Fotó: Thomas Campean
Kevés lehetőségünk van Székelyudvarhelyen arra, hogy a lejárt szavatosságú gyógyszerektől környezettudatosan szabaduljunk meg. Bár ezek veszélyes hulladéknak minősülnek, így szigorúan tilos szemetesbe vagy a lefolyóba dobni, önteni, úgy tűnik, mindössze egyetlen helyes módja van annak, hogy kikerüljenek a háztartásból.
2013. november 05., 18:232013. november 05., 18:23
2013. november 05., 18:462013. november 05., 18:46
A gyógyszertárak eltérően viszonyulnak a problémához: vannak helyek, ahol eleve elutasítják azokat, akik hozzájuk adnák be a lejárt készítményeket, másutt jóindulatból elveszik a néhány doboz bevitt, garanciából kiment orvosságot, de vannak olyanok is, akik csak azokat fogadják el, amelyeket bizonyíthatóan náluk vásároltak. Minden patikának van szerződése olyan céggel, amely elszállítja és megsemmisíti a lejárt gyógyszereket, de csak saját régi árujukat szokták odaadni.
Változott a régi szokás
Régen több helyen is elfogadták a garanciából kiment orvosságokat, ám kérdéseinkre mindannyian valamely másik gyógyszertárt neveztek meg, amelyben talán még működőképes ez a rendszer. Mint kiderült, arra egyikük sem vállalkozik, hogy a város összes lejárt szavatosságú gyógyszerét begyűjtse, ugyanis a veszélyes hulladék elszállítása és megsemmisítése óriási összegbe kerül: kilogrammonként körülbelül tíz lejt kell érte fizetni, az orvosságosüvegek pedig elég nehezek – tájékoztatott Sinka Arnold, a székelyudvarhelyi Caritas gyógyszertár vezetője. Hasonlóan nyilatkozott Abrán Tünde főgyógyszerész is, aki hozzáfűzte: nincs olyan törvény, amely arra kötelezné a gyógyszertárakat, hogy elvegyék a lejárt szavatosságú készítményeket. Tudomása szerint az ilyen gyógyszerektől az Orbán Alapítvány nagy olajgyűjtései alkalmával lehet megszabadulni.
Az akció szervezője, Orbán Ágnes elmondta, idén már nem tartanak gyűjtést, legközelebb tavasz elején lehet erre számítani. Azt azonban még nem tudni, hogy akkor elfogadják-e a lejárt gyógyszereket, mindenesetre korábban azokat is összegyűjtötték.
Kevés orvosság landol a kukában
Mint Tóth László, az AVE Hargita Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, körülbelül két éve ők is beszálltak egy, a lejárt gyógyszerek begyűjtését célzó kezdeményezésbe, az azonban nem volt túlzottan sikeres: meglehetősen kevés orvosságot vittek be hozzájuk. Hozzáfűzte, az elmúlt évben a vállalat által elszállított hulladékmennyiségnek – körülbelül 11 408 tonna szemétnek, illetve újrahasznosítható szerves és szervetlen hulladéknak – igen kis része számít veszélyes hulladéknak. Ez a gyűjtőnév pedig magában foglalja az elhasznált sütőolajat, neoncsövet, villanykörtét, továbbá szárazelemet, akkumulátort, festék-, oldószer- lakk- és növényvédőszer-maradékot, valamint egyéb vegyi anyagokat is.
A kórház vezetősége nyitott
Bizonyára a székelyudvarhelyi kórház kínálja tehát az egyetlen állandó megoldást arra, hogy a háztartásban fellelhető, méreggé vált orvosságokat házon kívül tudjuk. Mint Lukács Antal, az egészségügyi intézmény vezetője elmondta, ők bármikor díjmentesen megsemmisítik a lejárt szavatosságú gyógyszereket, arra ugyanis helyben van lehetőségük. Hozzáfűzte, a készítmények hatóanyagainak semlegesítése vegyszerek segítségével történik. Az orvosságok megsemmisítése érdekében kérést kell leadni a kórház vezetőségéhez, annak jóváhagyása után lehet bevinni a veszélyes hulladéknak számító gyógyszereket.
A lejárt gyógyszerek használata a garanciaidő lejárta után semmiképp sem ajánlott, ugyanis a bennük lévő hatóanyagok átalakulhatnak. A lejárt orvosságoknak több a mellékhatásuk, és ezek a vártnál súlyosabbak is lehetnek, de a régi készítmények májproblémákat is okozhatnak. Szigorúan be kell tehát tartani a szavatossági időt – hívta fel a figyelmet Simon Zita, az egyik helyi gyógyszertár munkatársa.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!