Fotó: Thomas Campean
Tizenkét évvel ezelőtt a Homoród menti falvak lakói nagy lelkesedéssel fogtak hozzá a pénzgyűjtéshez, amelyből házaikba szerették volna bevezettetni a földgázt, de egyetlen településen sem valósult meg a befektetés. Annak jártunk utána, van-e remény arra, hogy valaha is élvezzék ezt a szolgáltatást, vagy egyáltalán az elmúlt időszak drágításai miatt akadnak-e még olyanok, akik igényelnék a gáz bevezetését.
2013. május 22., 10:022013. május 22., 10:02
2013. május 22., 10:442013. május 22., 10:44
Homoródszentmárton községben 2001-ben fogtak hozzá a pénzgyűjtéshez, havonta ki mennyivel tudott, annyival járult hozzá a projekthez, de pénzt azóta sem kapott vissza egyetlen személy sem, hiszen ami összegyűlt, azt befektették Városfalva és Homoródszentpéter gázvezetékébe, amelyet azóta sem helyeztek üzembe. A tervek szerint haladtak volna a rendszer kialakításával a többi településen is, de erre sosem került sor. A hálózat azóta elavult, a gázcsövek kilyukadtak, a lakók pedig semmi reményt nem táplálnak már az iránt, hogy valaha is lesz gáz a településen. Pedig sokan – régi pénzben számítva – ötvenmilliót is áldoztak erre a célra.
Annak idején egy egyesületet hoztak létre a törvényes pénzgyűjtéshez, a homoródszentpéteri Csomor Áron, aki annak idején önkormányzati tisztviselő is volt, ezért is vállalta az elnökséget. Ekképp emlékszik vissza arra az időszakra: „Az akkori tervek szerint a községhez tartozó 12 településen szerettük volna bevezetni a gázt. Nagy erővel neki is fogtunk, pénzt gyűjtöttünk, megszerveztük a munkálatok licitálását, amelyet egy csíkszeredai cég nyert meg. Azért döntöttünk úgy, hogy itt kezdjük Városfalván és Szentpéteren, mert itt a földek, ahol a csöveket átvezettük, rendelkezésre álltak, hiszen a fő gázvezeték itt megy el a falutól kétszáz méterre, tehát közel van hozzánk.
A medgyesi szolgáltatótól két állomást is vásároltunk, innen továbbították volna a gázt, de ezeket soha nem szerelték fel. Aztán amikor itt befejezték a munkálatokat, a pénz is elfogyott. Próbáltunk segítséget kérni, de nem volt kitől. Az állam nem támogatta ezt a befektetést, a hivatalnak pedig nem volt rá kerete. Rengeteg pénzbe került volna, ha csatlakoztunk volna a fővezetékre” – mondja Csomor Áron.
Homoródszentpéteren körülbelül száz család igényelte annak idején a gázt, sokan közülük mai napig szeretnék bevezettetni. Mások úgy vélik, elég költségük van amúgy is, nem kell még egy számla a hónap végén.
A volt tanácsos azt is elmondta, hogy nem nyugodott bele teljesen a tehetetlenségbe, s éppen jövő hétre tervezi, hogy ellátogat Barótra, illetve Bibarcfalvára, ahol egy gázvezetékeket karbantartó részlege található a szolgáltatónak, s felveszi velük a kapcsolatot. „Beszélik, hogy csökkenteni fogják a gáz árát, s ha kapnánk valamilyen kedvezményt vagy támogatást, akkor be lehetne indítani a szolgáltatást legalább ezen a két településen” – véli Csomor Áron. Mindenesetre aki arra jár, láthatja, hogy a szabadon lévő csövek több helyen sérültek, kilyukadtak, így félő, hogy az egész rendszert ki kell cserélni.
A falvakban mindenki mindenfélét beszél, egyesek felháborodva mondják, hogy követelik vissza a pénzüket, mások belenyugodtak, s olyan is akad, aki már azt sem tudja, mennyit és kinek fizetett. Mások meg egyenesen irtóznak a gáz gondolatától is. Azt mondják, veszélyes, semmi pénzért nem vinnék be a házukba.
A polgármester szerint nincs minden veszve
Kerekes Péter polgármester optimista. Tizenkét év elteltével is látja még esélyét a gáz bevezetésének. „2011-ben letettünk egy európai uniós pályázatot a gáz bevezetésére vonatkozóan, amely elméletileg nyert, viszont pénz még nem érkezett be hozzánk, tehát várakozásban vagyunk. Az eddigi törvények szerint a gázhivatal nem engedélyezte a parciális csatlakozást, azaz nem lehetett falvanként rácsatlakozni a fővezetékre.
Ezért is maradt abba ez a projekt. Most változtattak, és megengedik. Várjuk az árajánlatot és a szakvéleményt a gázszolgáltatótól. Ha ez elkészül, akkor dől majd el, hogy sikerül-e a két települést rácsatlakoztatni, de ez szinte biztos, hiszen a csövek állapota megfelelő. Jelenleg a polgármesteri hivatal nem tud pénzzel hozzájárulni, hiszen amíg az egyik befektetést nem fejezzük be, addig nem foghatunk hozzá egy másikhoz. Idén aszfaltozni fogunk Gyepesig, illetve a kénosi bekötőutat javítjuk fel. A szerződést aláírtuk, tehát idén megvalósul ez a befektetés” – tájékoztatott Homoródszentmárton polgármestere.
Kerekes Péter azt is elmondta, a lakosság nyolcvan százaléka igényelte a gázt. Jelenleg egy gázpalack ára 72 lej, de ennél jóval olcsóbb lenne ugyanez a köbméter, ha bevezettetnék a háztartásokba. A közintézményeknek is sokkal kényelmesebb volna, ha ezzel oldhatnák meg a fűtést, véli az elöljáró.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
szóljon hozzá!