Fotó: Thomas Campean
A Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány a város két temetője elé állított táblát, amelyek jeles elődeink sírhelyeihez kalauzolnak.
2013. október 31., 15:482013. október 31., 15:48
2013. október 31., 15:572013. október 31., 15:57
Péter Ildikó projektvezető és Mihály Zsombor önkéntes csütörtök délelőtt a belvárosi református temetőkertben mutatta be azt a táblát, melyre a jeles elődök síremlékeinek pontos helyeit tüntették fel. „Úgy gondoltuk, hogy ez a minimum, amit megtehetünk emlékük megőrzéséért” – közölte a projektfelelős, aki egyedinek látja a kezdeményezést, ugyanis ehhez hasonlót még nem látott az országban.
„Körbejártam a sírokat, lefényképeztem, majd a képek alapján elkészítettük azokat a szimbólumokat, melyek szerint el lehet igazodni a térképen” – mondta Mihály Zsombor, aki Györfi Sándor és Tóth Zoltán neveit említette, amikor a tábla grafikai kialakításáról beszélt.
A konkrét táblakészítést hosszú adatgyűjtési munka előzte meg, és mérlegelni kellett, hogy ki kerüljön fel a táblára. „Még rengeteg szép sírhely van, amit érdemes lenne feltüntetni, de mindet nem lehetett felzsúfolni a táblára” – fogalmazott az önkéntes, aki a támogatók munkáját is dicsérte: a sírhelyek felkutatásában segítettek az egyház képviselői, történészek, a múzeum szakemberei és civilek.
A belvárosi református temetőkert mellett hasonló táblát helyeztek el a Szent Miklós-hegyi római katolikus temetőkert bejáratánál is. Utóbbin többek között feltüntették Maszelka János festőművész, ifjabb és idősebb Kovács István fényképészek, illetve Tomcsa Sándor író sírhelyeit, előbbin pedig helyet kapott Baczkamadarasi Kis Gergely, a református kollégium alapítója, Csanády György, a székely himnusz szerzője, Haáz Rezső etnográfus, tanár, múzeumalapító, illetve Becsek Aladár, az Udvarhelyi Híradó alapítója. Összesen 36 sírhely került fel a két táblára: 14 a református temetőnél, 22 a katolikusnál.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!