Fotó: Thomas Campean
Szűnőben van Udvarhelyszéken az a tévhit, mely szerint az idősotthonokba kerülőket magukra hagyják szeretteik – tapasztalják az intézmények dolgozói. Véleményük szerint egyre többen tekintenek úgy az otthonokra, mint állandó gondoskodást biztosító létesítményekre, szeretetteljes környezetre, ahol nem csupán társas életet élhetnek az idősek, de naponta fogadhatnak látogatókat. Udvarhelyszék három otthonában körülbelül száz szépkorú lakik – a költségek nem alacsonyak, de így is több helyre lenne igény.
2015. február 26., 12:232015. február 26., 12:23
Nem állapítható meg egész pontosan, mekkora igény lenne idősotthoni helyekre, hiszen számos potenciális lakót több intézmény várólistájára is feliratnak, s mire helyhez juthatnának, előfordul, hogy eltávozik az illető, vagy a hozzátartozók megoldják másképp a lakhatás kérdését – fejtette ki Hegyi Anna Klára, a Szombatfalvi Református Öregotthon vezetője. Mint elmondta, ritkán találkoznak olyan esettel, amikor az idős személy a jövőre gondolva már akár évekkel előre feliratkozik, így általában hozzátartozóik intézkednek akkor, amikor már nehezen tud gondoskodni magáról, és a lehető legrövidebb időn belül szeretnének helyhez jutni. A lakók csak a legritkább esetben kérnek szobát meghatározott időre: általában életük hátralevő részében az intézmény gondoskodik róluk.
Az Orbán Balázs utcai öregotthonnak jelenleg harmincegy lakója van, közülük tizenhárman kilencven év fölöttiek – az intézmény tizennégy dolgozója és önkéntesei mindent megtesznek azért, hogy mindenkinek harmonikus környezetet teremtsenek. Bár évtizedekkel ezelőtt az volt a felfogás, hogy az idős-otthonokba a magukra hagyott, magányos emberek kerülnek, mostanra mind a társadalmi viszonyok, mind a közfelfogás sokat változott – mutatott rá Hegyi Anna Klára, hozzátéve, egyre kevesebb család tudja biztosítani idős hozzátartozójának az állandó felügyeletet, így az otthonban dolgozók gondjaira bízzák, hogy biztonságban tudják őket – az ellátás havi költsége 1400 és 1800 lej közé tehető. Az öregotthonok már egyre inkább a gondoskodás és az időskori biztonság jelképeivé válnak, ám a lakók jó részének mégis nehéz megbarátkoznia a gondolattal, hogy oda került. Lehetőségeik szerint azonban szeretteik rendszeresen látogatják őket: van olyan lakó, akihez mindennap bejárnak, segítik az étkezés során, és gyengédséggel halmozzák el. A külföldön élő hozzátartozókkal telefonon és interneten is tartják a kapcsolatot, az otthon dolgozói szívesen segítik őket az eszközök használatában.
Sajnos vannak olyan szépkorúak is, akik hiába várnak látogatót, ám az otthon közössége igyekszik elősegíteni a vidám társasági élet kialakulását és megtartását, így a lehetőségek szerint előbb-utóbb mindenki bekapcsolódik a közös kávézásba, televíziózásba, tornagyakorlatokba, kézműves-foglalkozásokba, illetve részt vesz a bibliaórákon, istentiszteleteken, miséken.
A 2006 óta működő otthon több hazai és külföldi céggel, támogatóval is kapcsolatban áll: mint az intézmény vezetője elmondta, Hollandiában, Budapesten és idehaza is többen felkarolják a Szombatfalvi Református Öregotthon tevékenységét, emellett többen is vannak, akik a személyi jövedelemadó két százalékát nekik ajánlják fel. Hosszabb távon az otthon bővítését is tervezik.
Jelenleg huszonkilenc lakója van a harminchárom férőhelyes Pastor Bonus Papi Öregotthonnak, ám mindig vannak várólistások is – tudtuk meg Nagy Gergelytől, a Rózsa utcai idős-otthon vezetőjétől. Mint elmondta, a lakók közt vannak hatvan év alattiak és kilencven fölöttiek is – az otthon elsősorban a nyugalmazott katolikus papok számára jött létre, de a fennmaradó szobákat az önellátó civilek rendelkezésére szokták bocsátani. Így a jelenlegi bentlakóknak csupán kevesebb mint fele pap: a tizennégy lelkészen kívül egy szerzetesnő és tizennégy világi személy is ott él. A csendes, nyugalmas környezetben felépített, hatalmas kerttel rendelkező otthon tevékenységéhez jelentős segítséget biztosít a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség, és az államtól is kapnak egy kisebb támogatást. A bentlakók anyagi hozzájárulását több kritérium – egyebek közt a jövedelem nagysága, az igényelt szolgáltatások, az egészségi állapot, a szükséges ellátás – szerint határozzák meg. Mindannyian egyágyas szobában laknak, amelyhez külön mosdó tartozik, és mindenhol van kábeltévé-, valamint internet-hozzáférési lehetőség. Az időseknek továbbá rendelkezésükre áll háziorvosi szolgáltatás és teljes ellátás – állandó felügyelet, étkezés, mosás stb. –, ezenkívül van könyvtár, társalgó és teakonyha, amelyek a mindennapi szabadidős programoknak is helyszínei. Lehetőség van akár naponta szentmisén részt venni az intézmény kápolnájában, derűs időben nagyokat sétálni a hatalmas kertben vagy kertészkedni, veteményezni. A nyugalmazott lelkészek közül többen ma is aktívak: rendszeresen besegítenek a székelyudvarhelyi és környékbeli plébániákon, nagy segítséget nyújtva paptársaiknak.
Kellemes, csendes környezetben, a Homoródszentmárton községhez tartozó Lókodban található Udvarhelyszék első, az időseknek folyamatos felügyeletet biztosító szociális intézménye, a Kiss Rozália Ökumenikus Öregotthon, amelyet a Jakab Lajos Alapítvány hozott létre 1992-ben. A svájci támogatással korszerűsített intézménynek jelenleg negyvenöt bentlakója van, és folyamatos a túljelentkezés: a várólistán szereplők némelyike már fél vagy egy éve igényelt helyet – adta tudtunkra Puskás Csaba asszisztens. Mint kiderült, az intézmény közel húsz alkalmazottja gondoskodik az eltérő igényű idősekről. A szellemileg leépült lakókat háromágyas szobákban szállásolják el, de vannak két-, illetve egyágyas hálóhelyiségeik is – az ellátás havonta körülbelül 1400 lejbe kerül, ez az ár tartalmazza az étkeztetés, orvosi ellátás, gyógyszeres kezelés költségeit is. A szépkorúak jórészt az otthonban töltik hétköznapjaikat és az ünnepeket, de van, akit akár hosszabb időre is elvisznek a hozzátartozók – mondta el az asszisztens. Hozzátette: hetente négy alkalommal lelkész vezette foglalkozáson vehetnek részt a lakók – a programban egyebek közt olvasás és különféle játékok is szerepelnek. Rendszeresen tartanak bibliaórát és istentiszteleteket is, valamint megülik a főbb ünnepeket, amikor önkéntescsoportok, nőszövetségek és diákok emelik a hangulatot. A születésnapokon az ünnepelt kedvenc fogásai kerülnek az asztalra, és az intézmény tortával kedveskedik neki. Az otthon dolgozói együtt ünnepelnek, örülnek velük, és igyekeznek felidézni a régi idők szép emlékeit.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
szóljon hozzá!