Fotó: Thomas Campean
Összesíti a megyei állategészségügyi igazgatóság a tavaly elvégzett trichinella-vizsgálatokról készült jelentéseket. Az első tapasztalatok szerint nőtt a vizsgálatok száma: házisertésben nem, de több vaddisznó és medve húsában is kimutatták a féreg jelenlétét.
2015. január 18., 18:372015. január 18., 18:37
Noha minden levágott sertés esetében kötelező elvégeztetni a trichinellavizsgálatot, amelynek elmulasztásáért kétezer lejes bírság róható ki, továbbra is előfordul Hargita megyében, hogy a húsminta bevizsgálása nélkül fogyasztják el a házilag levágott disznót. Nem tudni, hány ilyen eset van, ugyanis a megyei állategészségügyi igazgatóságnak csak az elvégzett laborvizsgálatokról vannak adatai, ám mivel ezeknek a száma nőtt az elmúlt évben, feltételezhető, hogy egyre nagyobb arányban vizsgáltatják be a levágott sertések húsát Hargita megyében – tudtuk meg Ladó Zsolttól, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetőjétől, aki azt is elmondta, hogy most összesítik a tavaly elvégeztetett trichinellavizsgálatok számát, így pontos adatuk erről egyelőre nincs.
Azt viszont már tudni, hogy 2014-ben nem találtak trichinellafertőzést a Hargita megyében levágott és bevizsgáltatott sertések húsmintáiban – amint azt az igazgatóság vezetője elmondta, az elmúlt években sem fordult elő ilyen eset a megyében. „Gondolom, az emberekben egyre inkább tudatosul, hogy a fertőzésveszély elkerülése érdekében megéri bevizsgáltatni a húst” – fogalmazott.
Vadászatok során elejtett vadak húsában viszont kimutatták a féreg jelenlétét: két vaddisznó és öt medve húsából vett mintákban találták meg a trichinellát a laborvizsgálatok során – közölte Ladó Zsolt.
Székelyudvarhelyen az elmúlt években több utcát is felújítottak, és ugyan megjelentek az akadálymentesítés jelei – például a süllyesztett járdaszegélyek –, a gyakorlatban még mindig sok helyen nehézkes a közlekedés babakocsival vagy kerekesszékkel.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
szóljon hozzá!