Fotó: Thomas Campean
Kevés lehetőségünk van Székelyudvarhelyen arra, hogy a lejárt szavatosságú gyógyszerektől környezettudatosan szabaduljunk meg. Bár ezek veszélyes hulladéknak minősülnek, így szigorúan tilos szemetesbe vagy a lefolyóba dobni, önteni, úgy tűnik, mindössze egyetlen helyes módja van annak, hogy kikerüljenek a háztartásból.
2013. november 05., 18:232013. november 05., 18:23
2013. november 05., 18:462013. november 05., 18:46
A gyógyszertárak eltérően viszonyulnak a problémához: vannak helyek, ahol eleve elutasítják azokat, akik hozzájuk adnák be a lejárt készítményeket, másutt jóindulatból elveszik a néhány doboz bevitt, garanciából kiment orvosságot, de vannak olyanok is, akik csak azokat fogadják el, amelyeket bizonyíthatóan náluk vásároltak. Minden patikának van szerződése olyan céggel, amely elszállítja és megsemmisíti a lejárt gyógyszereket, de csak saját régi árujukat szokták odaadni.
Változott a régi szokás
Régen több helyen is elfogadták a garanciából kiment orvosságokat, ám kérdéseinkre mindannyian valamely másik gyógyszertárt neveztek meg, amelyben talán még működőképes ez a rendszer. Mint kiderült, arra egyikük sem vállalkozik, hogy a város összes lejárt szavatosságú gyógyszerét begyűjtse, ugyanis a veszélyes hulladék elszállítása és megsemmisítése óriási összegbe kerül: kilogrammonként körülbelül tíz lejt kell érte fizetni, az orvosságosüvegek pedig elég nehezek – tájékoztatott Sinka Arnold, a székelyudvarhelyi Caritas gyógyszertár vezetője. Hasonlóan nyilatkozott Abrán Tünde főgyógyszerész is, aki hozzáfűzte: nincs olyan törvény, amely arra kötelezné a gyógyszertárakat, hogy elvegyék a lejárt szavatosságú készítményeket. Tudomása szerint az ilyen gyógyszerektől az Orbán Alapítvány nagy olajgyűjtései alkalmával lehet megszabadulni.
Az akció szervezője, Orbán Ágnes elmondta, idén már nem tartanak gyűjtést, legközelebb tavasz elején lehet erre számítani. Azt azonban még nem tudni, hogy akkor elfogadják-e a lejárt gyógyszereket, mindenesetre korábban azokat is összegyűjtötték.
Kevés orvosság landol a kukában
Mint Tóth László, az AVE Hargita Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, körülbelül két éve ők is beszálltak egy, a lejárt gyógyszerek begyűjtését célzó kezdeményezésbe, az azonban nem volt túlzottan sikeres: meglehetősen kevés orvosságot vittek be hozzájuk. Hozzáfűzte, az elmúlt évben a vállalat által elszállított hulladékmennyiségnek – körülbelül 11 408 tonna szemétnek, illetve újrahasznosítható szerves és szervetlen hulladéknak – igen kis része számít veszélyes hulladéknak. Ez a gyűjtőnév pedig magában foglalja az elhasznált sütőolajat, neoncsövet, villanykörtét, továbbá szárazelemet, akkumulátort, festék-, oldószer- lakk- és növényvédőszer-maradékot, valamint egyéb vegyi anyagokat is.
A kórház vezetősége nyitott
Bizonyára a székelyudvarhelyi kórház kínálja tehát az egyetlen állandó megoldást arra, hogy a háztartásban fellelhető, méreggé vált orvosságokat házon kívül tudjuk. Mint Lukács Antal, az egészségügyi intézmény vezetője elmondta, ők bármikor díjmentesen megsemmisítik a lejárt szavatosságú gyógyszereket, arra ugyanis helyben van lehetőségük. Hozzáfűzte, a készítmények hatóanyagainak semlegesítése vegyszerek segítségével történik. Az orvosságok megsemmisítése érdekében kérést kell leadni a kórház vezetőségéhez, annak jóváhagyása után lehet bevinni a veszélyes hulladéknak számító gyógyszereket.
A lejárt gyógyszerek használata a garanciaidő lejárta után semmiképp sem ajánlott, ugyanis a bennük lévő hatóanyagok átalakulhatnak. A lejárt orvosságoknak több a mellékhatásuk, és ezek a vártnál súlyosabbak is lehetnek, de a régi készítmények májproblémákat is okozhatnak. Szigorúan be kell tehát tartani a szavatossági időt – hívta fel a figyelmet Simon Zita, az egyik helyi gyógyszertár munkatársa.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
szóljon hozzá!