Évente átlagban ketten fulladnak bele a víztározókba

•  Fotó: Farkas Antal

Fotó: Farkas Antal

Tíz napja fulladt bele egy fiatal kézdialmási lány a zeteváraljai víztározóba. Szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt hasonló baleset történt ugyanitt. Nem lehet megakadályozni, hogy a fürdőzők bemenjenek a zeteváraljaihoz hasonló víztározókba – tudtuk meg az illetékestől a baleset kapcsán érdeklődve. Az is kiderült, hogy a figyelmeztetések ellenére évente két-három hasonló baleset történik a víztározóknál.

Simon Eszter

2013. augusztus 19., 19:592013. augusztus 19., 19:59

2013. augusztus 20., 17:142013. augusztus 20., 17:14

A 19 éves kézdialmási másfél hete fulladt bele a zeteváraljai víztározóba, a szemtanúk szerint a lány és egy társa a parttól körülbelül 10-12 méterre merültek el. A fiút egy férfi még ki tudta menteni, de a lány eltűnt. Holttestét csak másnap találták meg. Sokunkban felmerül a kérdés, hogy hogyan lehetett volna megelőzni a bizarr balesetet, ezért megkerestük a víztározót ügykezelő Maros Vízügyi Hatóságot.

A víztározó nem alkalmas fürdésre

Mivel a víztározó állami tulajdonban van, csakis a gátnál lévő partszakaszt őrizteti a hatóság – mondta el kérdésünkre Călin Fokt, a hatóság sajtószóvivője. „Egyszerűen lehetetlen őrizni az egész tározót, a mi felelősségünk az, hogy a gáthoz ne menjen senki közel, valamint hogy senki ne szennyezze a vizet. A vízhez viszont mindenkinek joga van, azt nem tilthatjuk meg, hogy belemenjenek” – magyarázta a sajtószóvivő. Azt is elmondta, hogy bár vannak román nyelvű figyelmeztető táblák a parton, az eset után magyar nyelvű táblákat is kihelyeznek majd, de lehet, ha ez sem gátol meg egyeseket abban, hogy belemerészkedjenek a vízbe.

„Sokan nem akarják megérteni, hogy ez nem egy átlagos tó, helyenként nagyon mély, és mivel hideg vizű patakok folynak bele, tele van áramlatokkal, valamint a szabályozáshoz szükséges vízleengedések is felkavarják a tározó mélyét” – világosított fel Fokt. Kiegészítette azzal, hogy a felszínen lévő 40-50 centiméteres meleg vízréteg alatt nyáron jóval alacsonyabb a hőmérséklet, ami még egy jól úszónak is görcsöt vagy szívstopot okozhat.

A szóvivő kifejtette, az utóbbi években sajnos már több ilyen esetről hallott, ugyanis nemrég Fehér megyében is fulladásos baleset történt. „Hasonló okok miatt Medgyesen és Bözödön is már többen belefulladtak a víztározókba. Többségében olyan fiatalokkal történtek a balesetek, akik szülői felügyelet nélkül kirándulnak és mennek be a vízbe” – tette hozzá.

Veszélyes ismeretlen helyen fürdőzni

A megyei tűzoltóság erről a balesetről szóló közleményében felhívja a figyelmet arra, hogy senki ne fürödjön olyan tóban, ahol nincsen kialakítva fürdőhely. A szülők fokozottan figyeljenek oda a gyermekekre, ne engedjék egyedül a vízbe őket, de ha bemerészkednek, mindig felügyeljék őket. Tartsuk be a figyelmeztető táblákon lévő információkat, hiszen a ki nem pucolt, illetve nem ellenőrzött medrekben könnyen elsüllyedhetünk az ott felgyülemlett iszapban, vagy beleakadhatunk az aljnövényzetbe, ágakba, beleüthetjük végtagjainkat a kövekbe, csutakokba. Ugyanekkora veszélyt jelentenek a hideg áramlatok, vízbefolyások is – figyelmeztetnek.

Kerülni kell az olyan helyen való fürdőzést, ahol senki nincs a közelben, ha valaki nem tud úszni, vagy nincsen úszógumija, inkább egyáltalán ne menjen be a vízbe. A nem felügyelt folyók, tavak, víztározók partszakaszai folyamatosan változhatnak, erős vízáramlataik lehetnek, kiszámíthatatlan a mélységük. Jól úszóknak is kerülni kell a mély vizet alkohol fogyasztása után, valamint szintén nagyon veszélyes este és éjjel úszni. Felmelegedett testtel nem szabad azonnal beleugrani a hideg vízbe, mert az könnyen szívstopot okozhat. Egyáltalán ne ugorjunk hídról, magas sziklákról vagy ágakról a vízbe, mert súlyosan megsérülhetünk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei