Szőcs Endre korábbi díjazottakra emlékezett
Fotó: Veres Nándor
Tizenhetedik alkalommal nyújtották át az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjakat vasárnap este Székelyudvarhelyen: a négy díjat olyanok kapták, akik értékteremtő, értékmentő, értékközvetítő munkáját végeznek közösségükben.
2020. január 19., 21:582020. január 19., 21:58
2020. január 19., 23:332020. január 19., 23:33
Mindig, minden díjátadás különleges élmény a szervezőknek is – fejtette ki Szőcs Endre, az Udvarhelyszék Kulturális Egyesület ügyvezetője, majd az elmúlt közel két évtizedből elevenített fel emlékezetes pillanatokat: amikor Kovács Piroskát, a máréfalvi kapuk őrzőjét, P. Buzogány Árpád művelődésszervezőt, Bodurián Jánost, a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Középiskola korábbi igazgatóját, vagy Róth-András Lajost, a Tudományos Könyvtár munkatársát tüntették ki. A díjátadóról ugyanis tudni kell:
Az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjakat idén is négy kategóriában ítélték meg a díjazottaknak, a díjakat Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere, valamint Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke adta át.
Józsa János fazekasmester
Fotó: Veres Nándor
Józsa János több mint hat évtizede sajátította el a mesterséget, amelyre életét tette fel. A ma már Udvarhelyszéken kívül is ismert korondi műhelyben a Józsa család három generációja is dolgozik.
Sándor-Zsigmond Ibolya muzeológus, néprajzkutató
Fotó: Veres Nándor
A 2000-es évek elejéről Székelykeresztúrról és környékéről számos felbecsülhetetlen értékű néprajzi és helytörténeti kiadvány jelent meg, amelynek hátterében több évtizednyi kutatómunka, önzetlen hivatástudat áll. Sándor-Zsigmond Ibolya, a székelykeresztúri Molnár István Múzeum munkatársának tollából eddig kilenc kiadvány született, de a kutató-, feltárómunkát folytatni szándékszik.
de a Forradalom.ma nevű, március 15-ei rendhagyó ünnepség ötletgazdája is.
P. Fincziski Andrea színművész
Fotó: Veres Nándor
A színésznő tevékenysége azonban meghaladja a színház falait: drámapedagógusként, Szalay Zsuzsanna pszichológussal közösen először hoztak létre Székelyudvarhelyen női önismereti csoportot.
Nem utolsó sorban pedig
A kitüntetést Orbán Ernő, az együttes oktatója vette át, de az ünnepségen szép számban részt vettek a néptánccsoport tagjai is.
Orbán Ernő, a Kákvirág Néptáncsegyüttes oktatója
Fotó: Veres Nándor
A tavaly fennállásának huszadik évfordulóját ünneplő együttesben mára generációról generációra öröklődött a tánc szeretete, a hagyományápolás és -őrzés mellett ugyanakkor a település fontos közösségszervezőjévé is vált a néptánccsoport.
A vasárnap esti gálaest a Magyar Kultúra Napja alkalmából tartandó rendezvénysorozat része volt, a díjkiosztó után a részvevők a Tomcsa Sándor Színház társulatának előadásában tekinthették meg A mi kis városunk című előadást. A program hétfőn délután 5 órakor a Haáz Rezső Múzeumban, a kolozsvári Művészeti Múzeum gyűjteményéből rendezett festészeti kiállítás megnyitójával folytatódik.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!