Céljuk a méregmentes táplálék előállítása

Magyarországról hívtak szakembert a Csicser Tangazdaság munkatársai, hogy tanácsot kérjenek a biogazdálkodást illetően. A fülöpjakabi Nemes Mátyás elismert biogazda számos ötlettel érkezett, és arról is beszélt, hogy miként lehet elkezdeni Székelyföldön a vegyszermentes növénytermesztést.

Nagyálmos Ildikó

2014. február 21., 11:412014. február 21., 11:41

2014. február 21., 13:082014. február 21., 13:08


– 2011-ben alakult meg a Kárpát-medencei Ökogazdálkodók Szövetsége, tagjai között szerepelnek székelyföldi csoportok, egyesületek is. Ilyen például a Kovászna Megyei Biokultúra Egyesület, a Székelyföldi Biokultúra Egyesület, a Marosvásárhelyi Biokertész Csoport, illetve a Bio Gold Transilvania. Milyen céllal jött létre biogazdálkodókat magába tömörítő szövetség?

– Dr. Solti Gábor elnökségével három évvel ezelőtt a Sárközy Péter Alapítvány meghívott olyan Kárpát-medencei ökogazdálkodókat, csoportokat, amelyek képesek, tudnak, akarnak tenni azért, hogy ez az egységes egész egy energetikailag is egységes egész legyen. Örömmel tölt el, hogy a székelyföldi biokultúra-egyesületek is csatlakoztak ehhez a kezdeményezéshez. A fő cél az, hogy a Kárpát-medencében egy olyan egységes ökológiai szemlélet jöjjön létre, amely képviseli azt az elvet, miszerint itt nagy dolgok következnek. Emellett a szövetség fontosnak tartja az emberek és természeti környezetük harmonikus kapcsolatának minden területen történő fejlesztését, illetve a Kárpát-medence GMO (genetikailag módosított élőlények, azaz Genetically Modified Organisms) mentességének biztosítását. A napokban voltam a lakitelki népfőiskolán, amely azt a célt tűzte ki, hogy sajátos eszközeivel, adott esetben a politika segítségével az ökogazdálkodásra hatást gyakoroljon. Elvállaltam, hogy a területet átállítjuk ökológiaivá, illetve egy hatezer négyzetméteres, később megvalósítandó, fűtött, de már meglévő üvegházban ökológiai termelést folytatunk, hogy az odaérkezők az ott megtermelt zöldségekből, állati termékekből vásárolhassanak, illetve ezek a termékek kerüljenek be a vendéglátóipari egységekbe.

– Székelyföldön hogyan lehet elindítani a biogazdálkodást? Mi az első lépés?

– Ha az uniós elképzeléseket követjük, az állam tolja az ökogazdálkodók szekerét, de az alatt nem biztos, hogy van kerék. Ha a fogyasztó kereket szerel alá, és adott esetben elé áll és elkezdi húzni, akkor ez a szekér megindul, sőt egyre gyorsabban megy. Ezáltal gyógyul a gazda lelke, mert nem termel fölöslegesen, gyógyul a fogyasztó, mert segíti a gazdát azzal, hogy helyben termelt, tiszta zöldséget vásárol és fogyaszt, és tehermentesül az állam is, hiszen nem kell annyira tolni a szekeret, ráadásul még az egészségügynek nevezett betegségügybe sem kell annyi pénzt beleölnie.

– Sok gazdálkodó mégis azt vallja, hogy minimális vegyszert muszáj használnia, másképp nem marad meg, illetve nem lesz szép a termés. Milyen alternatívák vannak a vegyszermentes növényvédelemre?

– A növényt mindig akkor támadják meg a betegségek, illetve a kártevők, amikor a külső körülményeket a növény nem tudja tolerálni és valamilyen szinten legyengül. A növényeknek olyan erős immunrendszert kell kialakítanunk, amelynek következtében ezek a betolakodók nem kapnak esélyt. Itt jön a gazda szerepe, hiszen ha például egy meleg időszak után esős lehűlés következik, a növényben a cukrok elszaporodnak, ez a levéltetű kedvence, és ez ellen fel tudunk időben készülni. Csalánlevet vagy szappanlevet készítünk, azzal permetezzük meg, de a növény képes megtermelni magának a hidrogén-peroxidot, amellyel például a gombák ellen védekezik. A káposztafélék, ha ökológiai körülmények között termesztjük, ciánt termelnek, hogy a betolakodókat elpusztítsák.

– A biogazdálkodásnál fontos-e, hogy milyen magot vetünk el?

– Magyarországon most már hagyománya van a magbörzéknek. Ez azt jelenti, hogy aki otthon bármilyen növény magjait megtermeli és begyűjti, a fölösleget elviszi a börzére és elcseréli. Ez nálunk már bevált, és reméljük, hogy Székelyföldön is népszerű lesz. Kaptam 1900 tasak magot a Szentesi Magtól, hogy szétosszam a gazdálkodók közt, ennek következménye az lesz, hogy az emberek közösségi életet élnek, kedvet kapnak a vetőmagtermelésre, a csereberére, hiszen ezáltal a gazda az életéből is átad egy darabot, amit mástól visszakap. Ezáltal jobbá, nemesebbé válik.

– Úgy tudom, hogy különböző virágfélékkel, például büdöskével, levendulával és fűszernövényekkel is meg lehet védeni a veteményt a kórokozóktól. Erről mi a véleménye?

– Nem kell, de célszerű ezeket a növényeket a vetemény közelébe ültetni. Nagyon sok olyan tényező van, amiről igazából ma még nem tudunk. Éppen azért, mert senkinek nem érdeke, hogy ezeket kutassa, főleg a vetőmaggyártó cégeknek, hogy a forgalmukat csökkentsék. Az az érdekük, hogy minél több hibridet hozzanak forgalomba és ezáltal kezükben tartsák a gazdálkodókat, olyan körülményt teremtsenek, amely saját jólétüket biztosítsa.

– Azok, akik biogazdálkodással szeretnének itthon foglalkozni, kihez fordulhatnak tanácsért?

– Sepsiszentgyörgyön, de Csíkszeredában is van egy csapat, amely nemrég kapott a magyar államtól egy jelentősebb összeget vetőmagvásárlásra. Az érdeklődők bizalommal fordulhatnak Ferenc Lehel kertészmérnökhöz is, a gyergyószentmiklósi Agro Caritas munkatársához, aki biogazdálkodás témában is tart képzéseket, előadásokat.

– Mennyivel nagyobb a költsége a biotermények előállításának?

– Szintén a napokban vettem részt Lakitelken egy fórumon, amelyen a Vidékfejlesztési Minisztérium stratégiai és fejlesztési főosztályvezetője is részt vett, és vázolta a magyar elképzeléseket. Még időben vagyunk, hiszen későn fogadták el az európai uniós költségvetést. Az agrár-környezetvédelmi kifizetések Magyarországon, úgy vélem, háromszorosára nőnek. Ha 600 euró/hektáros zöldségtermesztési támogatásról beszél a minisztérium, az 180 ezer forint, és ha valaki a szántóföldön megtermel még 100 ezer forintnyi zöldséget, ez már nagyon jó motiváció. Ehhez a vásárlói érdeklődést is meg kell teremteni. Ha jól tudom, a székelyudvarhelyi kórházban is már helyi zöldséget vásárolnak. Ha ez behelyettesíthető lesz bióval, és a gazda is megél, akkor egy bizonyos szint után, amikor a gazda kialakította saját termelési rendszerét, meg tudta valósítani azt, amit elképzelt, az árérték eljut arra a szintre, ami mindenki számára megfizethető. Akkor lesz a Kárpát-medence lakossága egészséges, ha jó pár éven keresztül méregmentes, egészséges táplálékot fogyaszt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Bányakatasztrófa: már 18 napos késéssel számol a kivitelező

A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.

Bányakatasztrófa: már 18 napos késéssel számol a kivitelező
2025. július 08., kedd

Meghosszabbították a vészhelyzetet Parajdon

A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.

Meghosszabbították a vészhelyzetet Parajdon
2025. július 07., hétfő

Idén is lesz Székelyföldi tánctábor

Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.

Idén is lesz Székelyföldi tánctábor
Idén is lesz Székelyföldi tánctábor
2025. július 07., hétfő

Idén is lesz Székelyföldi tánctábor

2025. július 06., vasárnap

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez

Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez
2025. július 06., vasárnap

Megnyitott a szentegyházi Termál Liget strand

Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.

Megnyitott a szentegyházi Termál Liget strand
2025. július 05., szombat

„Mondjon le! Új bányát!” – skandálták a tüntetők Parajdon

A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.

„Mondjon le! Új bányát!” – skandálták a tüntetők Parajdon
2025. július 04., péntek

Motoros baleset a Kalonda-tetőn

Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.

Motoros baleset a Kalonda-tetőn
Motoros baleset a Kalonda-tetőn
2025. július 04., péntek

Motoros baleset a Kalonda-tetőn

2025. július 03., csütörtök

Kritikus szakaszhoz értek a parajdi sóbányánál – a vezetékrendszer kanyarulata jelenti a kihívást

A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.

Kritikus szakaszhoz értek a parajdi sóbányánál – a vezetékrendszer kanyarulata jelenti a kihívást
2025. július 02., szerda

Öt juhot ölt meg a medve Ivóban, mielőtt kilőtték

A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.

Öt juhot ölt meg a medve Ivóban, mielőtt kilőtték
2025. július 02., szerda

Félmillió forintos segély a parajdi bánya dolgozóinak és azoknak, akiket kiköltöztettek

Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.

Félmillió forintos segély a parajdi bánya dolgozóinak és azoknak, akiket kiköltöztettek