Harlekinkaticák okoznak bosszúságot a szombatfalvi családi házakban, de a Bethlen- és Kuvar-negyedi lakásokban is. A jövevényrovarok szaporábbak és agresszívebbek őshonos rokonaiknál.
2016. május 13., 18:012016. május 13., 18:01
Hemzsegnek a kertes házak falain a harlekinkaticák, nyílásokban húzódnak meg, és hirtelen kerülnek elő, kellemetlen szaguk sok bosszúságot okoz – jelezte egy szombatfalvi olvasónk. Szerinte a jövevényrovarok sokkal életképesebbek, mint hazai pettyes rokonaik, túlszaporodásuk óta pedig agresszívebbek és veszélyesebbek. Főként a sárga, világos falakat kedvelik, a faházaknál pedig a résekben, zugokban húzódnak meg, majd hirtelen tömegesen jelennek meg.
„Tavasszal az egyik leghasznosabb rovarunk a harlekinkatica, mert elfogyasztja a levéltetveket, ősszel viszont az egyik legkárosabb, ugyanis nehezen lehet ellene védekezni, hiszen érésekor támadja a terményt” – magyarázta Bálint János, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem marosvásárhelyi kertészmérnöki tanszékének adjunktusa. A Kelet-Ázsiában őshonos harlekinkaticát mesterségesen tenyésztették és árusították a nyolcvanas években, ugyanis környezetkímélően és hatékonyan falta fel a levéltetveket. Azonban a jövevény katicafaj nemcsak falánk, hanem gyorsabban szaporodik és agresszívabb is, mint az őshonos, így az utóbbi években nagyon megsokasodott Európában. Hazánkban 2009-ben bukkant fel először, azóta rohamosan terjed. Bálint János szakértő szerint a kelet-ázsiai jövevényrovar azért veszélyes az őshonos faunára, mert évente háromszor szaporodik, míg a hazai két- és hétpettyes katica csak egyszer.
A harlekinkaticák elfogyasztják más hasznos rovarok tojásait és lárváit, ugyanakkor pollenfogyasztásukkal, a virágok megrágásával csökkenthetik a termés mennyiségét is. A nyár második felében magas cukortartalma miatt a körtét és a szőlőt is fogyasztják. A szőlőbogyók közé húzódnak be, így préseléskor magas alkaloidatartalmú testnedveik keserű ízzel és kellemetlen illatanyagokkal rontják a must minőségét. Bálint János szerint egyetlen katica is elég ahhoz, hogy elrontsa a bort.
Nem teljesen veszélytelen az emberre sem a harlakinkatica. „Nem csípnek, hiszen rágószervük van, de mivel agresszívebbek az őshonos katicáknál, akár bele is rághatnak az ember bőrébe” – magyarázta a szakértő. Ha veszélyben érzik magukat, sárgás folyadékot spriccelnek ki, amely akár allergiás reakciót is kiválthat, kötőhártya-gyulladást okozhat.
Más rovaroktól eltérően a harlekinkaticák általában lakott területeken telelnek ki, ezért jelennek meg ősszel, majd tavasszal az ablakokban, napsütötte falakon. „A lakásokban a leghatékonyabb és egyben a legkörnyezetbarátabb védekezési módszer, ha felporszívózzuk. Ehhez át kell alakítani a porszívót, hogy ne károsodjon a nedvesség miatt. A permetszerekre nem érzékenyek, ezért a legtöbb rovarirtó nem pusztítja el őket” – mondta Bálint János, figyelmeztetve, hogy sárga foltot hagynak, ha leütjük.
Azt, hogy elszaporodott a városban a jövevényrovar az is igazolja, hogy Székelyudvarhelyen már kifejezetten a harlekinkatica miatt is kérnek rovarirtást a városlakók. Tavaly ősszel volt egy háromhetes hullám, amikor sok harlekinkatica-irtásunk volt, majd a tavasz beköszöntével ismét problémává váltak, eddig már öt felkérés volt – mondta el Mester Zoltán, egy udvarhelyi rovarirtó cég ügyvezetője.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!