Csődközelben Szentábrahám

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A község lakosságától évek óta nem gyűjtik be rendszeresen az adót, valamint a szemételszállító, áramszolgáltató és vízszolgáltató cégek felé is óriási adósságot halmoztak fel. A felgyülemlett tartozások miatt azonban Csekefalván, Szentábrahámon és Magyarandrásfalván öt napja megszüntették a vízszolgáltatást, és mivel augusztusban fizették ki a februári villanyfogyasztást és a szemételszállítótól is kamatos számlák érkeznek, félő, hogy a többi szolgáltató is hasonló lépéseket tesz majd.

Simon Eszter

2012. augusztus 21., 11:462012. augusztus 21., 11:46

2012. augusztus 21., 13:512012. augusztus 21., 13:51

A felgyülemlett gondok miatt Barabás Zsigmond korábbi MPP-s polgármester egy éve agyvérzésen esett át, az őt követő Szőcs Béla pedig hat hét után lemondott a tisztségről. Jelenleg Simó Dezső alpolgármester vette át a község vezetését, aki azonnali vizsgálatot indított a hivatalban.

A Szőcs Bélával készített interjú után arra voltunk kíváncsiak: mi az oka a Székelykeresztúr melletti községben kialakult tarthatatlan helyzetnek? Melyek voltak azok az okok, ami miatt ide jutott Szentábrahám? A jelenlegi, ideiglenesen kinevezett községvezetőn kívül megkerestük az előző polgármestert és alpolgármestert is. Velük való beszélgetéseinkből kiderült, hogy a község hivatala sem szemétdíjat, sem adót, sem őrségdíjat, sem vízszolgáltatási díjat nem szedett rendszeresen.

A 2007-ben elkészült vízvezetékrendszert egyik szolgáltató sem akarja átvenni, a falvak kanalizálása sincs megoldva. A polgármesteri hivatal csökkentett számú személyzettel dolgozik, jelenleg az ideiglenesen kinevezett polgármester járja a házakat az illetékekért. A helyhatósági választások óta egy tanácsülés volt, de ott már új polgármestert kellett kinevezni. Alpolgármestere egyelőre nincs a községnek.


Személyes konfliktusok

Barabás Zsigmond 2008-tól volt a Magyar Polgári Párt színeiben Szentábrahám polgármestere. A hivatalban dolgozó könyvelőnő fiát, Szász Józsefet akkor a szárnyai alá vette, akit alpolgármesternek választottak. Egy éve azonban Barabásnak abba kellett hagynia a község vezetését, betegszabadságot kellett igényelnie.

„2008-tól, hat év kiesés után visszatértem a község élére, akkor én pártoltam fel Szász Józsefet, mivel alpolgármesterként összeférhetetlenség miatt kitámadták, hogy édesanyja könyvelő, ezért nem dolgozhatott volna a hivatalban. Ezt úgy oldottuk meg, hogy nem adtunk aláírási jogot neki, de megmaradt a pozíciója” – mesélte Barabás Zsigmond, aki hozzátette, három hónapig nem tudott beszélni sem az agyvérzése miatt, és decemberben hiába tért vissza a hivatalba, nem tudott sem írni, sem olvasni. Feltehetően ez idő alatt határozta el Szász József és édesanyja, hogy Szász indul majd  a polgármesteri székért, és ennek érdekében mindent megtettek.

„Nekem is sokszor volt vitám a könyvelővel, számtalanszor nem végezte rendesen a dolgát, önállóan gazdálkodott, nem lehetett számon kérni a feladatokat. Megpróbáltam eltávolítani a pozíciójából, de ahhoz bizonyos számú köztisztviselőre lett volna szükség. Keresztúrról kellett volna hívni, de mivel jól ismerték egymást, már előre el volt döntve, hogy marad. Mindenkinek fontos a munkahelye, főleg abban az időszakban emberhiánnyal küszködtünk, közben a pénztáros is nyugdíjba ment, a szociális osztályon dolgozó pedig felmondott” – avatott be Barabás, aki az idei választásokon az orvosa tanácsát megfogadva már nem indult a községi székért.

Vízvezetékrendszeres huzavona

Szász József, Szentábrahám volt alpolgármestere elmondása szerint abban a rövid időszakban, amikor Barabást helyettesítette, sok minden megvalósult a községben. A községközpontban augusztus végén sikerült átadni a felújított óvoda épületét, a hivatalt is feljavították, a gagyi iskolát, valamint a fortosmartonosi kultúrotthon épületében konyhát és mellékhelyiséget alakítottak ki. Ezen beruházásokból az aszfaltozás és a csekefalvi kulturház tetőszerkezetének feljavítási munkálatai még nincsenek törlesztve. Elmondása szerint már akkor voltak adósságai a tanácsnak, de kevés pénzből is sikerült gazdálkodniuk. 2007-ben fogtak neki a vezeték építésének, amit Magyarandrásfalván 2010-ben, Firtosmartonosban pedig 2011-ben fejeztek be. A csekefalvi ravatalozó is elkészült, az ANL-s lakásokat is kiosztották, az unitárius műemlék templom irányába pedig új aszfaltutat terítettek le.

„2009-től személyesen kezeltem a vízvezetékrendszert, akartam hozni egy befektetőt is, de sajnos megakadályozták. Rengeteg csőtörés és veszteség volt, sok család vízóra nélkül fogyasztott. Az Aquaserv akkoriban végigkameráztatta a rendszert saját költségén, de nem találták megfelelőnek, ezért nem vette át, a hivatalt pedig maholnap azért fogják újra megbüntetni, mert az hivatalosan nem lehet szolgáltató” – vázolta az előző alpolgármester. Az átadások, újítások ellenére a 2012-es helyhatósági választások alkalmával mégsem Szász Józsefnek szavazott bizalmat a község nagy része, hanem Szőcs Bélának, aki RMDSZ színekben indult a polgármesteri székért. Szőcs azonban hat hét után lemondott a tisztségről, mivel megválasztását követően sehogy sem tudott zöld ágra vergődni Szász édesanyjával, aki 1982 óta a hivatal főkönyvelője.


Okok és következmények, van kiút?

Székelykeresztúrtól Gagyig nincsen víz a településeken, Csekefalván, Szentábrahámon és Andrásfalván is ki vannak száradva a kutak, a tartozások miatt azonban öt napja leállították a vízszolgáltatást a falvakban. A szemétszállító céggel 2004-ben húsz évre szóló szerződést írt alá a hivatal, de amint kiderült, az első évben egyáltalán nem szedtek szemétdíjat. Ezt követően az idén már csak kamatos számlák érkeztek, melyet szintén a lakosságnak kell törlesztenie. 2011-ben a számvevőszékkel kiszámoltatták a tartozást, így kétszeres díjak terhelik a községlakókat.

A helybéliek a kötelező adókat sem fizették rendszeresen. „Be akartuk vezetni, hogy a jövedelemmel rendelkezők ne kapjanak támogatást akkor, ha kapják a területalapú támogatást. Szociális támogatást se igényeljenek, akik nem fizetnek illetéket, de nem volt erre megfelelő emberünk” – magyarázta Barabás Zsigmond, majd hozzátette: 2010-ben Gagy és Kismedesér vízvezetéktervét is sikerült megterveztetni, melyre 50 ezer lejt nyertek, meg kellene hirdetni közbeszerzésre, még mielőtt kifutnának a határidőkből.

2007-ben kezdtek neki a kanalizálás kiépítésének, de nem találtak senkit ennek működtetésére. A község hivatala tavaly három állást hirdetett meg, mert hiányzik az adóreferens, nincs pénztáros és szociális ügyekkel foglalkozó szakember, gyakran a karbantartó végezte az irodai munkát is, Szász maga foglalkozott a fűtéstámogatásokkal. „Itt mindenki mindent csinált, akkoriban Barabás Zsigmond meghirdetett három állást, de szabálytalanságok történtek, aztán másodszor nem fogadták el a kiírást. A munkaügy már kétszer azért büntetett meg, mert nincsen mozgássérültfeljáró a hivatalban – sorolta Szász.

Házalnak az adókért

Simó Dezső gagyi származású, jelenleg ő áll a község élén, ottjártunkkor éppen folyt a hivatal kivizsgálása. „Én tiszta vizet akarok önteni a pohárba, egyelőre leltároznak, kivizsgálják az eddigi dolgokat, elképesztő hogy milyen állapotok uralkodnak itt: a februári villanyszámlát most fizettük ki, csoda hogy eddig le nem vágták a villanyt.  Mindenkinek küldtünk értesítést a tartozásokról, ugyanis van olyan család is, aki több mint 600 lejjel tartozik csak a vízfogyasztásért” – vázolta a jelenlegi helyzetet a frissen kinevezett polgármester. Véleménye szerint Kismedesérre, és Martonosba személyesen kell majd kimennie a személyzethiány miatt és behajtania a tartozásokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei