Emberek a Nagy-Küküllő tükrében

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Több mint kétszáz kilométeres „tükörben”, a Nagy-Küküllő mentén mutatja be a forrástól Balázsfalváig látott embereket, jelen- és múltbéli történeteket Jakab Ervin székelyudvarhelyi rendező.

Veres Réka

2015. november 13., 13:192015. november 13., 13:19

A székelyudvarhelyi Jakab Ervin rendező-operatőr vélhetőleg nem ismeretlen a közönség számára: a Székelyföldi Stúdió munkatársának, a Transikon filmes egyesület tagjának munkáit már láthatták a nézők (pl. Költözés). Vasárnap este hét órától harmadik, A Nagy-Küküllő útja című filmjét tekinthetik meg az érdeklődők a Stúdió Moziban. A Székelyudvarhelyt is átszelő folyóról szóló alkotásban keverednek a műfajok, ennek köszönhetően a nézők új szemszögből ismerhetik meg a 221 kilométeres utat, amelyen a Nagy-Küküllő egyes szám első személyben kalauzol, Barabás Árpád, a Tomcsa Sándor Színház színművésze hangján.

A készítő, Jakab Ervin eddig szocio-dokumentumfilmeket készített, ám szeretett volna más műfajban is próbálkozni, így jött az új film ötlete – magyarázta. A Nagy-Küküllőről akart filmet készíteni, ám új megközelítésben. „Ennek eredménye az lett, hogy a filmben nem mi látjuk a Nagy-Küküllőt, hanem a Nagy-Küküllő szemléli a világot” – ecsetelte a rendező-operatőr az alapgondolatot, amelyet az MTVA pályázata révén valósított meg. A koncepció szerint leegyszerűsítette a 221 kilométer hosszú Nagy-Küküllő útvonalát, a folyóra bízta, hogy mit lát és mond el a történet folyamán. Nem szerette volna belezsúfolni a filmbe az összes települést, az összes történelmi adatot, ezért inkább hangulatonként, témánként válogatta össze a film elemeit, a jelent, a múltat és természetet.

Mivel a filmben a Küküllő „beszél”, a készítőknek azonosulniuk kellett vele a forgatás alatt, együtt kellett mozogniuk a vízzel. Így egyebek közt búvárfelszereléssel, kajakkal és drónos felvételekkel rögzítették útját a féléves terepmunka alatt. Csak a kajakkal történő forgatásra három napot szántak, az érdekesebb és „hajózható” részeket, többek között az udvarhelyi szakaszt is így örökítették meg.

Az udvarhelyi rendező az elkövetkezőkben szeretné fesztiválokon is bemutatni alkotását, és tervei között szerepel, hogy hasonló stílusban, de női hangon a Kis-Küküllőt is megszólaltassa.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei