Fotó: Thomas Campean
Több mint háromszázezer lejt fordít a székelyudvarhelyi városháza az udvarhelyi szeméttelep bezárásának többletköltségeire, annak ellenére, hogy ezt a pénzt a hulladékgazdálkodási vállalat kellene kifizesse – derült ki csütörtökön az önkormányzat képviselő-testületi ülésén. A városatyák ugyanakkor visszavonták a már lezajlott Míves Emberek Sokadalma rendezvény támogatásával kapcsolatos határozatot.
2016. szeptember 29., 19:032016. szeptember 29., 19:03
Az önkormányzati képviselők arról döntöttek, hogy nyilvánosságra hozzák a kétezer lejnél nagyobb helyi adótartozással rendelkező személyek nevét, jogi személyek esetében pedig a húszezer lejt meghaladó adósságok esetében járnak el hasonlóan. A közzététel előtt értesíteni fogják az érintetteket, lehetőséget biztosítva tartozásaik rendezésére.
Noha rég lejárt a Míves Emberek Sokadalma, melynek megrendezésében partnerséget vállalt a polgármesteri hivatal, most mégis visszavonták a támogatásról szóló határozattervezetet, amelyet a megyei prefektusi hivatal nem talált rendben. A városháza egyebek mellett a hangosítás költségét, a fellépők bérének kifizetését és elszállásolását vállalta el korábban, összesen 30 ezer lejt biztosítva ezekre. Kiderült azonban, hogy az intézkedés csak adminisztratív jellegű, ugyanis a hivatal egyenként kötött szerződést az érintett vállalkozókkal, így az általuk biztosított szolgáltatások kifizetése nem marad el.
Kifizetik, visszaperelik
Hajdó Csaba koalíciós képviselő rámutatott, jóllehet az eredeti szerződés szerint az RDE Hargita jogelődje (AVE Hargita) kell kifizesse a hulladéklerakó bezárásának ellenértékét – a lakóktól begyűjtött szemétdíjakból visszatartott összeget használva –, a munkálatot végző vállalat jelezte, hogy többletköltséggel kell számolni, így további 351 ezer lejt kért a várostól. Orbán Árpád alpolgármester furcsának tartotta, hogy az RDE helyett a korábbi polgármester kötött szerződést a kivitelezővel. Ezen megállapodás miatt kell kifizesse a város a többletköltséget, ugyanis ha nem zárul le az említett projekt, évi 60 ezer eurós bírságot kockáztat a város, illetve a munkát elvégző cég is pert indíthat a városháza ellen. Orbán leszögezte, az összeget ki kell fizetni, majd vissza kell perelni a szemételszállító vállalattól. Az elmondottakat Gálfi Árpád polgármester is megerősítette. Benedek Árpád Csaba, az RMDSZ frakcióvezetője hangsúlyozta, az RDE vállalta a költségeket, így erre nem kell pénzt áldoznia az önkormányzatnak. Heves vita után, a szövetségiek ellenszavazata mellett a képviselők arról döntöttek, hogy a város kifizeti a 351 ezer lejt.
Közszállítás, fontosabb döntések
Bár nem derült ki, milyen célra, a Rákóczi Szövetség 450 ezer lejt adományozott a városnak, amit elfogadtak a városatyák. Ezután két megüresedett ifjúsági lakást osztottak ki, majd igennel szavaztak egy Orbán Balázs utcai, államosított ingatlan magántulajdonba való visszahelyezésére. Jakab Attila, a koalíció frakcióvezetője arra kérte a lakókat, mielőbb jelezzék a hivatalnál, ha államosított területtel rendelkeznek, hiszen év végén lejár a visszaszolgáltatásokra biztosított idő, és nem tudni, hosszabbít-e az állam.
Mivel novemberben lejár a városi tömegközlekedést biztosító cég szerződése is, hamarosan új közbeszerzési eljárást fog meghirdetni a hivatal. A napirendi pont megszavazása előtt Benedek kérte, hogy mielőbb léptessék életbe azokat a – nyugdíjasokra, gyerekekre és fiatalokra vonatkozó – kedvezményeket, amelyekről még májusban döntött a hivatal. Ülkei Zoltán, a városgazdálkodási osztály vezetője rámutatott, ehhez kamerákkal is felszerelt buszokra van szükség, hogy ellenőrizhető legyen, a jogosultak kapták-e meg a kedvezményeket.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
szóljon hozzá!