Fotó: Boda L. Gergely
Az oktatási minisztérium közzétette a 2., 4. és 6. osztályos tanulók országos szintfelmérőinek módszertanát és vizsgaidőpontjait. A tesztek eredményeiből országos összesítések és statisztikák készülnek.
2016. január 21., 18:312016. január 21., 18:31
Görbe Péter, Hargita megye főtanfelügyelője megkeresésünkre elmondta: a szintfelmérők egyik célja felkészíteni és hozzászoktatni a tanulókat a későbbi, komolyabb értékelővizsgákhoz, míg a másik, hogy az oktatási tárca országos összesítéseket és statisztikákat készíthessen a tesztek eredményeiből, így értékelve a jelenlegi tanügyi rendszer állapotát. Az eredményeket nem írják be a naplóba, és nem teszik közzé.
A hatodikosok május 23-án nyelv és kommunikációból, május 24-én matematika és természettudományokból írnak felmérőt. A negyedikesek május 30-án román nyelvből, 31-én matematikából, június 2-án magyar nyelvből írnak tesztet. A másodikos magyar tagozatos gyerekeknek június 7-én zajlik majd a román nyelvű írás és olvasás próba, 8-án a matematika, 9-én az anyanyelvi íráskészség-felmérő, 10-én pedig anyanyelvi olvasás próbát szerveznek.
Az országos szintfelmérő tesztek módszertanában idén nem vezettek be újításokat. A kisiskolásoknak ezúttal is lehetőleg saját osztályukban kell megírniuk a felmérőket. Továbbra is az adott iskola pedagógusai lesznek a javítók, a tesztek pedig a nemzetközi szintfelmérő tesztek szerkezetéhez hasonlítanak majd. A feladatlapok tételeinek kidolgozására 30 perc áll majd rendelkezésre a másodikosoknak, a negyedik és hatodik osztályos tanulóknak 60 percük lesz erre.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!