak, hiszen a vízszolgáltató vállalat által ellátott 41 településen egységes árat szabtak meg, tehát ott is ugyanannyit fizetnek vízért, ahol nem történt korszerűsítés.
Szentegyháza Madarasi Hargita felőli kijáratánál a Vargyas patak vizét befogják a víztározóba, ahol a nagyobb szennyeződések lerakódnak. A víz innen egy 600 méter hosszúságú szállítóvezetéken folyik a vízházhoz, ahol előklórozzák és hozzáadják a polialumínium-klorid nevű derítőszert, amely segít az apró szennyeződések megkötésében. Ezután előbb a keverőkamrába jut a víz, majd onnan továbbfolyik az ülepítőbe, ahol a megkötött szennyeződések iszapként lerakódnak. A következő lépés a kvarchomokkal teli szűrőkbe való juttatás, ahol teljesen megtisztul a szennyeződésektől. Ha az ily módon kezelt víz még tartalmaz szerves anyagokat vagy szennyeződést, az aktív szénszűrők segítségével azokat is kiszűrik, és végső lépésként hozzáadnak egy meghatározott mennyiségű klórt, majd a két 750 köbméteres süllyesztett tartályba vezetik, ahonnan eljuttatják a fogyasztói hálózatba. A két tartályban 24 órára elegendő vizet tárolnak, tehát ha nagyobb esőzések során a patak vize átmenetileg tisztíthatatlanná válik, a szentegyháziaknak két napig biztosított a vízellátásuk.
Nyílt napok a vízműnél
Két napig a lakosok, valamint a két helyi iskola diákjai az Iskola másként program keretében betekintést nyerhettek a nemrég korszerűsített víztisztító állomás működésébe. A helyi lakosok nem éltek a lehetőséggel, azonban ottjártunkkor a diákok érdeklődve figyelték a Harvíz központi laboratóriuma már nyugalmazott vezetőjének érdekes előadását.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
szóljon hozzá!