Fotó: Veres Nándor
Száznál is több oktatási egységnek nincs közegészségügyi engedélye Hargita megyében, mert az épületekben nem megfelelők a működéshez szükséges körülmények. A legnagyobb hiányosságok: a vezetékes és ivóvíz hiánya, a nem megfelelő mellékhelyiségek, valamint az épületfelújítás hiánya.
2014. október 14., 11:412014. október 14., 11:41
Nem kapott közegészségügyi működési engedélyt a Hargita megyei iskola- és napköziépületek ötöde, ugyanis különféle kisebb-nagyobb hiányosságok miatt nem felelnek meg a vonatkozó előírásoknak. A megyei közegészségügyi igazgatóság adatai szerint több mint nyolcezer napközis és iskolás tanul olyan oktatási egységben, amely nem rendelkezik közegészségügyi engedéllyel. Nem tanintézetekről van szó, hanem iskolaépületekről, azaz egy adott iskolaközpontnak nem minden épületében vannak hiányosságok – hangsúlyozta Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője. Elmondta azt is, hogy ezért nem egyeznek az igazgatóság adatai a megyei tanfelügyelőségével, ugyanis utóbbi iskolaközpontonként készíti el az összesítést, a közegészségügyi igazgatóság viszont iskolaépületenként, utóbbinak a kimutatásában ezért szerepel több problémás iskola.
A napközikben a leggyakoribb
Az igazgatóság adatai szerint az 510-ből 114 oktatási egység kezdte a tanévet közegészségügyi működési engedély nélkül, és e tekintetben főként vidéken vannak problémák. A napközikben a leggyakoribbak a hiányosságok, a 273 egység közül 69 nem kapta meg az engedélyt, ezekbe összesen több mint ezer gyerek jár, vagyis a Hargita megyei napköziseknek majdnem tíz százaléka.
Hétezren tanulnak nem megfelelő körülmények között
A 237 Hargita megyei iskolaépület közül 45 nem felel meg a közegészségügyi előírásoknak, kettő kivételével mind vidéki oktatási egység. A közegészségügyi engedéllyel nem rendelkező épületekben működő iskolákban tanul a Hargita megyei diákoknak majdnem a húsz százaléka, összesen több mint hétezer iskolás. A közegészségügyi engedély hiányát eredményező problémák között a legsúlyosabb és a leggyakoribb is egyben a vezetékes, illetve az ivóvíz hiánya – mondta el kérdésünkre Tar Gyöngyi, hozzáfűzve, hogy bár vannak olyan oktatási egységek, amelyekbe be van vezetve a víz, de az nem alkalmas emberi fogyasztásra. A fő probléma következménye egy másik gyakori hiányosság: sok oktatási egységben nincsenek megfelelő illemhelyiségek. Ezek szárazvécékkel működnek, ami szintén nem felel meg az előírásoknak – tájékoztatott a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője.
A legköltségesebb probléma
A közegészségügyi engedély megszerzését illetően a legnagyobb gond azonban azokkal a felújítatlan oktatási egységekkel van, amelyek visszaigényelt, illetve az örökösök által visszakapott épületekben működnek. Ezekre ugyanis nem költenek pénzt az önkormányzatok, hiszen az épületeknek nem ők a tulajdonosai, így elszámolni sem tudnák a felújításra szánt pénzt – fejtette ki Tar Gyöngyi, hozzáfűzve, hogy ezek esetében új iskolák felépítése hozhat megoldást, de ez nagy költséggel jár. A kisebb hiányosságok között megemlítette, hogy vannak olyan iskolaépületek, amelyekben felújításokat végeztek, de azt megelőzően nem konzultáltak a közegészségügyi igazgatósággal, így az előírtnál kevesebb vécét szereltek be, vagy nem hoztak létre elkülönített fiú-, lány- és tanárvécét, ezért nem kapták meg az engedélyt.
Tízszázalékos a javulás
A megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője azt is elmondta, hogy az előző tanévkezdés előtti adatokhoz képest mintegy tíz százalékot javult a helyzet a közegészségügyi engedélyt megszerző tanintézetek esetében. A javulást vidéken tapasztalták, ami az iskolák felújítását célzó kalákaakcióknak köszönhető, a városi oktatási egységek esetében nincs változás az elmúlt évi adatokhoz képest. Tar Gyöngyi kérdésünkre azt is közölte, hogy azon tanintézetek esetében, ahol határidőre vállalták a problémák megoldását, ideiglenes működési engedélyt állítottak ki, azonban vannak olyan oktatási egységek, amelyek működnek, de még ideiglenes közegészségügyi engedélyt sem kaptak.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.
A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.
Hamarosan elkezdődhetnek a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben tervezett felújítások és korszerűsíthetik a korábbi járóbeteg-rendelőintézetet. Az önrészek előteremtése a legfontosabb feladat Székelykeresztúron.
szóljon hozzá!