Fotó: Veres Nándor
Hargita megyében tizenhárom iskolabuszra lenne még szükség, ám a közszférai állások zárolása miatt a járművekre csak nehezen vagy egyáltalán nem lehet sofőröket alkalmazni. Udvarhelyszéken van olyan település, ahol az iskolabuszt is az igazgató vezeti.
2013. október 02., 17:162013. október 02., 17:16
2013. október 02., 17:472013. október 02., 17:47
Hatszáz iskolabusz megvásárlására ír ki egy 16,7 millió euró értékű közbeszerzési eljárást november elsején a fejlesztési minisztérium, Hargita megyében összesen tizenhárom járműre lenne még szükség ahhoz, hogy az ingázó diákok időben történő utaztatása minden településen megoldódjon. A közszférában 2010-ben elrendelt alkalmazási tiltás miatt azonban már most sincs minden iskolabusznak hivatásos sofőrje, a buszvezetők között nyugdíjasok, félnormában dolgozók is vannak, de olyan udvarhelyszéki település is akad, ahol az iskolabuszt is a tanintézet igazgatója vezeti, mert sofőr alkalmazására nem kapnak jóváhagyást.
Az elmúlt években érkezett iskolabuszok sofőri állásainak betöltésével adódott a legtöbb gond. Valahogy szinte minden településen meg tudták oldani a felmerült problémákat, de ehhez mindenhol egyedi megoldásokra volt szükség: részmunkaidős szerződésekkel, nyugdíjas sofőrök alkalmazásával, gyakran a már meglévő, jóváhagyott állásokból kellett kispórolni a sofőri munkakört, a munkanormák átcsoportosításával – mondta el Bartolf Hedvig Hargita megyei főtanfelügyelő.
Udvarhelyszéken négy iskolabuszra számítanak a minisztériumi kiutalásból, a tanfelügyelőséghez Siménfalváról, Szentegyházáról, Zetelakáról és a székelyudvarhelyi sportiskolától érkezett ilyen jellegű kérés.
Siménfalván nem aggódnak a sofőri állás miatt, Péter Zoltán polgármestert jobban aggasztja az, hogy vajon kapnak-e még egy iskolabuszt. Mint azt a településvezető elmondta, tapasztalataik szerint indokolt esetben a szaktárca jóváhagyja az alkalmazást. Indokolatlanul nem lehet növelni az alkalmazottak számát, így vannak települések, ahol csak félnormában dolgoznak a buszsofőrök, de Siménfalva esetében ez fel sem merülhetett, hiszen a két iskolabusz 160–160 kilométeres utat jár be mindennap. Ezt csak teljes állásban lehet teljesíteni, ezzel volt szerencséje a településnek, amikor a sofőr alkalmazására kértek minisztériumi jóváhagyást – tudtuk meg a polgármestertől.
Felsőboldogfalván fordított helyzet állt elő, ugyanis a községbe tavasszal megérkezett a régóta kért második iskolabusz, de újabb sofőri állásra nem kapott jóváhagyást a Fülöp Áron Általános Iskola, így a tanintézet igazgatója kénytelen vezetni az egyik iskolabuszt. Tamás Zoltán elmondta, megyei szinten meg van határozva a tanügyben dolgozó kisegítőszemélyzet maximális létszáma, így ahhoz, hogy Felsőboldogfalva kaphasson egy félnormás sofőri állást, valahonnan el kellene azt venni. Erre viszont mostanáig nem volt lehetőség, noha a tanfelügyelőségen keresik rá a megoldást – magyarázta Tamás Zoltán, akinek igazgatói munkaprogramja mellett mindennap majdnem száz kilométeres utat kell levezetnie az iskolabusszal.
Egyébként a községben korábban még nagyobb gondok voltak a diákok ingáztatásával, egy busz vitte a gyerekeket iskolába, több útvonalat végigjárva, így voltak olyan tanulók, akik már egy órával a tanítás előtt beértek az iskolába, másoknak viszont a tanórák után kellett hosszan várakozniuk arra, hogy iskolabusszal mehessenek haza.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
szóljon hozzá!