
Szőcs Endre korábbi díjazottakra emlékezett
Fotó: Veres Nándor
Tizenhetedik alkalommal nyújtották át az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjakat vasárnap este Székelyudvarhelyen: a négy díjat olyanok kapták, akik értékteremtő, értékmentő, értékközvetítő munkáját végeznek közösségükben.
2020. január 19., 21:582020. január 19., 21:58
2020. január 19., 23:332020. január 19., 23:33
Mindig, minden díjátadás különleges élmény a szervezőknek is – fejtette ki Szőcs Endre, az Udvarhelyszék Kulturális Egyesület ügyvezetője, majd az elmúlt közel két évtizedből elevenített fel emlékezetes pillanatokat: amikor Kovács Piroskát, a máréfalvi kapuk őrzőjét, P. Buzogány Árpád művelődésszervezőt, Bodurián Jánost, a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Középiskola korábbi igazgatóját, vagy Róth-András Lajost, a Tudományos Könyvtár munkatársát tüntették ki. A díjátadóról ugyanis tudni kell:
Az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjakat idén is négy kategóriában ítélték meg a díjazottaknak, a díjakat Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere, valamint Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke adta át.
Józsa János fazekasmester
Fotó: Veres Nándor
Józsa János több mint hat évtizede sajátította el a mesterséget, amelyre életét tette fel. A ma már Udvarhelyszéken kívül is ismert korondi műhelyben a Józsa család három generációja is dolgozik.
Sándor-Zsigmond Ibolya muzeológus, néprajzkutató
Fotó: Veres Nándor
A 2000-es évek elejéről Székelykeresztúrról és környékéről számos felbecsülhetetlen értékű néprajzi és helytörténeti kiadvány jelent meg, amelynek hátterében több évtizednyi kutatómunka, önzetlen hivatástudat áll. Sándor-Zsigmond Ibolya, a székelykeresztúri Molnár István Múzeum munkatársának tollából eddig kilenc kiadvány született, de a kutató-, feltárómunkát folytatni szándékszik.
de a Forradalom.ma nevű, március 15-ei rendhagyó ünnepség ötletgazdája is.
P. Fincziski Andrea színművész
Fotó: Veres Nándor
A színésznő tevékenysége azonban meghaladja a színház falait: drámapedagógusként, Szalay Zsuzsanna pszichológussal közösen először hoztak létre Székelyudvarhelyen női önismereti csoportot.
Nem utolsó sorban pedig
A kitüntetést Orbán Ernő, az együttes oktatója vette át, de az ünnepségen szép számban részt vettek a néptánccsoport tagjai is.
Orbán Ernő, a Kákvirág Néptáncsegyüttes oktatója
Fotó: Veres Nándor
A tavaly fennállásának huszadik évfordulóját ünneplő együttesben mára generációról generációra öröklődött a tánc szeretete, a hagyományápolás és -őrzés mellett ugyanakkor a település fontos közösségszervezőjévé is vált a néptánccsoport.
A vasárnap esti gálaest a Magyar Kultúra Napja alkalmából tartandó rendezvénysorozat része volt, a díjkiosztó után a részvevők a Tomcsa Sándor Színház társulatának előadásában tekinthették meg A mi kis városunk című előadást. A program hétfőn délután 5 órakor a Haáz Rezső Múzeumban, a kolozsvári Művészeti Múzeum gyűjteményéből rendezett festészeti kiállítás megnyitójával folytatódik.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!