Fotó: Simó Márton
A kulturális évad vége felé mindig arra törekednek a székelyudvarhelyi Művelődési Házban működő társintézmények, hogy bemutassák tevékenységük lényegét és az elért eredményeket. Ilyen összegző próbálkozás most a tűzzománc szakkör tagjainak kiállítása is.
2013. május 16., 08:212013. május 16., 08:21
2013. május 16., 14:582013. május 16., 14:58
Elekes Gyula képzőművész, a szakkör szellemi és gyakorlati atyja pár mondatban felvázolta a tűzzománctechnika kultúrtörténetét, majd röviden értékelte a kör tagjainak munkáit. Úgy látni, hogy – életkortól függetlenül – egyre nagyobb az érdeklődés a szakkörben zajló munka iránt, a kisiskolásoktól a nyugdíjasokig sokan hozzálátnak, megismerkednek a tűzzománckészítés alapfogásaival, hogy aztán a továbbiakban szabadon engedhessék fantáziájukat és jobbnál jobb tárgyak kerüljenek ki a kezük alól. Elekes nem választotta el az ifjakat az idősebbektől, nem állapított meg kategóriákat, nem mondta azt, hogy ki a profi és ki az amatőr, hiszen a tűzzománc művészetét nem tanítják hagyományos főiskolákon vagy egyetemeken, a tudást, a képzőművészeti érzék birtokában, hosszú gyakorlat és tapasztalatszerzés útján szerzi meg az érdeklődő. Az alkotások önmagukért beszélnek, ami jó és szép, annak helye van a falakon és a tárolókban.
A szakkör vezetője arra is kitért a továbbiakban, hogy sikeresek a nyári táboraik – azokra is jelentkezőket várnak majd a később meghirdetendő időpontokra –, illetve elmondta még, hogy nemcsak a város és a megye költségvetési kereteiből sikerült támogatást szerezniük, hanem országos és külföldi forrásokhoz is eljutnak olykor, s ami nagy szó ebben az anyagias és recessziótól hangos világban, hogy helyi magánvállalatok is érdemesnek tartják a szakkör nyersanyaggal és pénzzel való támogatását.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
Hétfőn reggel 8 és délután 17.30 között teljes útlezárás lesz Székelyudvarhelyen a Tamási Áron utca Dózsa György és Varga Katalin utcák közötti szakaszán. A korlátozásra munkálatok miatt van szükség.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
szóljon hozzá!