Fotó: Barabás Ákos
Tavalyhoz képest nagyobb gyümölcstermést tapasztaltak idén a farkaslaki feldolgozónál, ahol napi huszonnégy órában folyik a munka, ám így is egy hetet kell várnia annak, aki bejelentkezik a préselésre. Noha a környékbeli gazdák szívesen viszik be terményüket az üzembe, az erdei gyümölcsök nagy része külföldön kerül piacra, pedig feldolgozásukra itthon is volna lehetőség – írja keddi címlapsztorijában az Udvarhelyi Híradó.
2015. október 20., 13:062015. október 20., 13:06
Az idei gyümölcstermés sokkal jobbnak mondható a tavalyinál: ha az elmúlt év azonos időszakát hasonlítjuk a mostanihoz, akkor elmondható, hogy harminc-negyven százalékkal több terményt dolgoztak fel eddig a farkaslaki üzemben – értékelt a lapnak Már István, a Székelygyümölcs Egyesület elnöke, megjegyezve, hogy szeptember eleje óta nagyjából 230 gazda kereste fel a gyümölcsfeldolgozót. Mint mondta, a mostani csúcsidőszaknak számít, hiszen „már megcsípte a fagy a terményt”, így az emberek is elkezdtek szüretelni. Éppen ezért nagyjából egy hetet kell várakozniuk a gazdáknak, miután jelzik, hogy igénybe vennék az üzem nyújtotta lehetőségeket. E várakozási időt mérsékelendő jelenleg két műszakban dolgoznak a gyümölcsfeldolgozó alkalmazottai, vagyis huszonnégy órában folyik a munka. „Ha már a gyümölcs megtermett az emberek kertjében, akkor az a lényeg, hogy ne vesszen kárba, megtörténjen a hasznosítás” – magyarázta Már, hozzátéve, évekkel ezelőtt éppen ezért hozták létre a farkaslaki feldolgozózót, hogy megmutassák a gazdáknak, a gyümölcsök nemcsak az egészséget gyarapítják, hanem gazdasági szempontból is hasznosíthatók.
A Székelygyümölcs Egyesület elnöke elmondta, jelentősen megnőtt azon gazdák száma, akik már a szőlőből is üdítőitalt készíttetnek bor helyett – idén eddig negyven tonnát dolgoztak fel Farkaslakán. „Valahogy látszik, ebből a gyenge szőlőből gyenge bort lehet készíteni, hiszen nem vagyunk egy bortermő vidék. A gazdák pedig megtalálták azt a legjobb opciót, hogy mustot készíttessenek belőle. Ezt tartósítjuk pasztörizálással, így egy nagyon finom üdítőital készül belőle, amelyet aztán tavaszig lehet fogyasztani” – fogalmazott. Az üzemben egyébként bármilyen gyümölcsöt (körtét, málnát, áfonyát stb.), sőt zöldségeket is (céklát, sárgarépát) feldolgoznak. A helyi termelőket részesítik előnyben, ugyanakkor nagyobb gyümölcsösök tulajdonosaitól is vállalnak megbízást – utóbbira csak a szezon után vagy ritkább esetekben kerül sor, ők viszont nem használhatják a Székelygyümölcs márkanevet.
Mint kiderült, nagyon kevés erdei gyümölcsöt dolgoznak fel Farkaslakán, ezeket többnyire külföldi vállalkozók vásárolják fel a begyűjtőktől. Ezt sajnálja is Már István, hiszen ugyanannyit vagy többet fizetnének a terményért a helyi üzemnél is, ráadásul értékesítenék az azokból készült lekvárokat, üdítőket, több pénzt hozva a térségbe. Hasonló tapasztalatai vannak a gombák feldolgozása terén is, noha hasznosításra helyben is van lehetőség, mégis külföldi cégek forgalmazzák. Már István rámutatott, kevesen ugyan, de visznek Farkaslakára például csipkebogyót, kökényt, galagonyát, melyekből kis mennyiséget (pl. két vedernyit) is szívesen feldolgoznak. Általában összekeverik más gyümölcsökkel, különleges ízű lekvárokat alkotva.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
szóljon hozzá!