Fotó: Thomas Campean
Összesíti a megyei állategészségügyi igazgatóság a tavaly elvégzett trichinella-vizsgálatokról készült jelentéseket. Az első tapasztalatok szerint nőtt a vizsgálatok száma: házisertésben nem, de több vaddisznó és medve húsában is kimutatták a féreg jelenlétét.
2015. január 18., 18:372015. január 18., 18:37
Noha minden levágott sertés esetében kötelező elvégeztetni a trichinellavizsgálatot, amelynek elmulasztásáért kétezer lejes bírság róható ki, továbbra is előfordul Hargita megyében, hogy a húsminta bevizsgálása nélkül fogyasztják el a házilag levágott disznót. Nem tudni, hány ilyen eset van, ugyanis a megyei állategészségügyi igazgatóságnak csak az elvégzett laborvizsgálatokról vannak adatai, ám mivel ezeknek a száma nőtt az elmúlt évben, feltételezhető, hogy egyre nagyobb arányban vizsgáltatják be a levágott sertések húsát Hargita megyében – tudtuk meg Ladó Zsolttól, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetőjétől, aki azt is elmondta, hogy most összesítik a tavaly elvégeztetett trichinellavizsgálatok számát, így pontos adatuk erről egyelőre nincs.
Azt viszont már tudni, hogy 2014-ben nem találtak trichinellafertőzést a Hargita megyében levágott és bevizsgáltatott sertések húsmintáiban – amint azt az igazgatóság vezetője elmondta, az elmúlt években sem fordult elő ilyen eset a megyében. „Gondolom, az emberekben egyre inkább tudatosul, hogy a fertőzésveszély elkerülése érdekében megéri bevizsgáltatni a húst” – fogalmazott.
Vadászatok során elejtett vadak húsában viszont kimutatták a féreg jelenlétét: két vaddisznó és öt medve húsából vett mintákban találták meg a trichinellát a laborvizsgálatok során – közölte Ladó Zsolt.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.
A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.
Hamarosan elkezdődhetnek a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben tervezett felújítások és korszerűsíthetik a korábbi járóbeteg-rendelőintézetet. Az önrészek előteremtése a legfontosabb feladat Székelykeresztúron.
szóljon hozzá!