Fotó: Veres Nándor
Az elmúlt időszak szokásosnál melegebb időjárása miatt nem készültek fel a télre a növények, így a hirtelen beköszönő tartós mínusz fokok árthatnak az őszi vetéseknek és a gyümölcsösöknek is – számoltak be a megyei mezőgazdasági szakemberek.
2015. december 29., 17:122015. december 29., 17:12
Szokatlanul meleg volt az elmúlt időszakban Hargita megyében. A következő napokban azonban jelentős lehűlés következik: a meteorológusok szerint akár mínusz 19 Celsius-fokig is lecsökkenhet a levegő hőmérséklete éjszakánként. Mivel egyelőre nem borítja hótakaró a termőföldeket, ezért mezőgazdasági szakemberektől érdeklődtünk, árthat-e a növényeknek a jelentős lehűlés.
Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője elmondta, a növények a fokozatos lehűlés során felkészülnek a hidegre, a télre, azaz edzetté válnak. Idén azonban a meleg miatt erre nem került sor – sőt szinte beindult a tavaszi felmelegedéssel bekövetkező vegetációjuk –, így ha hirtelen bekövetkezik a lehűlés, akkor kárt tehet a vetésekben a fagy. „Ha fokozatosan hűl le a hőmérséklet, és a növény fel tud készülni a télre, akkor bírja egészen mínusz 18-20 fokig. Amennyiben van hó – legalább 15 centiméteres hóréteg –, akkor nem áll fent a fagyás veszélye az alacsonyabb hőmérséklet esetén sem, de ha nincs hó, a hirtelen lehűléskor a -15 Celsius-fok is árthat” – magyarázta az intézményvezető.
Székely Csaba agrármérnök, a megyei mezőgazdasági igazgatóság udvarhelyszéki területi képviselője érdeklődésünkre kifejtette, ha valóban mínusz 15–19 fokig lehűl a levegő hőmérséklete, az a gyümölcsösökben is kárt tehet, hiszen a gyümölcsfák, -bokrok sincsenek felkészülve a télre, így a 10 fok utáni mínusz 15 fok kárt tehet a termőrügyekben. Mint mondta, elsősorban a csonthéjas gyümölcsöket veszélyeztetheti a hirtelen bekövetkező fagy, ugyanis például a cseresznye-, meggy- vagy barackfáknak rövid a mélynyugalmi állapotuk. Emellett a napokban nézte meg a ribizlibokrokat, amelyekben már beindult a rügyduzzadás. „Ha egy-két nap lesz mínusz 15–17, fok akkor nem lesz nagy kár, azonban ha tartósabb lesz, legalább 7–10 nap, akkor számottevő kárral kell számolniuk a gyümölcstermesztőknek” – részletezte a szakember.
Kedvezett az időjárás a mezőgazdálkodóknak és a növényeknek az őszi szántás, vetés időszakában, szeptemberben, októberben ugyanis megfelelő mennyiségű csapadék hullott. Novemberben és decemberben ugyan szárazabb volt az időjárás, de jelenleg nincs vízhiány a termőföld felső szántórétegeiben – ismertette Török Jenő. Hozzátette, Hargita megyében összesen 10 800 hektár őszi búzát vetettek, rozsból 650 hektárnyi került a földbe az ősz folyamán, őszi tritikáléval 700 hektárnyi területet vetettek be, míg őszi árpával 250 hektáron foglalkoznak a megyei gazdálkodók.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!