Fotó: Pál Árpád
Tizenkilencedik alkalommal találkoztak Székelyudvarhelyen a sürgősségi ellátásban dolgozók az Ambach Alapítvány mentésügyi konferenciáján. Százhúsz magyarországi, de több száz hazai szakember is követte a civilek számára is nyitott előadásokat, csütörtökön mentőmotort is megtekinthettek az érdeklődők.
2016. május 12., 20:352016. május 12., 20:35
Több száz hazai és magyarországi orvos, sürgősségi ellátásban dolgozó szakember érkezett idén is a székelyudvarhelyi mentésügyi konferenciájára. Gyakorlati képzésekkel kezdődött csütörtök délelőtt a szimpózium, majd délben Zsigmond Imola, a konferencia védnöke, Bunta Levente, Székelyudvarhely polgármestere és Mártai István főorvos, a Magyar Országos Mentőszolgálat főigazgatója nyitotta meg ünnepélyesen is az előadássorozatot. Az előző évekhez hasonlóan idén is több témakört érintettek az előadók, szó esett az újszülöttek ellátásáról, a légúti szűkületről, fájdalomcsillapításról, szívelégtelenségről és újraélesztésről is. Nem csak a szakmabelieket várták, civilek számára is érdekes és érthető témákat érintettek a meghívottak, például a drogok, de a test és lélek katasztrófák alatti reakciójának problémáját is.
A konferencia részvevői csütörtökön a magyarországi Mentőmotoros Szolgálat munkatársaival is találkozhattak, akik tizenegy éve működő ügyeletüket mutatták be. A kíváncsiskodók megtekinthették a Művelődési Ház elé leparkolt mentőmotort is, valamint a különleges felszereléseket. Varsányi Zoltán vezető mentőtiszt elmondta, jelenleg két motoron és két robogón végzik az ügyeletet. Tavaly hat hónap alatt összesen 2164 riasztást kapott a négy mentőjármű vezetője. „Idén már 343 riasztásunk volt, ezeknek majdnem fele súlyos állapotú betegek ellátására vonatkozott” – mondta el a mentőtiszt.
A kétkerekű mentőjárgányok legfőbb előnye a gyorsaság, illetve kezelhetőségük a forgalomban, így első beavatkozókként visszajelezhetnek a központnak, hogy mire van szükség. Átlagban hat és fél percet töltenek egyedül a helyszínen, gyors kiérkezésük sokszor életet ment. A motorok egyébként úgy vannak felszerelve, hogy a mentőtisztek magas szintű sürgősségi ellátásban tudják részesíteni a betegeket a szakképzetlen jelenlévők segítségével. Bognár Péter, a Mentőmotoros Szolgálat szakmai koordinátora szerint utóbbiak bevonása kulcsfontosságú a beavatkozásoknál, hiszen a mentőtisztek felügyeletével újraélesztéskor akár átvehetik a mellkaskompressziót is, gyorsítva a betegek mentését.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!