Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei egészségügyi dolgozók japánsztrájkja után az oktatási rendszerben dolgozók is felvették a fehér karszalagot hétfőn. A két ágazat legfontosabb követelései azonosak, az egészségügyiek november 2-ára, a tanügyiek 6-ára szerveztek tömegtüntetést.
2013. október 28., 18:532013. október 28., 18:53
2013. október 28., 19:172013. október 28., 19:17
Hétfőn országos szinten japánsztrájkba léptek az oktatási rendszerben dolgozók. A Tanügyi Szabad Szakszervezet által szervezett tiltakozó megmozdulás október 30-áig tart, és ennek részeként az érdekvédelmi tömörülés sztrájkőrséget is tart Bukarestben, a kormány épülete, valamint a kormányzó Szociálliberális Unió (USL) székháza előtt. A szakszervezetnek számos követelése van, ezek között első helyen szerepel az, hogy a kormány 2014-től a bruttó hazai összterméknek (PIB) minimum hat százalékát fordítsa az oktatási rendszer finanszírozására, valamint az, hogy a költségvetési alkalmazottakra szánt költségkeret nagyobb hányadát fordítsa az állam a tanügyben dolgozók béreire, ugyanakkor fontos követeléseik között szerepel az is, hogy a kezdő pedagógusok bérét ötven százalékkal emelje meg a kormány.
Tiltakozásuk jeléül a tanügyben dolgozók országszerte felvették a fehér karszalagokat hétfőn, Hargita megyében azonban az ágazatban dolgozóknak csak kevesebb mint fele viseli a megkülönböztető jelzést. A szakszervezetnek két területi képviselete van Hargita megyében, az egyik a Csíkszék jelentős részét felölelő térség tanügyi alkalmazottait képviseli, a másik Udvarhelyszéket, Gyergyószéket, illetve az alcsíki térséget. A csíkszéki pedagógusok japánsztrájkba léptek hétfőn, kivétel nélkül minden tanintézetben viselik a fehér karszalagokat, hiszen az alkalmazottak fele plusz egy arányban mindenütt beleegyeztek a tiltakozó megmozdulásban való részvételbe – mondta el érdeklődésünkre Póra Fülöp, a Tanügyi Szabad Szakszervezetet mintegy 1400 csíkszéki taggal képviselő területi érdekvédelmi felelős.
Különutas tiltakozás
A megye többi részén – noha elviekben ők is támogatják a tiltakozó megmozdulást – nem léptek japánsztrájkba a tanügyben dolgozók. Az őket tömörítő területi szakszervezeti vezető, Kocs Ilona egészségügyi okok miatt nem tudta megszervezni a karszalagos tiltakozást, de azt is közölte, hogy nem is tartja ezt fontosnak, ugyanis ebben az országban a tiltakozásnak ezzel a formájával semmit nem lehet elérni. Addig hordhatnák a fehér karszalagot, amíg feketére koszolódik, akkor se történne semmi, így inkább a szakszervezet november hatodikai tömegtüntetésére koncentrálnak – mondta Kocs Ilona. A sztrájknaptár értelmében november 6-án egy tömeggyűlés és felvonulás keretében a fővárosban vonulnak utcára az oktatásban dolgozók, és erre az általa képviselt szakszervezeti tagok közül már több mint ötvenen készülnek. Ők több kisbusszal, a megye különböző részeiről indulnak majd Bukarestbe. A japánsztrájk azonban a megye említett részeiben sem marad el teljesen, ugyanis a Kocs Ilona által képviselt tanügyi dolgozók a tömeggyűlés napján, november hatodikán viselik majd a fehér karszalagot – tudtuk meg a mintegy 2800 szakszervezeti tagot képviselő érdekvédelmi felelőstől.
Azt még nem tudni pontosan, hogy Csíkszékről hány pedagógus utazik majd el a fővárosi tömeggyűlésre. Póra Fülöp ezzel kapcsolatban azt közölte, ő legalább huszonöt emberre számít, a tagok november elsejéig jelezhetik nála részvételi szándékukat.
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség álláspontjáról tájékoztatva Bartolf Hedwig főtanfelügyelő elmondta, tiszteletben tartják az oktatási rendszerben dolgozók tiltakozó megmozdulását és követeléseiket, ugyanakkor örülnek, hogy a japánsztrájk ellenére mindenütt fennakadások nélkül, a megszokott körülmények között zajlik az oktatás. A tanfelügyelőség egyébként az ilyen helyzetekre vonatkozó előírásoknak megfelelően megkapta az értesítést a csíkszéki japánsztrájkról Póra Fülöptől.
Elutasítják az álcázott privatizációt
Az egészségügyi ágazatban dolgozók is tiltakoznak, a megmozdulás ugyan a tanügyiekétől függetlenül zajlik, főbb követeléseik megegyeznek az oktatásban dolgozókéval: a egészségügyi rendszer finanszírozására hat százalékot kérnek a bruttó hazai össztermékből és – egyebek mellett – azt, hogy emeljék kétszeresére a pályakezdő orvosok bérét. Az egészségügyben a hónap közepén tartottak japánsztrájkot, Hargita megyében október 15–17. között tiltakoztak fehér karszalaggal az ágazat alkalmazottai, a kisegítőszemélyzettől az orvosokig, ugyanis az egészségügyi hálózatban dolgozókat képviselő érdekvédelmi tömörülések – az orvosoké, fogorvosoké, gyógyszerészeké, pszichológusoké, biológusoké és biokémikusoké, valamint az asszisztenseké és a kisegítő személyzeté – koalícióba tömörülve, egységesen vesznek részt a tiltakozó akcióban. Nyulas Emma, a Sanitas szakszervezet Hargita megyei vezetője elmondta, azt is szeretnék elérni, hogy a kormány tegyen le a kórházak részleges, álcázott privatizációjára lehetőséget biztosító terveiről.
Koalíciós tagoltság az egészségügyben
A megmozdulás folytatásaként szombaton, november másodikán az egészségügyi rendszer alkalmazottai is utcára vonulnak Bukarestben, egy csendes tüntetés keretében az Alkotmány térről a kormány épülete elé vonulnak, az ott tartandó tömeggyűlésre. Mivel a legutóbbi, szeptember 23-ai megmozduláson – a gyógyszerészkamara képviselőjét leszámítva – csak a Sanitas Hargita megyei képviselői mentek el a fővárosi tiltakozásra, a hétvégi megmozdulást nem a koalíciós tömörülésekkel közösen szervezik.
Nyulas Emma elmondta, a Sanitas részéről a megye különböző részeiről több mint ötvenen utaznak a bukaresti tömegtüntetésre. Ezt egyébként azért időzítették november másodikára, mert negyedikén érkeznek az országba a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselői, így a tömegdemonstrációkra még a kormány és az IMF-képviselők közti tárgyalások megkezdése előtt sort kell keríteni – fejtette ki a szakszervezeti vezető. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy amennyiben nem jutnak megegyezésre a kormánnyal követeléseiket illetően, a jövőben kétórás munkabeszüntetésre, de akár általános sztrájkra is sor kerülhet az egészségügyben.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!