Hazahozták az itthon elfeledett táncokat

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Gyerekzsivaj, kacagás és magyar népzene hallatszik ki az oklándi kultúrházból: megkezdődött és csütörtök estig tart az első homoródmenti tánctábor, ahol napközben gyerekeket, este pedig helyi fiatal párokat tanítanak táncolni. Nem csupán azért érdekes ez a rendezvény, mert ez az első itt a vidéken, hanem azért is, mert magyarországi oktatóknak kellett eljönniük hozzánk, hogy megtanítsák a rég elfeledett székely táncokat.

Nagyálmos Ildikó

2012. augusztus 28., 14:412012. augusztus 28., 14:41

2012. augusztus 28., 14:552012. augusztus 28., 14:55

„A tánctábor ötlete Oklánd testvértelepülésének, Szamoskérnek polgármesterétől, Teremi Lászlótól származik” – avat be Kelemen Éva helyi pedagógus, szervező a részletekbe. Ők hozták a táncoktatókat is, és ők vállalták a szervezés oroszlánrészét. „Nagyon örvendek ennek a kezdeményezésnek, hiszen itt a faluban jó lenne meghonosítani a néptáncot. Hellyel-közzel voltak kisebb kezdeményezések a táncoktatás terén, 2006-tól Homoródújfaluban az Árvalányhaj Néptáncegyüttes állt össze egy komolyabb csoporttá, ők mai napig is táncolnak, fellépnek különböző rendezvényeken. Ők most nincsenek itt, hiszen már tudják ezt a fajta népi táncot. Most azokkal foglalkozunk leginkább, akiknek az alapokat kell megtanítani” – magyarázza Kelemen Éva.

Amint a tábor megnevezése is jelzi, homoródmenti falvakból – Almásról, Karácsonyfalváról, Szentpéterről, Szentpálról, Recsenyédről és Oklándról – jelentkeztek azok a fiatalok, akik a négynapos táborban szeretnék elsajátítani a tánclépéseket, emellett Szamoskérről nyolc gyerek érkezett. Összesen 52-en – 7-től 16 éves korig – jelentkeztek, a foglalkozások pedig reggel tíztől este hatig tartanak, este kilenctől pedig helybéli fiatal házaspárokat tanítanak táncolni a magyarországi oktatók.

„Annak örvendek, hogy elég sok a kisgyerek, többségük kisiskolás, akik szülők, tanárok, lelkészek segítségével kerültek ide a táborba. Nem mondhatnám, hogy nagy reklámot csaptunk az eseménynek, inkább megszólítottunk egy-két embert a közösségekből, és ők irányították ide a gyerekeket, akik ebédet is kapnak, éjszakára viszont hazamennek. A kultúrházban a gyerekek szülei főzik az ebédet, ami szintén nagyon jó kezdeményezés, hiszen ennek is közösségmegtartó ereje van” – véli Éva.

Teremi László szerint bár négy nap alatt nem lehet megtanulni táncolni, az alapokat viszont el lehet sajátítani, amire a jövőben építeni lehet. „Ezt a négy napot érdeklődésfelkeltőnek szántuk, ugyanis amikor először voltunk itt Oklándon, vendégekként mi tartottunk táncházat. Akkor kicsit szomorúan tapasztaltam, hogy a székely falvakban a régi táncokat elfeledték. Mi több évtizede foglalkozunk néptánccal, és mivel nagyon jó kapcsolat alakult ki a két település – Szamoskér és Oklánd – között, úgy gondoltuk, hogy szívügyünk pótolni ezt a hiányt” – mondja Teremi László, Szamoskér polgármestere, aki „Aranysarkantyús” díjas táncos, koreográfus lévén számtalanszor járt már Erdélyben, Székelyföldön és a Gyimesekben is táncokat gyűjteni.

Az oktatók a Nyírség Néptáncegyüttes tagjai, táncművészeti főiskolát is végeztek és mai napig aktív táncosok, művészetoktatási intézményben tanítanak, tehát a mindennapjuk is erről szól. A zenét a keresztúri Sipos Dezső és zenekara szolgáltatja.

A két település közötti kapcsolat nem is olyan régi: másfél évvel ezelőtt az oklándiak állampolgársági esküt szerettek volna letenni Magyarországon és így keresték meg a Szamos-Szatmár-Bereg megyében található települést. „Az országgyűlési képviselőnk itt lett tiszteletbeli székely, és tudomásom volt, hogy olyan települést keresnek, ahol letehetik az állampolgársági esküt. Így felvettük a kapcsolatot velük, megtörtént az eskütétel, s mivel az oklándiak családoknál  voltak elszállásolva, hamar kialakultak a barátságok. Pedig a vendéglátásban nem volt túl nagy tapasztalatunk.

Most már ott tart a két település viszonya, hogy a lakosoknak nincs szükségük a polgármesterekre ahhoz, hogy kapcsolatokat ápoljanak egymással” – véli Szamoskér fiatal polgármestere, aki abban bízik, jövőre egy nagyobb volumenű tánctábort tudnak majd megszervezni. „Ha már annyit elérünk, hogy a gyerekek megtanulják azokat a táncokat, amelyet az őseik tudtak, az már hatalmas lépés a jövőre nézve.”

Cseke Miklós oklándi polgármester is kimondottan örül a testvértelepülési kapcsolatnak, kollégáival közösen jó szívvel adnak helyet a helyi kultúrotthonban a rendezvénynek. „A községnek nyolc testvértelepülése van és legtöbb esetben csak én tartottam a kapcsolatokat, ami elég fárasztó, egymagában egy ember nem győzi. Szamoskérrel más a kapcsolatunk, hiszen a családok között baráti kapcsolatok alakultak ki, ahová már nem szükségesek a polgármesterek” – fejezte ki elégedettségét az oklándi elöljáró.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei