Humor és történelem egy darabban

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

A Mátyás-mesék című gyerekelőadást és Az égig érő fa bábelőadást mutatja be novemberben a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház.

Veres Réka

2015. november 05., 12:132015. november 05., 12:13

Vasárnap mutatja be a Tomcsa Sándor Színház társulata a több meséből összerakott Mátyás-mesék című gyerekelőadást. Csurulya Csongor művészeti vezető, a produkció rendezője fontosnak tartotta, hogy immár Mátyás-mesékkel is foglalkozzanak, ugyanis repertoárjukban ez idáig nem volt ilyen típusú mese. A produkció a történelmi személyiség köré csoportosuló mesékből áll össze, illetve annak legendai részét is felvonultatja.

Csurulya szerint a néző képet kaphat Hunyadi Mátyásról, arról, hogy milyen lehetett a jelleme, humora, miként viselkedhetett a különböző élethelyzetekben, ugyanakkor egy pici történelmet is kap. „A gyerekek számára, és nem csak, érdemes a humort a tanítás javára fordítani” – magyarázta a művészeti vezető. A produkció alapjaként szolgáló Mátyás-mesék című alkotás szerzője Thuróczy Katalin, ám az ötletet teljesen „átgyúrták”, az alapszerkezet köré a társulat tagjai által összegyűjtött mesék kerültek, majd a történetet a színpad szabályainak megfelelően racionalizálták.

A végleges szövegváltozatot Thuróczy Katalin is látta, beleegyezésével vitték színre. A gyerekelőadás zenei világát is a reneszánsz korához közelítették, ennek ellenére az előadás célja nem egy „múzeum létrehozása”. A Mátyás király korabeli dalok összeválogatásában Elekes Emőke zenetanárnő segédkezett. A Mátyás-mesék című előadás családi bemutatója november 8-án, vasárnap délután öt órától lesz. Az előadásra a felnőttek 10 lejes jegyet válthatnak, a szülőkkel vagy nagyszülőkkel érkező gyerekeknek pedig ingyenes a belépés.

Míg a Mátyás-mesék című előadás a megszokott hármas gyerekbérletrendszerbe tartozik, Az égig érő fa bábelőadást szabadelőadásként mutatják be. A Nagy Regina rendezte bábelőadás próbafolyamata már az előző évad végén lezajlott. A poklot a mennyel összekötő fáról szól, interaktív elemeket felhasználva vonja be a nézőt, hogy közvetlen közelről élje át a felnőtté válás lépcsőfokait.

A Marco Alapítvány és az udvarhelyi színház közös produkcióját november 16-án délelőtt tíz órától mutatják be a Művelődési Ház koncerttermében. Mint kiderült, tavasszal egy újabb bábelőadást, A néma cipő történetét mutatják be, illetve ezekkel párhuzamosan G. Szász Ilona Cókmók, avagy a morgolódó szekrénymanó előadását is játsszák. Nagy Pál szerint a bábelőadások sikere bizonyítja, hogy van létjogosultsága Udvarhelyszéken a bábcsoportnak, igény van a műfajra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei