
Szőcs Endre korábbi díjazottakra emlékezett
Fotó: Veres Nándor
Tizenhetedik alkalommal nyújtották át az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjakat vasárnap este Székelyudvarhelyen: a négy díjat olyanok kapták, akik értékteremtő, értékmentő, értékközvetítő munkáját végeznek közösségükben.
2020. január 19., 21:582020. január 19., 21:58
2020. január 19., 23:332020. január 19., 23:33
Mindig, minden díjátadás különleges élmény a szervezőknek is – fejtette ki Szőcs Endre, az Udvarhelyszék Kulturális Egyesület ügyvezetője, majd az elmúlt közel két évtizedből elevenített fel emlékezetes pillanatokat: amikor Kovács Piroskát, a máréfalvi kapuk őrzőjét, P. Buzogány Árpád művelődésszervezőt, Bodurián Jánost, a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Középiskola korábbi igazgatóját, vagy Róth-András Lajost, a Tudományos Könyvtár munkatársát tüntették ki. A díjátadóról ugyanis tudni kell:
Az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjakat idén is négy kategóriában ítélték meg a díjazottaknak, a díjakat Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere, valamint Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke adta át.
Józsa János fazekasmester
Fotó: Veres Nándor
Józsa János több mint hat évtizede sajátította el a mesterséget, amelyre életét tette fel. A ma már Udvarhelyszéken kívül is ismert korondi műhelyben a Józsa család három generációja is dolgozik.
Sándor-Zsigmond Ibolya muzeológus, néprajzkutató
Fotó: Veres Nándor
A 2000-es évek elejéről Székelykeresztúrról és környékéről számos felbecsülhetetlen értékű néprajzi és helytörténeti kiadvány jelent meg, amelynek hátterében több évtizednyi kutatómunka, önzetlen hivatástudat áll. Sándor-Zsigmond Ibolya, a székelykeresztúri Molnár István Múzeum munkatársának tollából eddig kilenc kiadvány született, de a kutató-, feltárómunkát folytatni szándékszik.
de a Forradalom.ma nevű, március 15-ei rendhagyó ünnepség ötletgazdája is.
P. Fincziski Andrea színművész
Fotó: Veres Nándor
A színésznő tevékenysége azonban meghaladja a színház falait: drámapedagógusként, Szalay Zsuzsanna pszichológussal közösen először hoztak létre Székelyudvarhelyen női önismereti csoportot.
Nem utolsó sorban pedig
A kitüntetést Orbán Ernő, az együttes oktatója vette át, de az ünnepségen szép számban részt vettek a néptánccsoport tagjai is.
Orbán Ernő, a Kákvirág Néptáncsegyüttes oktatója
Fotó: Veres Nándor
A tavaly fennállásának huszadik évfordulóját ünneplő együttesben mára generációról generációra öröklődött a tánc szeretete, a hagyományápolás és -őrzés mellett ugyanakkor a település fontos közösségszervezőjévé is vált a néptánccsoport.
A vasárnap esti gálaest a Magyar Kultúra Napja alkalmából tartandó rendezvénysorozat része volt, a díjkiosztó után a részvevők a Tomcsa Sándor Színház társulatának előadásában tekinthették meg A mi kis városunk című előadást. A program hétfőn délután 5 órakor a Haáz Rezső Múzeumban, a kolozsvári Művészeti Múzeum gyűjteményéből rendezett festészeti kiállítás megnyitójával folytatódik.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!