Fotó: Mihály Csaba
Nemcsak a vize nem tiszta a homoródfürdői szennyvízülepítőnek, hanem a létesítmény működtetésének kérdése sem. A víztisztító állomás utoljára 2006-ban kapott környezetvédelmi működési engedélyt, így jelenleg voltaképpen mindenféle környezetvédelmi felügyelet nélkül, illegálisan működik.
2015. október 26., 20:012015. október 26., 20:01
Választ kaptunk a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökségtől a homoródfürdői szennyvíztisztítóval kapcsolatos kérdéseinkre. Az intézménynél arról érdeklődtünk, hogy kaptak-e panaszt a víztisztító állomás működésével kapcsolatban, ugyanis, mint azt múlt héten megírtuk, egy közeli hétvégi ház tulajdonosa – aki szerint a létesítmény nem működik megfelelően és a befolyó szennyvíz tisztítatlanul folyik bele a Nagy-Homoródba – már tavaly több megyei intézménynél is jelezte a problémát.
Domokos László József, a környezetvédelmi ügynökség vezetője azt mondta, ők nem kaptak panaszt a szennyvízülepítőre, de ha kaptak volna, sem végezhettek volna ellenőrzéseket, hiszen nincs rá jogkörük, ilyen esetekben továbbítják a panaszt a megyei környezetőrséghez. Az engedélykibocsátásban viszont a környezetvédelmi ügynökség az illetékes, és miután Domokos László József utánanézett a szennyvízülepítő ügyének, megtudtuk, hogy a létesítményt környezetvédelmi engedély nélkül működteti a Harvíz Rt.
Noha a vízszolgáltatótól kapott információk szerint az ülepítő vizéből havonta mintát vesznek, majd laboratóriumban megvizsgálják, és az eddig minden előírt paraméternek megfelelt, az engedély hiánya a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem is folyhatna szennyvíz az ülepítőbe, és az most mindenféle környezetvédelmi felügyelet nélkül működik. A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség utoljára 2006-ban, a megyei sport és ifjúsági igazgatóságnak adott ki engedélyt az ülepítő működtetésére, a Harvíz viszont nem is kérelmezte ezt, miután átvette a létesítmény működtetését – közölte a környezetvédelmi ügynökség vezetője, kérdésünkre azt is elmondva, hogy a jelenlegi törvények szerint az engedélyt ötévente kell megújítani. Az igazgató szerint ugyanakkor az egész Ilona-völgyi szennyvízkérdés megoldatlan, hiszen a völgyben álló hétvégi házak többségéből a szennyvíz – szintén illegálisan – egyenesen a patakba ömlik.
Az ülepítővel kapcsolatos esetleges panaszok ügyében érdeklődtünk a Hargita Megyei Környezetőrségnél is, ám mint a hatóság vezetője, Balla Izabella elmondta, sem lakossági bejelentést, sem a környezetvédelmi ügynökségtől továbbított panaszt nem kaptak a szennyvízülepítő működésére vonatkozóan, így mostanáig nem is végeztek ott helyszíni ellenőrzést.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
szóljon hozzá!