Fotó: Thomas Campean
Gálaruhákat a tavalyi nyárhoz képest sűrűbben, hétköznapi viseletet ritkán kerestek mostanában az udvarhelyi üzletekben. Egy nemzetközi felmérés szerint a romániai állampolgárok havonta kevesebb mint ötven lejt költenek ruhára és lábbelire, az udvarhelyi fiatalok ennél többet, az idősebb korosztály képviselői jóval kevesebbet szánnak ruházati cikkekre.
2013. augusztus 27., 19:112013. augusztus 27., 19:11
Mint városunk üzleteiben megtudtuk, a legtöbb udvarhelyi általában csak szükség esetén vásárol ruhát, cipőt – a vevők nagy része alkalmanként csupán egy-egy ruhaneműt, szezononként egy-egy pár cipőt enged meg magának. A nyár a lábbelivásárlás szempontjából nem kedvező időszak, várhatóan iskolakezdés előtt fellendül a forgalom – tájékoztatott Sándor Ildikó, az egyik cipőbolt munkatársa. Az emberek szandálban, papucsban járják végig a nyarat, ráadásul a szülők, elsősorban gyerekeik szükségleteire fókuszálva jobban megválogatják, hol és mennyiért vásárolnak maguknak, ezért az utóbbi hónapokban igen kevés vevőjük volt – mondta el. Hozzáfűzte, az üzletek forgalmát valószínűleg az is befolyásolja, hogy mennyire forgalmas területen helyezkednek el.
Azt, hogy a szülők inkább gyerekeiknek vásárolnak, több elárusító és vásárló is megerősítette. A felnőttek inkább hanyagolják saját szükségleteiket, ha nincs pénzük – tájékoztatott Demeter Gizella, az egyik ruhabolt dolgozója. Hozzátette, sok üzletnek igen kicsi a kliensköre, tapasztalatai szerint egyszerre csak egy szükséges árucikket vesznek meg az emberek, legtöbb nyolcvan lej értékben. Másutt is panaszkodtak a meggyérült forgalomra: helyenként úgy vélték, annyira drága a megélhetés, hogy a számlák kifizetése és az élelmiszer-vásárlás mellett ruhaneműre nem sok marad a családoknak.
A helyi használtruha-kereskedések sem bővelkednek vásárlókban. \"Amikor akciós áron, azaz 2–4 lejért adjuk a ruhadarabokat, nagy a forgalmunk, azon kívül legtöbben csak nézelődnek\" – adta tudtunkra Gábor Enikő, a kereskedés kiszolgálója. Változó, hogy egyszerre hány ruhadarabot vesznek meg, ez nagyban függ a keresettől – tette hozzá.
A kisgyerekek, újszülöttek számára vásárolnak leggyakrabban ruhát, ajándékba – tudtuk meg Bálint Ildikótól, egy helyi gyereküzlet dolgozójától. Mint elmondta, a nagyobb gyerekeknek gyakran turkálókban szerzik be a ruházati cikkeket, és az sem ritka, hogy a kisebbek nagyobb testvéreik kinőtt, jó állapotban lévő ruháit hordják. Az utóbbi időszakban naponta átlagosan 30–35 vevőjük volt, és nagyon ritkán vásároltak 100 lej fölötti értékben. A kisbabát váró családok olykor 300–400 lejt is elköltenek náluk, ebben benne van a kiságy, ágynemű és más kellékek költsége is. Ám sokan több helyről szerzik be ezeket, nem egyetlen üzletben vásárolják meg a legszükségesebbeket – árulta el.
A fiatalok a felnőtteknél jóval többet és gyakrabban költenek ruházkodásra, gyakran vásárolnak alkalmi ruhákat – mondták el több helyen. Jellemző, hogy egyszerre több terméket is megengednek maguknak az ajándékba kapott összegekből vagy gyerekpénzből. A nyári hónapokban azonban ők sem viszik túlzásba a vásárlást: naponta átlagban 15 fiatal vevő fordul meg egy-egy üzletben, az iskolaidőszak és a szezonvégek ennél forgalmasabbak – tudtuk meg több Kossuth utcai ruhásüzletben. Az egyik boltban elmondták, hogy az udvarhelyi ifjúság igyekszik követni az aktuális trendeket, folyton az új modelleket, divatszíneket keresi.
Az alkalmi ruhákat ezen a nyáron gyakrabban keresték, mint tavaly a hasonló időszakban – tájékoztattak a készruhaboltokban. Az egyik elárusító elmondása szerint nem lehet átlagot számolni sem a vevők számát, sem a vásárlások értékét illetően, ugyanis vannak, akik csak egy-egy elegáns ruhát vásárolnak 100–200 lejért, de akadnak, akik öltöny mellé beszereznek minden kiegészítőt, mintegy ezer lej értékben. Az üzlet munkatársa úgy tapasztalta, jeles alkalomra készülve nem fukarkodnak az emberek, még tartja magát Udvarhelyszéken a “ha a szomszédnak van, nekem is legyen” típusú mentalitás. Így előfordul, hogy akkor is megveszik a drágább ruhát, ha utána évekig azt kell hordaniuk ünnepekkor.
A város márkaboltjait a lakosság gazdagabb rétege keresi fel gyakran, így jól meghatározott klientúrájuk van, vásárlóik nagy része tudatosan, a bizonyos márka miatt jár vissza – tájékoztattak a dolgozók. Ezek a vevők hajlandók áldozni a minőségre, ám ez természetesen jövedelmüktől is függ, továbbá az elárusító hozzáállásától, meggyőzési képességétől – mondta el Barabás Ákos, az egyik lábbeli- és táskaforgalmazó cég munkatársa. Hozzátette, meglátásai szerint a vásárlók nagy részének az ár a legfontosabb szempont, és ha a termék túl drága, a minősége mellékes.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, mivel a heves esőzések miatt újból befolyt a víz a föld alatti komplexumba. A helyszínen a tűzoltóság dolgozik a víz kiszivattyúzásán.
Több székelyudvarhelyi utcában is áramszünet lesz szerdán – olvasható a városháza közleményében.
Javítási munkálatok miatt fog szünetelni az áramszolgáltatás kedden reggel kilenc és délután öt óra között több Betfalván lévő háztartásnál – közli a székelykeresztúri polgármesteri hivatal.
Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.
A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
szóljon hozzá!