Amitől a Fehér-Nyikó fekete

Nemrég arra kerestük a választ, hogy a Fehér-Nyikóba honnan kerülhet a szennyeződés, amely szemmel láthatóan fekete réteget képez a patakfenéken. A malomfalviak a közeli tejfeldolgozót okolták emiatt, a helyszínen járva viszont megbizonyosodtunk arról, hogy nem ők a szennyeződés okozói, hiszen ők komolyan veszik a környezetvédelmi előírásokat. Saját szennyvíztisztító állomásuk van, havonta küldenek vízmintát a csíkszeredai vízművekhez.

Nagyálmos Ildikó

2012. december 05., 13:012012. december 05., 13:01

2012. december 05., 13:242012. december 05., 13:24

Székelyszentléleki olvasónk hívta fel figyelmünket a szennyeződés forrására. Szentléleken a Temető utca lakói panaszkodtak, hogy hónapok óta undorító bűz terjeng az utcában, hiszen éppen az utca alsó felében bukkan fel a szennyvíz a föld alól, és itt kellene belefolynia abba a tartályba, amelyből az átemelőpumpa a tisztítóállomásra pumpálja a szennyvizet.

Mivel az egész rendszer eldugult, Farkaslaka és Szentlélek szennyvize tisztítatlanul folyik bele a Nyikóba. Aki arra jár, megbizonyosodhat arról, ahogyan a zavaros, fekete, büdös víz beleömlik a békésen csordogáló patakba. Az utcában lakók többször tettek panaszt a farkaslaki polgármesteri hivatalnál, de eddig semmilyen megoldás nem érkezett.

Péter Kata családjával nemrég költözött ki az említett utcába, amelyet csak „bűzutcának” hív. Elmondása szerint nyáron rettenetesen büdös van, de most is eléggé szagos a szennyvíz. Az utcában lakó Tóth Mária is arra panaszkodik, hogy gyerekeiket nem merik kiengedni az utcára, hiszen volt már arra példa, hogy kisfia beleesett a kanálislébe. „Bármilyen betegséget, fertőzést elkaphatnak” – panaszkodott a kisgyerekes anyuka.

Malomfalván a tisztítóállomás kapuját bezárva találjuk, így nem tudunk meggyőződni arról, hogy tényleg működik-e. Bár Kovács Lehel, Farkaslaka polgármestere szerint minden órában felügyeli a rendszer működését egy Malomfalván lakó alkalmazott. Az elöljáró szerint az átemelőpumpák működnek, egyetlen ponton, Szentléleken van még gond, amit mielőbb szeretnének megoldani.

Felvették a kapcsolatot egy szolgáltató céggel, amely már dolgozik az ügyön, a polgármester szerint igen nehéz volt találni egy olyan céget, amely vállalta a leromlott rendszer üzembe helyezését. „Az ilyen jellegű munkálatokhoz nagyon sok pénz kell, a pumpákat a gyárba szállítottuk vissza, hiszen máshol nem vállalták azok javítását. Utólag is elnézést kérek a lakosságtól, és megköszönöm a türelmet. Biztosíthatom, hogy ma is dolgozunk az ügyön, és igyekszünk megoldani ezt a nehézséget, de szakember hiányában nem könnyű. A probléma az, hogy a hivatalnak nincs megfelelő szakembere ezeknek a rendszereknek a működtetésére. Tárgyalásokat kezdtünk szakirányú cégekkel, így a döntés a Harvízre esett, amit a tanács is jóváhagyott. Ők fogják ezentúl az ivóvíz- és szennyvízrendszert is felügyelni.”

Arra a kérdésünkre, hogy ha helyreáll a rendszer, akkor lehet-e más szennyező tényező, a polgármester azt válaszolta: a szakemberek ilyenfajta nyilvántartásokat is fognak végezni. Szerinte nincs olyan sok ipari tevékenység a Nyikó közelében, amelyből nagyobb fokú szennyeződés származhat.

„Persze száz százalékban nincs kiépítve a csatornarendszerünk sem, így ezáltal is van valamilyen szennyeződés. De ha visszatekintünk a korábbi évekre, akkor azt hiszem, hogy a Nyikó vize sokkal tisztább ma, mint akár tíz évvel ezelőtt. A lakosság nagy hányada megértette, hogy fel kell számolnunk a szagot. Rácsatlakoztak a rendszerekre, a mi dolgunk ezt működtetni” – mondta az elöljáró, aki biztosított bennünket, hogy mire legközelebb arra járunk, biztosan megoldódik a szentléleki probléma is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei