Fotó: Pál Árpád
A hatóságok gyakran tehetetlenek, ha egy-egy bűncselekmény elkövetőjéről kiderül, gyermekkorú. Udvarhelyen a közelmúltban egy kisfiú lopásai miatt került terítékre a gyermekbűnözés, most ennek büntetőjogi oldalát vizsgáljuk meg.
2016. május 17., 19:382016. május 17., 19:38
A román törvények alig tesznek különbséget a gyermek- és kiskorúbűnözés között, az elkövetők szabadságvesztésre sem ítélhetők, de a 14 évesnél fiatalabb bűnöző felelősségre vonása az erkölcsi bizonyítványában sem hagy nyomot. Nagyon kevés kivételtől eltekintve a 14 és 18 év közöttiek ítéletei sem nyúlhatnak túl nagykorúvá válásuk dátumán.
A régi, 2014-ig hatályos büntető törvénykönyv szerint bűncselekményeikért még börtönbüntetést is kaphattak a kiskorú elkövetők, tájékoztatott Ramona Gabriela Mălăieșiu, a székelyudvarhelyi bíróság szóvivője. „A törvénykönyv megfogalmazta, hogy 14 év alatti személy bűnügyileg nem vonható felelősségre; 14 és 16 év közötti személy csak akkor vonható bűnügyileg felelősségre, ha bizonyítható, hogy tisztában volt tettének súlyával, amikor elkövette azt; a 16 évet betöltött kiskorú bűnügyileg felel tetteiért” – sorolta a szakember.
A kiskorúbűnözésről szóló mutatók alapján egy tíz évet átfogó összehasonlítást is végeztünk. 2005-ben harminc esetben foglalkozott a székelyudvarhelyi bíróság kiskorúak által elkövetett bűncselekményekkel. Akkor a lopások vezették a listát, illetve közlekedési bűncselekményeket is jegyeztek, de még ezek esetében sem volt ritka, hogy – bár nem letöltendő börtönbüntetésre, de – felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték a kiskorút, magyarázta a szóvivő. Erőszakos bűncselekményekért nem vontak felelősségre kiskorút 2005-ben.
A 2014-ben életbe lépett új büntető törvénykönyv sem tesz említést a 14 évesnél fiatalabb bűnelkövetőkről, de előírja, hogy 14 és 18 év közötti kiskorúra nem szabható ki szabadságvesztést tartalmazó ítélet, csak ha korábban egyéb bűncselekményért már volt elmarasztalva bíróság által, illetve ha az aktuális bűncselekmény, amelyért bíróság előtt áll, hétéves vagy hosszabb időtartamú börtönnel büntetendő.
A szóvivő elmondta, Székelyudvarhelyen 2015-ben két kiskorút vontak felelősségre bűncselekmények elkövetése – lopás, minősített lopás, jogosítvány nélkül és alkohol hatása alatt történt autóvezetés – miatt. Mindkettőt polgári nevelésre ítélték. 2016 elejétől mostanáig már hat kiskorút vontak felelősségre, közülük kettőt rablásért.
A hatóságok tanácstalanok, amikor cselekedetei miatt ugyanaz a gyermek kerül ismételten a bűnüldöző szervek látókörébe. Hatékonyan fellépni ugyanis nem lehet sem a fiatal elkövető, sem szülei vagy hivatalos gyámjai ellen. Jó volna társadalmi problémaként kezelni a jelenséget, s ekként találni rá megoldást, véli a bírósági szóvivő.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!